Obudowy na szynę DIN firmy Hartmann Codier - seria IN

| Automaticon 2017 Artykuły

Szyna DIN to bardzo popularny system montażu w układach automatyki budynkowej, aplikacjach przemysłowych i wielu innych specjalistycznych obszarach techniki. Możliwość montażu na szynie zapewnia coraz więcej, sterowników, zasilaczy, układów nadzorczych, czujników i przetworników. Z roku na rok takich komponentów jest więcej, stąd na rynku istnieje spore zapotrzebowanie na rozwiązania pozwalające na tworzenie aplikacji "na szynę".

Obudowy na szynę DIN firmy Hartmann Codier - seria IN

W ofercie firmy Hartmann Codier pojawiła się nowa seria obudów IN przeznaczona do takich zastosowań. Są one wykonane z poliamidu i pozwalają na szybkie i wygodne zaprojektowanie i produkcję urządzeń montowanych na szynie DIN TS-35 o szerokości równej dla INS 6,2 mm oraz dla INM 17,5 mm.

Atutem obudowy jest to, że zawiera ona fabrycznie wykonany system kontaktów do płytki drukowanej, pozwalający na proste podłączenie zasilania i sygnałów bez konieczności obróbki mechanicznej i stosowania dodatkowych wewnętrznych złączy. Co więcej, połączenie z płytką realizowane jest bez lutowania, co zapewnia wygodę montażu i eliminuje dodatkowe operacje wymagające pracy ręcznej. Firma nazwała to rozwiązanie Integrated Connection Technology.

Obudowa 6,2 mm ma 5 lub 6 kontaktów, przy czym w zależności od wersji wykonania są one w formie zacisku sprężynowego typu push-in (wersja P) lub w klasycznej wersji z zaciskiem śrubowym z ruchomą windą (wersja S). Styk sprężynowy pozwala na montaż przewodu bez konieczności użycia narzędzi, poprzez wciśnięcie końcówki w otwór montażowy.

Demontaż następuje po naciśnięciu dźwigni zwalniającej. Wersja obudowy 17,5 mm ma 12 kontaktów. W obudowie 6,2 mm mieści się jedna płytka drukowana, a w 17,5 mm dwie, co pozwala na rozdzielenie obwodów (np. na zasilacz i część wykonawczą), a przy wykorzystaniu tylko jednej płytki wysokość podzespołów na PCB może sięgać aż 11 mm.

Fot. 1. Obudowa INS z zaciskiem sprężynowym

Fot. 2. Obudowa INM z zaciskiem sprężynowym

Fot. 3. Wnętrze obudowy z widoczną płytką drukowaną

Połączenie płytki ze stykami złączy odbywa się za pomocą rozmieszczonych na obwodzie płytki padów, do których dotykają końcówki złączy. Montaż PCB polega zatem na wsunięciu płytki w gniazdo i zamknięciu całości z wykorzystaniem zatrzasków. Jest to szybka i elastyczna metoda sprawdzająca się nawet przy produkcji w średniej skali. W obudowie producent przewidział pola pozwalające na montaż kontrolek LED, dodatkowych przycisków lub przełączników kodowych (np. przełącznika kciukowego DH2). W obudowie INS250 przewidziano możliwość montażu przekaźnika lub warystora.

Obudowy IN pracują w zakresie temperatur -30-105°C i są wykonane z niepalnego tworzywa (UL 94 V-0), które pozwala na opisanie nadrukiem laserowym oznaczeń urządzenia. Złącza pozwalają na podłączenie przewodów o przekroju 0,25-2,5 mm². Maksymalna obciążalność kontaktów to 6 A.

Zapraszamy na nasze stoisko D12 na targach Automaticon 2017, na którym będzie można zobaczyć prezentowane obudowy, jak również inne obudowy i złącza reprezentowanych przez nas firm tj.: Italtronic, Multibox, Gainta, Hartmann Codier, PTR Messtechnik oraz Stelvio Kontek. Na naszym stoisku zaprezentujemy również najnowszą ofertę z działu automatyki przemysłowej.

APAR - Biuro Handlowe
www.apar.pl

Zobacz również