Moduły C-Control - monitoring i regulacja w inteligentnym budynku

| Automaticon 2015 Artykuły

W naszym otoczeniu jest coraz więcej układów inteligentnej automatyki budynkowej, a budowane hale przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, a nawet osiedla mieszkaniowe wyposażone są w zaawansowane systemy monitoringu stanu oraz sprzężone z nimi układy regulacji. Pozwalają one na automatyzację procesów, oszczędność energii elektrycznej, zaawansowaną kontrolę zużycia mediów, lepsze działanie systemów kontroli dostępu (access control) oraz zabezpieczeń i wczesne ostrzeganie o awariach.

Moduły C-Control - monitoring i regulacja w inteligentnym budynku

Poza przemysłem, biurowcami i dużymi budynkami coraz częściej pojawia się możliwość zarządzania i automatyzacji w mniejszej skali, nawet dla mieszkań prywatnych lub domów, niezależnie od układów zewnętrznych. Już teraz widać, że na rynku pojawia się coraz więcej systemów automatyki skierowanych do sektora konsumenckiego, które dają bardzo szerokie możliwości zarządzania i zamiany mieszkania w inteligentny dom.

Firma Conrad Electronic, wychodząc naprzeciw tym, coraz szybciej rosnącym oczekiwaniom, proponuje klientom rodzinę niedrogich modułów Station i Station Advanced C-Control I, mogących zapewnić wszystkie możliwości oczekiwane od jednostki centralnej w systemach automatyki domowej lub systemach sterowania w niewielkich zakładach przemysłowych, a także na liniach produkcyjnych.

Urządzenia Station C-Control I zapewniają bezpieczną transmisję danych z dużą prędkością (maks. 9600 bd) i są wyposażone są w klawiaturę oraz wyświetlacz (całość jest zintegrowana w jednej obudowie), mają możliwość programowania za pośrednictwem zintegrowanego interfejsu RS-232 oraz są kompatybilne ze wszystkimi akcesoriami z serii C-Control I. Dodatkowo moduł Advance wyposażony jest w system operacyjny z wbudowanym funkcjonalnym 32-bitowym modułem zmiennoprzecinkowym.

Mają też rozszerzoną pamięć programu dla języka Basic (22 kB) oraz poszerzoną pamięć na zmienne (240 bajtów z zaledwie kilkoma ograniczeniami). W sumie pozwala to użytkownikowi na prostsze korzystanie z informacji zawartej w dostarczonym nowym środowisku programowania Workbench++ zapewniającym możliwość tworzenia wygodnych, profesjonalnych i naukowych obliczeń ze zmiennoprzecinkową arytmetyką.

Każdy produkt wyposażony jest w:

 • 8 portów cyfrowych P1-P8,
 • 8 portów analogowych A1-A8, z możliwością ustawienia ich jako cyfrowe porty I/O,
 • RS232 RXD, zaciski przyłączeniowe TXD i gniazdo D-SUB,
 • I²C-Bus SDA, SCL,
 • analogowe wyjścia DA1, DA2,
 • częstotliwość F1 (przygotowane do podłączenia anteny radiowej DCF77), F2,
 • gniazdo zasilania,
 • 4 przekaźniki, zestyk zwierny (NO),
 • 16 przycisków,
 • 4 programowalne diody LED do wyświetlania funkcji,
 • 4 diody LED do kontroli stanów przełączanych,
 • podświetlany wyświetlacz o wielkości 2 linie po 16 znaków,
 • brzęczyk piezoelektryczny.

Za pomocą modułów C-Control można wykonać nawet bardzo skomplikowane układy sterowania, które będą uruchamiane w pełni automatycznie, tylko przez naciśnięcie przycisku. Moduły są programowalne w języku Basic, co zapewnia duże możliwości doboru innych zastosowań, jednocześnie dając dużą łatwość w obsłudze.

Urządzenia marki C-Control - dzięki rozbudowanym funkcjonalnościom - sprawdzają się w instalacjach alarmowych (z możliwością realizowania funkcji specjalnych), instalacjach solarnych, przy układach sterowania instalacjami do uzdatniania wody, przy maszynach produkcyjnych oraz jako jednostki centralne w systemach automatyki domowej.

Conrad Electronic Sp. z o.o.
www.conrad.pl