Wzrośnie zapotrzebowanie na materiały dla OLED

| Gospodarka Artykuły

Według wyliczeń analityków NanoMarkets, rynek materiałów dla technologii OLED osiągnie wartość 2,7 mld dolarów w 2015 r. W opublikowanym raporcie OLED Materials Markets-2008 stwierdzają oni, że ok. 90% tych elementów będzie wykorzystywanych w celach oświetleniowych. Obecnie w warunkach laboratoryjnych uzyskano diody, które pod względem wydajność przewyższają lampy fluorescencyjne, a trend do oszczędności energii przyczyni się do dalszej poprawy parametrów tych elementów. Dodatkowo, dobre wieści dla producentów OLED napłynęły ze strony firmy Nokia, która oznajmiła, że jej dostawcy są gotowi do produkcji wyświetlaczy bazujących na tej technologii. Także takie firmy jak m.in. Sony czy Samsung, starają się wprowadzić do masowej sprzedaży telewizory typu OLED-TV. Zwiększona penetracja rynku telewizorów i oświetlenia oznacza znacząco wyższe zyski dla dostawców materiałów, jako że aplikacje te charakteryzuje większe ich wykorzystanie niż w przypadku dominujących dotychczas zastosowań OLED w wyświetlaczach do odtwarzaczy multimedialnych i telefonów komórkowych.

Wzrośnie zapotrzebowanie na materiały dla OLED

Zaletą OLED jest możliwość naniesienia materiału organicznego na elastyczne podłoże, co otwiera przed tą technologią wiele potencjalnych zastosowań. Do 2015 r. ok. jedna trzecia (w ujęciu powierzchniowym) produkowanych OLED będzie wytwarzana jako elastyczne elementy.
Według autorów raportu, nie bez znaczenia jest także liczba producentów oferujących kompletny zestaw materiałów potrzebnych do wytwarzania elementów OLED. Oznacza to ułatwienie dla odbiorców oraz gwarantuje odpowiednią podaż na rynku. Wśród największych dostawców materiałów znajdują się takie firmy jak DuPont, Merck czy Sumitomo Chemical.