wersja mobilna
Online: 770 Czwartek, 2017.11.23

Galeria produktów

Komponenty automatyki przemysłowej - niezbędny element każdego systemu i instalacji we współczesnej technice

środa, 29 marca 2017 12:14
Spis treści » Zasilanie w przemyśle
» Sieciowe urządzenia komunikacyjne
» Komponenty mechatroniczne
» Komputery przemysłowe
» Energia odnawialna
» Pokaż wszystko
Zasilanie w przemyśle - dobre i wydajne zasilacze są coraz tańsze i bardziej dostępne

Zasilanie w przemyśle to tematyka bardzo szeroka, rozciągająca się na kilka dziedzin i wiele grup produktów. Takimi są przede wszystkim zasilacze małogabarytowe średniej mocy, które przeznaczone są do zasilania autonomicznych odbiorników energii i występują w postaci modułów do montażu na szynę DIN, wersji gniazdkowych, open frame i innych.

Zasilacze małej i średniej mocy stanowią standardowe, w dużej mierze katalogowe i dostępne z różnych źródeł komponenty urządzeń i systemów elektrycznych. W przemyśle oraz zastosowaniach profesjonalnych występują one często w wersjach w obudowach metalowych do montażu na szynie DIN, ewentualnie bezpośrednio w innym urządzeniu. W ostatnim przypadku stosowane są także w postaci open frame, czyli przeznaczonej do wbudowywania w maszyny i większe systemy.

Zasilacze impulsowe przetwarzają napięcie sieciowe, zwykle jednofazowe, na pojedyncze lub kilka stabilizowanych napięć stałych. Dzisiaj standardem na rynku są wersje pozwalające na zasilanie dowolną wartością napięcia sieciowego występującą na świecie, a więc od około 86 do 240 VAC oraz odpowiadającą jej wartością napięcia stałego. Wyjątkiem są wersje zdolne do pracy jeszcze w szerszym zakresie, a więc także przy zasilaniu napięciem międzyfazowym około 400 VAC, aczkolwiek obszar ich zastosowań jest ograniczony.

Omawiane urządzenia zapewniają izolację galwaniczną, co jest szczególnie istotne w przypadku zastosowań przemysłowych. Wyposażone są one też w wewnętrzne filtry przeciwzakłóceniowe oraz korektory współczynnika mocy (PFC). Dodatkowo popyt na nowoczesne jednostki kształtują wymagania co do funkcji takich jak praca równoległa, współpraca z akumulatorami, wysoki MTBF oraz zdalny monitoring stanu.

Jednym z kluczowych dzisiaj trendów jest wzrost sprawności jednostek, która w najbardziej zaawansowanych konstrukcjach sięga 95-96%. Wysoka sprawność to zarówno wymóg prawny nakładany przez UE, jak też oszczędność energii i dłuższy czas pracy przy danej pojemności akumulatora. Wysoko sprawny zasilacz się mniej grzeje i może być bardziej zminiaturyzowany, bo nie ma potrzeby rozpraszania tak dużej ilości ciepła.

Struktura głównych odbiorców zasilaczy impulsowych jest wyraźnie zdominowana przez aplikacje przemysłowe i pokrewne jak energetyka. Sporo wskazań w ankietach padło też na IT i telekomunikację, a więc wszystkie aplikacje wiążące się z komputerami i transmisją danych. Warto zauważyć, że różnice pomiędzy poszczególnymi słupkami wykresu nie są duże, co potwierdza znaną prawdę, że trafiają one do wszystkich branż i obszarów współczesnej techniki.

Sprawność zasilaczy małej mocy jest zawsze trochę mniejsza niż jednostek silniejszych, ale i tak sukcesywnie podnosi się w pobliże 90%. Dotyczy to oczywiście pracy pod pełnym obciążeniem i z dużym napięciem wejściowym - w innych warunkach może ona być znacznie mniejsza. W szczególności duże różnice występować mogą w trakcie pracy zasilacza bez obciążenia, co jest istotne zwłaszcza w jednostkach najmniejszych, które są podłączone na stałe do sieci.

Producenci starają się też wyposażać wybrane zasilacze w układy PFC, co generalnie w przypadku wersji małej mocy nie jest wymagane. Ich zadaniem jest zapewnianie, aby pobierany przez zasilacze prąd nie miał charakteru impulsowego. Poprawia to parametry systemu zasilającego, zwłaszcza w rozbudowanych instalacjach.

Ważnym trendem - i to dla całego rynku zasilania - jest rozwój tzw. sterowania cyfrowego, a więc bazowanie w zasilaczach na układach mikroprocesorowych. Zapewnia to uniwersalność i możliwość kształtowania parametrów za pomocą wymiany oprogramowania firmware. Mikrokontroler w zasilaczu pozwala też na dodawanie funkcji zabezpieczających, sygnalizacyjnych i innych, które w przypadku tradycyjnego sterownika analogowego wykonać było niełatwo.

