wersja mobilna
Online: 402 Niedziela, 2018.05.27

Zapraszamy na TEC 2018!

poniedziałek, 07 maja 2018 10:25

Od tego roku magazyn "Elektronik" jest patronem medialnym konferencji TEC. Jako pismo branżowe staramy się zawsze być tam, gdzie są nasi czytelnicy, dlatego od lat wspieramy w miarę swoich możliwości wszystkie istotne imprezy targowe - na przykład Automaticon i Energetab - oraz liczne seminaria i szkolenia. Nasze pojawienie się na TEC jest naturalną konsekwencją takiego podejścia i efektem tego, że chcemy być tam, gdzie w krajowej elektronice dzieje się coś ciekawego. Zapraszamy 17 maja na TEC po to, aby zacieśnić kontakty w środowisku branżowym.

TEC - The Evertiq Conference - to w praktyce takie wydarzenie, które po części jest imprezą targową, bo uczestnicy mają do dyspozycji stoliki, na których mogą pokazać produkty, katalogi lub wystawić próbki. Niemniej ich powierzchnia jest niewielka, przez co pokazuje się tylko najważniejsze produkty bądź nowości. Odpada żmudne przygotowywanie stoiska, transport produktów, no i też wybór, a więc, co pokazać, a co nie.

W części jest to także spotkanie o charakterze seminaryjnym, bo poza częścią ekspozycyjną jest też sala wykładowa, na której równolegle trwają wykłady. Jednak w największym stopniu jest to spotkanie branżowe, gdzie wystawcy mogą spotkać się z klientami, poznać kogoś nowego lub po prostu porozmawiać z dawno niewidzianymi kolegami. Na zacieśnianie kontaktów branżowych pozwala także wieczorne spotkanie w przeddzień imprezy.

Cechą spotkania jest "kompaktowa" forma, a więc bliskość wynikająca z tego, że jest to impreza organizowana w salach hotelu, a nie halach wystawienniczych, krótki czas trwania, bo tylko jeden dzień roboczy, co jest w wyraźnej opozycji do "długich" targów (Automaticon to 4 dni, a więc w praktyce oznacza to cały tydzień poza firmą).

Niestety długi czas trwania to większe koszty (obsługa, hotele, no i koszt stoiska pobierany przez targi), co jest istotnym czynnikiem ograniczającym dostęp dla mniejszych firm i nowych przedsiębiorstw, które nie dysponują dużymi zapasami gotówki do wydania na promocję.

Targi dla elektroników

Lista wystawców TEC 2018 w Warszawie

Jeśli chodzi o obecność na imprezach targowych krajowych firm elektronicznych związanych z elektroniką, to nietrudno zauważyć, że nie ma w tym żadnych reguł ani obowiązujących wzorców i tak naprawdę to można próbować udowadniać każdą tezę. Firmy elektroniczne pojawiają się na wielu różnych imprezach targowych, nierzadko nawet dość odległych od elektroniki i czasem nawet wydawałoby się, że kompletnie nieistotnych.

Niemniej szeroki asortyment produktów, przekrojowa oferta dla wielu rynków, a także dużo pionów biznesowych, które tworzą ich biznes prowadzą do tego, że zawsze jest coś wartego promowania. Można powiedzieć, że tak samo jak elektronika jest dzisiaj powszechna i stanowi bazę dla całej techniki, tak samo branżowe firmy pojawiają się w każdym miejscu, gdzie są ich klienci obecni lub potencjalni.

Specyfika rynku krajowego bazującego na specjalistycznych produktach, unikalnych rozwiązaniach powoduje także, że biznes kręci się koło tematyki, takiej jak automatyka, energetyka, kolej, oświetlenie, wojsko. W dalszej kolejności te pojemne hasła zamieniają się na wiele drobnych terminów, ale nadal interesujących: medycyna, radiokomunikacja, pomiary, energia odnawialna.

Mamy też w Polsce całkiem sporą branżę producentów elektroniki na zlecenie, a więc firm kontraktowych EMS. Dla tych usługodawców, a także dla zbliżonej tematyki, takiej jak produkcja płytek drukowanych, wytwarzanie wiązek elektrycznych, dystrybucja podzespołów elektronicznych, nie było w kraju imprezy sprofilowanej pod ich kątem. Owszem, firmy z tego kręgu pojawiały się na Automaticonie lub Energetabie, ale były to w sumie wyjątki lub też działania związane z ogólną promocją marki.

