wersja mobilna
Online: 410 Wtorek, 2017.01.24

Biznes

Inwestycje Foxconna w zagłębie produkcyjne na północy Chin ułatwiła hojna pomoc państwa
poniedziałek, 23 stycznia 2017 12:40
Kompleks produkcyjny Foxconna w Zhengzhou, gdzie wytwarzana jest połowa światowej produkcji iPhone'ów, mógł zaistnieć po części dzięki miliardom dolarów zwolnień podatkowych i dotacji od chińskiego rządu, doniósł serwis Appleinsider. Zakłady w Zhengzhou w północnochińskiej prowincji Henan, jednej z najbiedniejszych części Chin, określane przez mieszkańców mianem "iPhone'owego miasta", zatrudniają około 120 tysięcy pracowników. Ich możliwości produkcyjne to 500 tysięcy iPhone'ów dziennie.
Dwie różne wady akumulatorów powodem samozapłonów Galaxy Note 7
poniedziałek, 23 stycznia 2017 10:23
Po wielu miesiącach spekulacji Samsung ogłosił wyniki dochodzenia w sprawie płonących smartfonów Galaxy Note 7. Oficjalne stanowisko Samsunga jest takie, że pożary spowodowane były dwiema odrębnymi wadami akumulatorów, a sprzęt oraz oprogramowanie nie miały związku z notowanymi problemami. Odpowiedzialny za mobilny biznes firmy DJ Koh wyraził głębokie ubolewanie i przeprosił odbiorców za powstałe błędy oraz zapewnił, że Samsung wprowadził do swoich wewnętrznych procedur szereg zmian mających wykluczyć podobne zdarzenia w przyszłości.
Kosztem 30 mld dolarów Tsinghua Unigroup zbuduje w Nankin fabrykę pamięci
poniedziałek, 23 stycznia 2017 07:56
Chińska Tsinghua Unigroup 18 stycznia podpisała umowę z samorządem miejskim Nankin dotyczącą budowy zakładów produkujących układy DRAM i 3D NAND flash. Według planów nowa fabryka zajmie obszar około 100 ha, a łączna wartość inwestycji szacowana jest na blisko 30 mld dolarów. Tsinghua Unigroup początkowo wyda około 10 mld dolarów, chcąc zrealizować pierwszą fazę projektu i osiągnąć wielkość produkcji na poziomie 100 tys. jednostek miesięcznie. Inne szczegóły, w tym harmonogramy produkcji, nie zostały ujawnione.
Rynek półprzewodników mocy dla motoryzacji wzrośnie do przeszło 8,5 mld dolarów
piątek, 20 stycznia 2017 12:37
Według nowej analizy opublikowanej przez IHS Markit światowy rynek półprzewodników mocy stosowanych w samochodach osobowych i lekkich pojazdach pasażerskich zwiększy się o ponad 3 mld dolarów w ciągu najbliższych sześciu lat. Raport "Power Semiconductors in Automotive - 2017" przewiduje, że wartość tego rynku wzrośnie z 5,5 mld dolarów w 2016 roku do przeszło 8,5 mld dolarów w roku 2022, co oznacza roczną stopę wzrostu na poziomie 7,5%.
Polscy naukowcy pracują nad radiową tarczą uniemożliwiającą zdalne odpalanie bomb
piątek, 20 stycznia 2017 07:54
Przenośne urządzenie, które będzie w stanie zagłuszać wybrane częstotliwości radiowe, ma stworzyć zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej. Urządzenie będzie m.in. blokować sygnały mogące posłużyć terrorystom do detonacji ładunków wybuchowych. Nad projektem pracuje 8-osobowy zespół młodych naukowców pod kierunkiem dr. inż. Sławomira Ambroziaka z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
Fizycy z Polski opracowali ultraszybki, fotomagnetyczny zapis informacji
czwartek, 19 stycznia 2017 12:54
Badacze z Polski i Holandii opracowali metodę zapisu informacji, która w sposób radykalny może zwiększyć wydajność komputerów i urządzeń korzystających z pamięci. Jak zapewnia kierownik badań dr hab. Andrzej Stupakiewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, w stosunku do obecnie wykorzystywanych najszybszych pamięci można będzie uzyskać tysiąckrotne zwiększenie prędkości zapisu i odczytu danych. Informacje na temat przełomowych badań opublikowano wczoraj w czasopiśmie "Nature".
