Panele LCD

Omawiając zjawiska i trendy na rynku, warto wspomnieć o wyświetlaczach panelowych LCD, a więc wersjach segmentowych produkowanych bez sterownika w postaci szklanej płytki z kontaktami zawierającej ciekły kryształ. Produkty te tworzą oddzielny nurt sprzedaży, trafiając do aplikacji, w których liczy się niski pobór mocy i tam, gdzie nie ma potrzeby prezentacji dużej ilości informacji. Pomiar zużycia mediów, aparatura pomiarowa, motoryzacja, elementy automatyki, takie jak liczniki, termostaty, wagi, sterowniki czy terminale, to przykłady zastosowań, w których przez cały czas indywidualnie dopasowane panele LCD są najlepszym wyborem.

Siłą wyświetlaczy panelowych jest możliwość wykonania ich na zamówienie, a więc takiego przygotowania symboli lub kształtu segmentów, aby nosiły one cechy indywidualnego projektu dopasowanego do charakteru wyrobu lub producenta. Własne logo lub unikalne symbole są od lat cennym atutem wykorzystywanym przez wiele firm OEM, dlatego wydaje się, że rynek tych produktów osiągnął duży stopnień dojrzałości i panuje na nim stabilizacja. Wprawdzie graficzne wyświetlacze LCD mogą z czasem ograniczyć sprzedaż indywidualnych wersji panelowych, niemniej takie zmiany mają daleki horyzont czasowy.


Damian Lewandowski Project Manager w firmie ArtronicDamian Lewandowski

Project Manager w firmie Artronic

  • Czy w zakresie wyświetlaczy LCD pojawiają się nowości technologiczne?

Można wskazać dwie nowe technologie. Pierwszą o nazwie „Double FSTN” można zastosować w każdym modelu naszych alfanumerycznych modułów LCD. Jest to technologia inwersyjnego wyświetlacza LCD, gdzie światło podświetlania postrzegane jest jako źródło przesyłanych informacji. Obserwator stwierdza, że najmniejszy segment wyświetlacza – pixel „świeci”, chociaż jest to światło podświetlania przepuszczone przez spolaryzowany kryształ. Matryca w stanie stabilnym „zasłania” całe podświetlanie, więc widzimy jedynie spolaryzowane otwarte segmenty. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż znamy to doskonale z wcześniejszych wersji negatywowych w technologii FSTN. Jednak nowe wyświetlacze wykonane w „Double FSTN” wręcz deklasują poprzednie modele.

Tło jest zdecydowanie ciemniejsze i w doskonalszy sposób zatrzymuje światło podświetlania. Powoduje to bardzo wysoki kontrast wyświetlacza. W odczuciu subiektywnym obserwatora doznania pozwalają uwierzyć, że ma się do czynienia z technologią OLED. Drugą ciekawą technologią to kolorowy panel LCD ze zintegrowanym touchpanelem w jednej warstwie szkła. Jest to technologia najtańszej grupy LCD wykonywanej na indywidualne zamówienia do urządzeń stosowanych w masowej produkcji. Innowacją jest uzyskanie kilku kolorów segmentu. Cyfra czy ikona na wyświetlaczu może być prezentowana w kilku rozróżnialnych kolorach o wysokim kontraście.

Mamy więc do czynienia z kolorowym wyświetlaczem, który jest bez porównania tańszy od TFT czy LED-a w przypadku kiedy nie ma potrzeby prezentacji większej liczby kolorów czy zdjęć. Dodatkowo atrakcyjność podnosi możliwość integracji pól czułych na dotyk, więc użytkownik ma od razu rozwiązany problem klawiatury.

7-segmentowe

Spośród szerokiego spektrum wyświetlaczy, jakie funkcjonują na rynku, najmniej dzieje się w klasycznych wyświetlaczach LED wielosegmentowych. Jest to z pewnością produkt dojrzały, który zawsze będzie potrzebny, ale także o silnie ograniczonej możliwości technicznej ewolucji. Wyświetlacze segmentowe bazujące na diodach LED korzystają jedynie z rozwoju rynku diod świecących, co przekłada się na większą jaskrawość świecenia przy określonym poborze prądu. Rosnąca wydajność świetlna pozwala na sterowanie tych elementów z pominięciem buforów, bezpośrednio z portów mikrokontrolera, co jest z pewnością korzystne od strony układowej i przyczynia się do uproszczenia konstrukcji.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również