Potencjał drzemiący w branży elektroniki organizatorzy targów dostrzegali, czego przykładem może być Automaticon, ale w praktyce to otwarcie było jedynie werbalną zachętą, za którą nie kryły się żadne inne korzyści. Od 2018 roku mamy też Targi Elektroniki i Automatyki w Kielcach, niemniej są one po prostu częścią większej całości określanej jako "Przemysłowa Wiosna" i grupującej kilka wystaw w ramach jednej imprezy.

Obie te inicjatywy nie wydają się tym, czego elektronicy oczekują, bo są one dość długie jak na możliwości zawsze zapracowanych przedsiębiorców i w większym stopniu nastawione na prezentację ofert handlowych, a w mniejszym na zacieśnienie kontaktów osobistych.

Do prezentacji ofert lepsze okazały się seminaria, w tym te objazdowe organizowane w wielu miastach, bo sama elektronika jest zwykle za skomplikowana, zbyt miniaturowa i za bardzo zależna od drobnych szczegółów, aby móc ją pokazywać na stoisku.

Tymczasem o potrzebie powołania targów elektroniki mówiło się w branży od dawna, niemniej mimo chęci przez wiele lat nie znalazł się śmiałek, który podjąłby się takiego zadania i zajął żmudną pracą organizacyjną. Oczywiście do czasu.

Dzisiaj TEC stał się konferencją branży elektroniki

TEC to dla branży elektroniki korzystna propozycja, która wpisuje się w potrzeby firm branżowych i spełnia ich oczekiwania. Jest to też impreza dla elektroników, a nie taka, że są oni tam trochę na doczepkę do całej innej reszty. Sukces TEC to pewnie też w jakiejś części efekt tego, że głos naszego środowiska na innych wydarzeniach przemysłowych był słabo słyszany przez organizatorów, a jeśli nawet był słyszany, to rzadko brany pod uwagę.

Efektywność

Plan seminariów na TEC

W dobie Internetu, handlu elektronicznego i jednodniowej logistyki towarów, a także w okresie, gdy coraz trudniej znaleźć kompetentnych pracowników, czas staje się jedną z najcenniejszych wartości w pracy. Dlatego nie dziwią na dużych imprezach targowych pracownicy siedzący przed laptopami i rozmawiający na tematy biznesowe przez telefony, można powiedzieć, że staje się to coraz częściej normą. Na TEC-u tego nie ma, bo nie ma miejsca na komputery, a jeden dzień na kilka miesięcy daje się o wiele łatwiej wykroić z grafiku.

W Warszawie będzie w tym roku około 200 stolików, co przekonuje, że dla branży elektroniki jest to już wydarzenie duże. Tegoroczny Automaticon zgromadził 220 wystawców, a więc pod względem długości listy wystawców jest to wydarzenie porównywalne.

Międzynarodowość

Opisując i porównując TEC oraz inne imprezy branżowe, warto jeszcze zwrócić uwagę na kategorię określaną jako międzynarodowość. W zasadzie wszystkie imprezy w kraju są międzynarodowe, bo taki przymiotnik pojawia się w nazwach targów bardzo często, ale ta międzynarodowość bywa mocno iluzoryczna. Za zagraniczne są uznawane czasem stoiska obsługiwane przez krajowych dystrybutorów.

Ogólnie im słabsza impreza targowa, tym większe cuda dzieją się na liście wystawców, która puchnie w oczach od podwójnych wpisów, a na jednym stoisku może być nawet kilka firm, a więc krajowy dystrybutor i parę zagranicznych. Ekspozycji, gdzie zagraniczna firma bez wsparcia lokalnych partnerów i przedstawiciela krajowego pojawia się na imprezie, nie ma wiele, a akurat na TEC jest ich proporcjonalnie sporo. To zapewne zasługa tego, że TEC jest organizowany w analogicznej formule w Szwecji od 2011 roku i jest znany na rynku europejskim, a edycja polska nie była pierwszą.

 

The Evertiq Conference 2018

Co, gdzie, kiedy?

 


Termin: 17 maja 2018 (czwartek)

Godziny otwarcia: 9:00÷16:00

Miejsce: DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw ul. Skalnicowa 21, Warszawa


Weź mapę stoisk na TEC
Czasu nigdy nie ma za dużo, dlatego wizytę warto dobrze zaplanować. Dla lepszej orientacji mapę rozmieszczenia stoisk można pobrać w pliku PDF.