Aplikacje dla multimetrów czy multimetry dla aplikacji?

| Automaticon 2016 Artykuły

Połączenie wielu funkcji pomiarowych w jednym urządzeniu sprawiło, że multimetry są najczęściej używanymi miernikami na stanowiskach pracy. Wykorzystuje się je zarówno do podstawowych prac elektrycznych, jak też do bardziej wymagających zadań. Podstawowy zakres funkcji, czyli woltomierza, amperomierza i omomierza, coraz częściej rozszerza się o dodatkowe funkcje.

Aplikacje dla multimetrów czy multimetry dla aplikacji?

Nowoczesne multimetry cyfrowe mogą wykonywać kilka pomiarów jednocześnie, np. wartości napięcia i prądu z wyznaczeniem mocy lub napięcia i jego częstotliwości, zapamiętywać mierzone wielkości oraz wyznaczać średnią z pomiarów.

Poszerzenie zakresu funkcji o bezprzewodową transmisję danych i testowanie izolacji powoduje, że multimetry są i będą jeszcze długo podstawowym narzędziem elektryka.

A w jakich aplikacjach zastosujemy obecne multimetry lub jakie aplikacje wymuszą zastosowanie specyficznych, przyrządów? Na te i inne pytania poniższy artykuł jedynie przybliża odpowiedź.

Przegląd oferty multimetrów specjalistycznych

Firma Gossen Metrawatt w swej ofercie proponuje aż 40 różnych modeli multimetrów, które różnią się od siebie nie tylko funkcjami pomiarowymi, ich liczbą lub zakresem, ale przede wszystkim celem zastosowania i miejscem przeznaczenia.

Ofertę otwierają przyrządy dojrzałe technicznie, które w swych funkcjach pomiarowych nie wprowadzają rewolucyjnych zmian, aczkolwiek należy przy tej okazji pochwalić funkcję True RMS w paśmie do 2 kHz, a także to, że seria 2+ i Word ma na wyposażeniu w standardzie certyfikat kalibracji zgodny z wymogami ISO17025.

W dalszej kolejności pojawiają się mierniki ukierunkowane na określone aplikacje. Przykładem mogą być wersje dla służb utrzymania ruchu, które nierzadko muszą dokonywać pomiarów napięć (AC, DC, odkształconych, zakłóconych, itp.) po stronach wtórnych falowników, małych prądów (standby, upływy) itd.

Ile czasami należy mieć przy sobie narzędzi, aby poradzić sobie z zagadnieniami towarzyszącymi utrzymaniu ruchu? Okazuje się, że niewiele. Z taką wszechstronnością radzą sobie multimetry Gossen Metrawatt z serii A, E i S. Seria A to zbiór charakteryzujący się 23 funkcjami pomiarowymi, tylko trzema gniazdami pomiarowymi i dokładnym, czytelnym wyświetlaczem o wysokim kontraście i jasnym podświetleniu. Standardem jest wspomniany już certyfikat kalibracji, a także gumowa osłona gwarantująca ochronę mechaniczną przed wstrząsami i uderzeniami.

Przemysł i medycyna

BASE, PRO, TECH, X-tra i Tcom to z kolei wszechstronna i uniwersalna oferta multimetrów adresowana do branż specjalnych jak np. przemysł lub medycyna. Każdy z tych przyrządów ma jakąś wyszukaną i przydatną funkcję pod kątem takich zastosowań. Model PRO nie zawiera bezpiecznika w ustroju pomiarowym na zakresie pomiaru prądu, wersja X-tra pozwala na zapis danych i dalszą ich obróbkę w profesjonalnym środowisku, natomiast seria E jest jakby powieleniem serii A, lecz ma wyższą rozdzielczość przetwornika.

Laboratorium, dobre warunki oraz oczekiwania wyżej niż przeciętne mogą być zaspokojone dzięki zastosowaniu multimetrów z serii E. Jeden z modeli tej serii - EXM25A, umożliwia nawet dokonywanie pomiarów w strefie Ex, pozwalając na pracę w klasach BVS 13 ATEX E 089, II 2G Ex ib IIC T4/T6 Gb, I M2 Ex ib I Mb.

Gossen Metrawatt produkuje też wersje specjalne S, zdolne do pracy głęboko pod ziemią lub w szpitalu na bloku operacyjnym. Jest to pierwszy multimetr z obudową bakteriobójczą, wytrzymałą także na skutki stosowania medycznych środków czyszczących.

Multimetry wybrane pod kątem energetyki

Multimetr Metrahit Energy tu uniwersalny przyrząd o funkcjonalności pozwalającej na nazwanie go jednofazowym analizatorem energii i mocy, a poprzez zastosowanie cęg i sond napięciowych można przystosować ten multimetr do pracy w układach trójfazowych. Umożliwia on pomiar małych prądów przemiennych z dużą dokładnością pobieranych przez urządzenia elektroniczne, pozwala także na prowadzenie zaawansowanej akwizycji danych.

Polega ona na tym, że pomiary mogą być wykonywane w kilku miejscach, kilkoma przyrządami, jednak wcześniej zsynchronizowanymi. Synchronizacji dokonuje się przez funkcję w oprogramowaniu Metrawin 10. Taka synchronizacja dotyczy szczególnie czasu. Można ustawić zegary wewnętrzne przyrządów zgodnie z zegarem odniesienia, którym może być np. zegar komputera. Poprzez takie możliwości jeden rozległy element może być sprawdzony, a w rezultacie poddany analizie pod kątem danych zebranych w tym samym czasie z kilku miejsc.

Podsumowanie

Z podanych kilku przykładów można wyciągnąć wniosek, że doboru pasującego multimetru z oferty Gossen Metrawatt nie powinno rozpoczynać się od jej przeglądu, a od uzmysłowienia sobie swoich potrzeb metrologicznych.

inż. Miłosz Ciążyński
Astat

www.astat.com.pl

Zobacz również