Nowoczesne piece lutownicze - jakość i oszczędność w jednym produkcie

| Energetab 2017 Artykuły

Proces lutowniczy to nieodzowny element każdego procesu wytwarzania elektroniki. Wiele osób patrząc na te dostępne na rynku piece rozpływowe zastanawia się, czy w tych produktach jest jeszcze przestrzeń do wprowadzania jakichkolwiek zmian i ulepszeń? Oczywiście nie takich kosmetycznych usprawnieniach, ale o systemach i rozwiązaniach wpływających bezpośrednio na jakość i koszty realizowanego procesu lutowniczego.

Nowoczesne piece lutownicze - jakość i oszczędność w jednym produkcie

Fot. 1. Piec lutowniczy N30i z wbudowanym generatorem azotu

Rozwiązania o takiej funkcjonalności wprowadza do swoich produktów firma TSM. Ten koreański producent dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom jest coraz częściej doceniany przez europejskich klientów. W ofercie TSM znajdują się piece powietrzne, lutujące w osłonie azotu, oraz przeprowadzające proces lutowania w próżni.

Wszystkie urządzenia wyposażane są w system oszczędzania energii. Dzięki temu użytkownik ma bezpośrednio wpływ np. na maksymalny pobór prądu podczas rozgrzewania pieca. Dodatkowo istnieje możliwość obniżania poboru mocy w trakcie pracy. Piec samoczynnie przełącza się w stan oczekiwania np. podczas zmiany produkowanego modelu czy chwilowego przestoju. Obniża temperaturę, ale nie stygnie całkowicie. Jest to rozwiązanie, które docenia się w dłuższej perspektywie, ponieważ nie tylko zapewnia to realne obniżenie kosztów produkcji, ale również większą żywotność elementów eksploatacyjnych.

Innowacje w pomiarze temperatury

Rys 2. Aplikacja pomiarowa RTPM

Inną innowacją jest wprowadzenie możliwości zarządzania i kontrolowania pieca z poziomu aplikacji mobilnej lub serwera. Pozwala to na otrzymywanie wszelkich informacji oraz alarmów o nieprawidłowościach w procesie w sposób ciągły. Aplikacja jest w sposób bezpośredni skorelowana z systemem RTPM (Real Time Temperature Profile Monitor). Podstawową różnicą działania tego systemu od innych pieców jest to, że wskazuje ona faktyczną temperaturę na lutowanej płytce PCB w danej strefie, a nie panującą w komorze grzewczej.

Pozwala to na uzyskanie i wyznaczenie różnicy pomiędzy tymi dwoma wartościami bez konieczności używania zewnętrznych profilomierzy, co do tej pory było koniecznością przy precyzyjnym ustawianiu profilu lutowniczego. Kolejną zaletą jest możliwość ustawienia właściwych parametrów procesu lutowniczego poprzez zadanie docelowych temperatur, jakie chce się osiągnąć na PCB. W tym przypadku piec wysteruje grzałki w strefie tak, aby osiągnąć zadane wartości.

Oszczędności w zużyciu azotu

Fot. 3. Zewnętrzna mobilna wytwornica azotu

W piecach lutujących w osłonie azotu oprócz wspomnianego już systemu RTPM, producent zastosował dodatkowo systemy N2 Flow Control oraz RPPM. Oba mają możliwość współdziałania z jednostkami wytwornic azotu PSA, które również mogą zostać wbudowane w urządzenie. Umożliwia to na ustalanie pożądanych poziomów azotu wymaganych w danym momencie w procesie lutowniczym, przy jednoczesnym ograniczeniu jego zużycia, dzięki wyeliminowaniu nadmiaru. Oprogramowanie w sposób autonomiczny otwiera bądź zamyka dopływ azotu nie pozwalając mu przekroczyć założonych norm.

Wszystkie parametry charakteryzujące proces mogą być wyświetlane jednocześnie na ekranie monitora umożliwiając operatorom ich podgląd na żywo. Dostęp do tych informacji jest możliwy także poprzez wspomnianą już wcześniej aplikację mobilną.

Rzadsze przeglądy

Warto wspomnieć, że piece TSM wyposażono w system oczyszczania oparów drugiej generacji, zapewniający jeszcze dokładniejszą filtrację gazów wydostających się z procesu produkcji. Dodatkowo wymaga on rzadszej obsługi technicznej w ramach okresowych przeglądów. Piece firmy TSM oprócz gwarantowania najwyższej jakości procesu, obniżaniu pośrednich kosztów produkcji okazują się jeszcze rozwiązaniem proekologicznym.

Elastyczność w podejściu do inwestycji

Fot. 4. Zewnętrzna wytwornica azotu

Wszystkie oferowane przez firmę SMT Tech urządzenia mogą być użytkowane w ramach wynajmu, a w przypadku nowych projektów mogą także zostać objęte promocją "Easy Start". W jej ramach przez pierwsze trzy miesiące opłaty za wynajem linii produkcyjnej stopniowo wzrastają aż do osiągnięcia ustalonej kwoty. Daje to możliwość nowym firmą czas na zapoznanie się ze sposobami prowadzenia efektywnej produkcji. Jednocześnie po upływie np. 36 miesięcy w przypadku zwiększenia potrzeb produkcyjnych klient ma możliwość wymiany sprzętu na nowszy, bardziej efektywny bez zmiany wysokości dotychczasowych opłat.

Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą na urządzenia takie jak:

  • automaty do produkcji prototypowej,
  • automatyczne linie produkcyjne w tym: stacje załadowcze, drukarki szablonowe, automaty montażowe firmy Mirae, stoły transportowe, piece lutownicze, stacje rozładowcze,
  • automatyczne systemy inspekcji komponentów AOI,
  • szkolenia,
  • wyposażenie oraz akcesoria ESD,
  • wytwornice azotu.

Szczegóły oferty znaleźć można na www.smt-tech.pl oraz po wysłaniu pytania na biuro@smt-tech.pl.

SMT-TECH
www.smt-tech.pl

Zobacz również