Alfanumeryczne LCD

Wyświetlacze LCD w postaci modułu alfanumerycznego stanowiącego funkcjonalną całość, razem z podświetleniem i sterownikiem, przez wiele lat były osią nowoczesności i pierwszym wyborem dla wielu projektantów systemów mikroprocesorowych. Szybko rosnąca popularność wyświetlaczy graficznych spycha obecnie te produkty z czołówki, niemniej przez cały czas są one rozwijane.

Widać to chociażby po dużej liczbie dostępnych wersji kolorów podświetleń, dostępności wersji negatywowych oraz wykonań przeznaczonych do pracy w szerszym zakresie temperatur pracy. Dzięki temu przynajmniej w niewielkim stopniu produkty te dają konstruktorom możliwość indywidualizacji produktu – cechę, której znaczenie stale rośnie.

Rys. 2. Prognoza, jaki okaże się rok 2009 dla biznesu wyświetlaczy – zestawienie opinii firmWyświetlacze alfanumeryczne są tanie i zwykle charakteryzują się dobrą jakością wykonania, dlatego trafiają one najczęściej do urządzeń specjalistycznych, sterowników, urządzeń przemysłowych. Są wygodnym medium do przesyłania komunikatów, prezentacji stanu urządzeń i w podobnych zastosowaniach.

Zintegrowana konstrukcja wyświetlacza razem z podświetleniem i sterownikiem oraz doskonałe wsparcie po stronie oprogramowania powodują, że nakład pracy inżynierskiej związany z wykorzystaniem tego elementu nie jest duży, nie ma konieczności posiadania dużej wiedzy i umiejętności programowania, co ogranicza ryzyko projektu.

Modułowe wyświetlacze alfanumeryczne są wytwarzane przez wiele firm, a ich ceny zostały na tyle zoptymalizowane, że aktualnie doszliśmy do stanu, że za bardzo ich się już nie da zmniejszyć bez cięć po stronie jakości. Aktualnie technologia modułów znakowych jest też na rozdrożu, gdyż od strony aplikacji masowych elementy te są wypierane przez wyświetlacze panelowe LCD oraz tanie wyświetlacze graficzne, a od strony aplikacji specjalistycznych przez wyświetlacze graficzne TFT współpracujące z ekranem dotykowym.

Jedną z przyczyn takich zmian jest to, że obsługa wyświetlacza LCD jest obecnie realizowana przez wiele mikrokontrolerów, dlatego w aplikacjach takich jak na przykład mierniki zużycia mediów, sterowniki temperatury, w systemach alarmowych lub terminalach POS bywa korzystne oparcie konstrukcji na indywidualnie wyprodukowanym wyświetlaczu panelowym zamiast typowym module alfanumerycznym. Wydzielony sterownik bywa niekorzystny od strony ekonomicznej oraz staje na drodze minimalizacji poboru mocy.

Wyświetlacz uniwersalny też nie zawsze jest zaletą w aplikacji z uwagi na większą możliwość skopiowania projektu i firmware przez konkurencję oraz niewielką przestrzeń do indywidualizacji produktu. Ostatnim czynnikiem odpowiedzialnym za stopniowe odbieranie rynku modułom znakowym jest to, że różnica w cenie między nimi a wyświetlaczami graficznymi stale maleje.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również