Google będzie w USA sprzedawać tanie smartfony
czwartek, 19 stycznia 2017 10:36
Firma Google przygotowuje się do wywołania zamieszania na rynku tańszych smartfonów. Spółka planuje nawiązać ścisłą współpracę z producentem sprzętu w celu udostępnienia jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku telefonu w cenie nieprzekraczającej 300 dolarów. Nowy smartfon będzie częścią programu Google'a "Android One", z którym firma zadebiutowała w Indiach w 2014 roku. Producenci urządzeń typu "Android One" przestrzegają ścisłych wytycznych, które gwarantują użytkownikom korzystanie z czystego systemu Android bez zbędnych nakładek oraz jego terminowe aktualizacje, a Google promuje te urządzenia.
QuantERA ogłasza konkurs na dofinansowanie badań w zakresie technologii kwantowych
czwartek, 19 stycznia 2017 07:56
Sieć QuantERA ogłosiła konkurs o dofinansowanie międzynarodowych przedsięwzięć naukowych z zakresu technologii kwantowych. Inicjatywa uzyskała wsparcie Komisji Europejskiej i jest realizowana jako projekt typu ERA-NET Cofund, koordynowany przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie. Budżet konkursu wynosi 34 mln euro, z czego Komisja Europejska oferuje przeszło 11 mln. Nabór wniosków trwa do 15 marca 2017 r.
Chiny rozwijają fabryki półprzewodników - w 2018 roku zainwestują 10 mld dolarów
środa, 18 stycznia 2017 12:57
W ostatnich latach chińskie władze aktywnie wspierają krajowy przemysł półprzewodników, oferując branży potężne wsparcie kapitałowe. Według doniesień Semiconductor Equipment and Materials International (SEMI), chiński przemysł półprzewodnikowy w 2018 roku wyda na rozwój fabryk ponad 10 mld dolarów. Raport SEMI podkreśla, że w Chinach łączne wydatki na materiały i sprzęt do produkcji półprzewodników od 2004 do 2014 roku przekroczyły 70 mld dolarów. W tym czasie zarówno działający w Chinach producenci spoza Państwa Środka, jak i wytwórcy krajowi zrównali się pod względem rozwoju zdolności produkcyjnych.
Oracle uruchamia w Izraelu akcelerator startupów
środa, 18 stycznia 2017 10:36
Amerykański dostawca oprogramowania Oracle Corp ogłosił uruchomienie w Izraelu programu wsparcia startupów rozwijających technologie chmurowe. Program prowadzony przez zespół badawczo-rozwojowy Oracle'a oferuje sześciomiesięczny mentoring ekspertów technicznych i biznesowych, dostęp do zaawansowanych technologii oraz partnerów i klientów firmy.
Włoska grupa Enel przejęła amerykańską firmę Demand Energy
środa, 18 stycznia 2017 07:52
Koncern energetyczny Enel kupił 100% udziałów w firmie Demand Energy. Przejęte amerykańskie przedsiębiorstwo zajmuje się technologiami magazynowania energii i dotychczas zrealizowało 24 projekty magazynów o łącznej mocy 3 MW i pojemności 9 MWh. Obecnie Demand Energy ma do wykonania magazyny o pojemności 100 MWh i mocy 30 MW. Dzięki przejęciu Enel dołącza do grupy energetycznych potentatów, którzy inwestują w magazynowanie energii.

World News 24h

poniedziałek, 23 stycznia 2017 20:03

According to market researcher DRAMeXchange, the prices for DDR mobile memory chips are forecast to rise 10 to 15 percent in the first quarter of this year, more than double the price gain of 3 to 7 percent in the previous quarter. The global trend of manufacturing smartphones with bigger displays is driving up the demand for DRAM chips for mobile devices, whose prices have plateaued from over investment.

więcej na: pulsenews.co.kr