wersja mobilna
Online: 1187 Czwartek, 2017.09.21

Biznes

Polskie startupy daleko od liderów
czwartek, 21 września 2017 07:48
Startupy uznawane są za istotny element budowania innowacyjnej gospodarki, na które w Polsce skierowany jest pokaźny strumień finansowania wspierający ich rozwój. Firmy takie się rozwijają, ale zdaniem Deloitte wciąż daleko im do światowych liderów. W minionym roku w Polsce wzrosła m.in. średnia wartość inwestycji w fazie later-stage (późnego wzrostu) z 900 do 1833 tys. euro. Nieznacznie wzrosły również całkowite wydatki na badania i rozwój w odniesieniu do PKB.
Inwestycje w IoT wciąż rosną
środa, 20 września 2017 12:35
Firma IDC opublikowała długookresową globalną prognozę wzrostu środków przeznaczanych na produkty związane z technologią IoT - stwierdzono, że w 2016 roku na całym świecie wydano łącznie 737 mld dolarów na przedsięwzięcia związane z Internetem Rzeczy w zakresie zakupu i rozwoju układów sprzętowych, oprogramowania oraz usług. Według przewidywań kwota ta będzie wciąż wzrastać ze skumulowaną roczną stopą wzrostu na poziomie 15,6%, osiągając w 2020 roku wartość 1,29 biliona dolarów.
Synopsys przejmuje QuantumWise
środa, 20 września 2017 11:14
Dostawca rozwiązań EDA i IP, firma Synopsys, kupił spółkę QuantumWise oferującą narzędzia symulacyjne służące do modelowania materiałowego we wczesnych etapach produkcyjnych. Warunki finansowe transakcji nie zostały ujawnione. Narzędzia QuantumWise symulują właściwości materiałów, bazując na mechanice kwantowej, w celu poprawy wydajności produktów stosowanych w wielu dziedzinach, w tym w półprzewodnikach i elektronice.
Polski rynek PV na drodze do szybkiego rozwoju
środa, 20 września 2017 09:28
Rynek fotowoltaiczny w Polsce stoi przed szansą szybkiego wzrostu. Wniosek taki wysnuć można z raportu sporządzonego przez PKO BP. Powołując się na dane Agencji Rynku Energii, bank informuje, że w pierwszej połowie bieżącego roku zainstalowana moc polskich elektrowni fotowoltaicznych osiągnęła poziom 220,9 MW, co oznacza wzrost o prawie 53%, licząc rok do roku.
Ponad 102 mln zł dla firm z województwa pomorskiego na prace B+R
środa, 20 września 2017 07:55
"Ekspansja na innowacje" to program wsparcia Agencji Rozwoju Pomorza z pulą 102 mln zł. Ma on na celu zwiększenie aktywności badawczo-rozwojowej firm i jednostek badawczych z województwa pomorskiego. W ramach programu firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów dotyczących m.in. realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz procesów zabezpieczenia i ochrony własności intelektualnej dla własnych rozwiązań.
Zbliżają się kolejne targi transportu szynowego - Trako
wtorek, 19 września 2017 12:44
Za tydzień w Gdańsku będzie miała miejsce kolejna edycja odbywających się co dwa lata targów kolejowych Trako - impreza tegoroczna to 30 tysięcy m² powierzchni wystawienniczej, 1 000 metrów torów do ekspozycji taboru, maszyn i urządzeń torowych oraz 700 wystawców z 25 krajów. W bieżącym roku targi "Trako" odbędą się w dniach 26-29 września.
Intel planuje podwoić swoją wartość rynkową
wtorek, 19 września 2017 11:11
Jak informuje The Oregonian, dyrektor finansowy firmy Intel, Bob Swan, ma plan podwojenia kapitalizacji firmy do 300 miliardów dolarów oraz prawie dwukrotnego zwiększenia zysku na akcję z 2,21 do 4 dolarów, do roku 2021. Według Boba Swana obszarami biznesowymi, które pozwolą na taki wzrost będą głównie centra danych oraz układy pamięci. Wzrost rynkowej kapitalizacji wspomagany będzie również dbałością o obniżanie kosztów działalności.
Firma BMZ Polska uruchomiła w Gliwicach nową fabrykę
wtorek, 19 września 2017 09:41
Rok temu spółka BMZ Polska rozpoczęła w Gliwicach budowę nowej hali fabrycznej. Budowa, która kosztowała 9 mln euro, właśnie została ukończona. Około 70-80% produkcji spółki w Polsce stanowią baterie do elektronarzędzi. Firma liczy na gospodarczy skok w dziedzinie elektromobilności, co pozwoli jej podwoić produkcję baterii. Uruchomienie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nowego obiektu spowoduje w krótkim czasie wzrost liczby pracowników do 700, a w ciągu dwóch kolejnych lat - przy dobrej koniunkturze - nawet do 1000.
Sony sprzedaje dział produkcji baterii
wtorek, 19 września 2017 07:56
Japoński koncern elektroniczny Sony Corp. pozbywa się działu produkcji baterii. Przejmie go wytwórca części elektronicznych Murata Manufacturing, który stanie się właścicielem dwóch japońskich fabryk firmy Sony produkujących baterie litowo-jonowe wykorzystywane m.in. w smartfonach i kamerach cyfrowych. Murata przejmie także zakłady w Chinach i Singapurze. Oznacza to także przejęcie 8,5 tys. pracowników zatrudnionych w dziale produkcji baterii w Japonii i w innych krajach. Wartość transakcji to 156 mln dolarów.
Najwięksi producenci notebooków notują spadki sprzedaży
poniedziałek, 18 września 2017 12:48
Pięć największych globalnych firm dostarczających notebooki odnotowało w sierpniu spadek sprzedaży swoich produktów, licząc w skali roku. W sektorze notebooków konsumenckich nadal brakuje innowacji mogących pobudzić popyt. Cały rynek notebooków może mieć trudności z dalszym rozwojem, opierając się jedynie na wynikach z obszaru przedsiębiorstw i klientów biznesowych.
Układy All Programmable firmy Xilinx u Farnella
poniedziałek, 18 września 2017 07:55
Farnell rozszerzył ofertę o układy All Programmable firmy Xilinx, obejmujące rozwiązania FPGA, 3D IC i SoC. Układy All Programmable zapewniają projektantom największą elastyczność wdrożeniową. Pusty układ można szybko skonfigurować z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi rozwojowych i bibliotek, aby opracować produkt, który doskonale spełnia swoją rolę i może być wprowadzony na rynek w krótkim czasie.

World News 24h

czwartek, 21 września 2017 10:06

In 2017, the 7% increase in the total pure-play foundry market is forecast to be almost entirely due to an 18% jump in <40nm feature size device sales. Although expected to represent 60% of total pure-play foundry sales in 2017, the ≥40nm pure-play IC foundry market is forecast to be up only $0.2 billion this year. In contrast, the 2017 leading-edge <40nm pure-play foundry market is expected to surge by a hefty $3.3 billion. Moreover most of the profits that are expected to be realized in the foundry market also forecast to come from the finer feature sizes as well.

więcej na: www.icinsights.com