Takimi są: komunikacja z systemem nadrzędnym (np. w celu monitoringu pracy oraz zdalnego nadzoru), możliwość połączenia kilku zasilaczy w system redundantny, autodiagnostyka, programowanie parametrów (napięcia, progi ograniczeń) za pomocą interfejsu cyfrowego, alarmy, a nawet kształtowanie charakterystyki ograniczenia prądowego. Funkcje te występują nie tylko w zasilaczach najdroższych, ale też stopniowo pojawiają się w tańszych wersjach.

W obszarze niewielkich zasilaczy ważnym tematem jest też odporność na chwilowe przeciążenia. Jest ona wyjątkowo przydatna w przemyśle - m.in. w przypadku rozruchu maszyn z silnikami elektrycznymi, włączania oświetlenia żarowego lub innych odbiorników - np. cechujących się dużą składową pojemnościową na wejściu. Wiele aplikacji pobiera też maksymalną moc przez bardzo krótki czas - kilku sekund, a przykładem mogą być tu systemy sterujące zamkiem elektromagnetycznym lub przepływem. Zakres dopuszczalnego przeciążania różni się w zależności od modelu i producenta, aczkolwiek widać, że najnowsze zasilacze pozwalają na więcej, niż było to możliwe kiedyś.

W zestawieniu kryteriów handlowych, które liczą się najbardziej w sprzedaży zasilaczy, na pierwszym miejscu znalazła się cena, co nie jest z pewnością zaskoczeniem. Podobnie jest z parametrami technicznymi, zawsze lokującymi się w czołówce tego typu analiz. Trzecia pozycja będąca czasem dostawy sugeruje, że klienci nie chcą czekać na dostawę zasilacza, raczej wolą go kupić od ręki u innego dostawcy. Małe znaczenie ma dzisiaj także dostępność wersji na zamówienie i długość gwarancji. To skutek poszerzenia się oferty produktów katalogowych, przez co, pomijając nieliczne specjalistyczne zastosowania, nie ma już potrzeby indywidualizowania takich produktów.

Do rzadziej wymienianych zmian należały m.in.: wyposażanie zasilaczy w nowe interfejsy komunikacyjne, zwiększony zakres temperatur pracy oraz wbudowywanie dodatkowych zabezpieczeń. Asortyment dostępnych na rynku urządzeń poszerza się także o wersje wyposażone we wzmocnioną izolację. Dawniej dotyczyło to głównie aplikacji medycznych, zaś obecnie jednostki takie trafiają też do zastosowań przemysłowych i precyzyjnej aparatury pomiarowej.

Oświetlenie ledowe

Przegląd ofert dostawców zasilaczy przemysłowych

Sprzedaż zasilaczy małej mocy od około pięciu lat poprawia szybko rosnąca popularność nowoczesnego oświetlenia LED-owego. Do zasilania diod potrzebne jest dopasowane pod względem właściwości źródło prądowe, które często zawiera ponadto szereg dodatkowych układów sterujących (np. jasnością) i zabezpieczających. W przypadku zasilaczy do LED stosowane są też często inne obudowy, takie, które są dopasowane do specyfiki montażu w oprawie oświetleniowej lub puszkach elektroinstalacyjnych. Obudowy takie są najczęściej hermetyczne.

Zasilacz do diod LED jest w zasadzie od strony elektrycznej taki sam jak wszystkie inne, a różnice sprowadzają się do funkcji realizowanych przez sterownik, gniazd, obudowy, przez co producenci tych komponentów mogą dość szybko wprowadzić na rynek takie urządzenia. Efektem jest spora oferta takich jednostek na rynku, potrzebnych do realizacji wszystkich mniej masowych aplikacji, np. w meblarstwie.

Skąd zasilacze?

Zasilacze impulsowe małej mocy to podstawowe źródło energii praktycznie dla całej techniki, stąd też urządzenia te oferowane są przez wielu sprzedawców - w szczególności firm dystrybucyjnych. Takimi są zarówno te działające na rynkach automatyki i pokrewnych - Astat, Eltron, Astor, Elmark Automatyka, CSI, Guru Control Systems, itd., jak też przedsiębiorstwa o bardziej specjalistycznym profilu - Amtek, Payda czy MPL Power Elektro. Najczęściej ich zaangażowanie w omawianym temacie bierze się z powiązania z silnym i znanym producentem.

Do grupy dystrybutorów zaliczyć też można firmy o szerokiej ofercie, w tym tzw. katalogowe - Conrad Electronic, RS Components, TME, Farnell element14, Micros, Maritex, Elfa Distrelec, Masters, Elhurt, Gamma oraz BNS. Zasilacze są w ich przypadku czymś typowym, a asortyment obejmuje zwykle kilka linii produktów.

Istotną grupą dostawców są przedstawicielstwa producentów spoza Polski, w szczególności specjalizujących się w automatyce oraz elektrotechnice. Takimi firmami są m.in. Delta Electronics, Phoenix Contact, Schneider Electric, Weidmüller, Siemens, Omron Electronics. W kraju działa też grupa lokalnych producentów omawianych urządzeń: Imcon-Intec, Merawex, Polwat, Tatarek, Noratel, Elplast oraz Indel. Część z nich oferuje również produkty firm zagranicznych. 

Najlepsi w branży