wersja mobilna
Online: 560 Sobota, 2017.11.18

Prezentacje

Platforma IQRF - twoje drzwi do świata IoT

wtorek, 14 czerwca 2016 10:24

Microrisc to firma, która od 1991 roku specjalizuje się w badaniach, rozwoju oraz dostarczaniu najwyższej jakości rozwiązań oraz podzespołów dla szeroko pojętej elektroniki. Dzięki swojemu rozwiązaniu - platformie IQRF - firma stała się jednym ze światowych liderów w dziedzinie technologii sieci bezprzewodowej typu mesh, pozwalającej w bardzo prosty sposób na łączenie urządzeń w IoT oraz komunikację M2M.

Platforma IQRF

Platforma IQRF, rozwijana od roku 2004 przy współpracy Uniwersytetu Technicznego w Brnie, to kompletny system komunikacji radiowej zawierający urządzenia, oprogramowanie, narzędzia programistyczne i wsparcie techniczne umożliwiające komunikację bezprzewodową oraz kolejno połącznie urządzeń w IoT za pomocą różnych istniejących standardów takich jak GSM, Wi-Fi czy Ethernet.

Cechami wyróżniającymi platformę IQRF jest niskie zużycie energii, czy też daleki zasięg pomiędzy urządzeniami w sieci - nawet do 500 m w otwartej przestrzeni. Na uwagę zwraca również opatentowana oraz unikalna budowa transceivera oparta na mikrokontrolerze Microchipa z wbudowanym systemem operacyjnym, pozwalającym w prosty sposób na dodanie warstwy funkcjonalnej użytkownika w zależności od zastosowania, czy też aplikacji dla całej sieci, bez konieczności znajomości specjalistycznych języków programowania oraz specyfikacji protokołu transmisji radiowej.

Firma Microrisc dużą część swojej pracy rozwojowej nad platformą poświęciła na sposób komunikacji pomiędzy transceiverami w sieci, co przyniosło rezultat w postaci opatentowanego sposobu zarówno przesyłu danych jak i zbierania ich od wielu węzłów sieci. Direct Flooding to rozbudowany routing zapewniający komunikację dla 240 urządzeń w ramach jednej sieci, natomiast FRC (Fast Response Command) to innowacyjny sposób zbierania danych pozwalający na o wiele szybszy zwrot informacji z sieci niż przy użyciu standardowego pollingu, przy jednoczesnej minimalizacji ruchu w sieci oraz niskim zużyciu energii.

Platforma IQRF może mieć zastosowanie w prostej komunikacji typu peer-to-peer jednak jej największym atutem oraz siłą są rozbudowane sieci o topologii mesh. Poza przesyłem danych (Internet of Th ings), umożliwia zdalne kontrolowanie różnego rodzaju procesów w domach (Smart House), przestrzeni miejskiej (Smart City), czy też automatyzacji przemysłowej (Smart Building).

Dzięki swojej architekturze IQRF jest idealnym rozwiązaniem dla bezprzewodowych sieci czujników (WSN) czy też telemetrii (AMR). Przykłady zastosowań można zobaczyć na stronie firmy www.microrisc.com/pl/what-we-do.

IQRF Alliance

Firma Microrisc jest założycielem IQRF Alliance - organizacji łączącej firmy powiązane z platformą IQRF lub wykorzystujące ją w swoich urządzeniach, w celu stworzenia jak najpełniejszego systemu łączącego producentów, projektantów i instytucje naukowe w celu zapewnienia kompleksowego rozwiązania dla zdalnego starowania czy też zarządzania domami, budynkami oraz przestrzenią miejską. Członkostwo w IQRF Alliance pozwala też w znacznym stopniu obniżać koszty związane z badaniami oraz rozwojem produktów przy jednoczesnym zwiększeniu udziału w rynku i sprzedaży.

Tworzenie nowych rozwiązań na płaszczyźnie naukowo-komercyjnej

Jednym z obszarów działań IQRF Alliance jest wspieranie placówek naukowych oraz jednostek badawczo-rozwojowych w ramach zainicjowanego w 2015 roku programu IQRF Smart School. Głównym założeniem jest łączenie instytucji edukacyjnych w wspólnych przedsięwzięciach razem z partnerami komercyjnymi.

Uczelnie i szkoły mają dostęp do materiałów naukowych, szkoleń czy też w szczególnych przypadkach do możliwości skorzystania z sponsoringu. Firmy takie jak Microrisc czy Microchip, działające w ramach programu, zapewniają również dostęp do najnowszych rozwiązań technicznych dla celów edukacyjnych.

Dystrybucję produktów Microrisc w Polsce prowadzą firmy Elhurt i Soyter.

Microrisc s.r.o. (Polska)
www.microrisc.com