wersja mobilna
Online: 589 Piątek, 2017.10.20

Polecany artykuł

Czujniki Halla - pomiary pola magnetycznego i detekcja położenia obiektów

Przełączniki i czujniki działające w oparciu o zjawisko Halla już od wielu lat są powszechnie stosowane w urządzeniach przemysłowych. Konstruktorzy, dysponując szeroką gamą takich podzespołów, mogą realizować różnorodne funkcje. Czujniki Halla są łatwe w stosowaniu, ale zrozumienie niektórych parametrów podawanych w specyfikacjach technicznych wymaga rozumienia zasady działania tych elementów.

czytaj dalej czwartek, 19 października 2017 09:41
Czujniki Halla - pomiary pola magnetycznego i detekcja położenia obiektów

Technika

Poznaj jednofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol
czwartek, 19 października 2017 09:20
W porównaniu do 60-letniej historii Relpolu przekaźniki czasowe to relatywnie produkt nowy, mimo że w ofercie firmy są one już od około 20 lat. Wszystko zaczęło się od przekaźnika PIR15, znanego także na rynku jako COM3, który do dzisiaj jest w sprzedaży. Niemniej aktualna oferta tych komponentów obejmuje aż kilkadziesiąt typów. Przekaźniki czasowe realizują ponad 40 funkcji czasowych, są dostępne w różnych obudowach oraz wersjach o różnych napięciach zasilania. Ta ogromna różnorodność sprzyja popularyzacji na rynku i zapewnia szerokie możliwości aplikacyjne w wielu dziedzinach techniki.
Projektowanie obwodów drukowanych pod kątem możliwości produkcyjnych
czwartek, 19 października 2017 09:09
Projektowanie pod kątem możliwości produkcyjnych to proces, w wyniku którego powstanie wyrób o odpowiedniej jakości, m.in. będzie odporny na zmiany występujące w materiałach użytych do jego produkcji oraz będzie niewrażliwy na złą eksploatację po jego wytworzeniu. To stwierdzenie można odnieść do wielu gałęzi przemysłu, ale my skupimy się na obwodach drukowanych pod kątem możliwości ich wytworzenia i późniejszego montażu komponentów.
Projektowanie PCB - poradnik
czwartek, 19 października 2017 08:50
Projektowanie urządzenia elektronicznego rozpoczynamy od wybrania komponentów oraz zaplanowania sieci połączeń między nimi. Jeśli symulacje potwierdzą, że etap ten zakończył się sukcesem, pora na kolejny krok. Jest nim zaprojektowanie płytki drukowanej. Aby i ten etap zakończył się powodzeniem, czego dowodem będzie gotowe urządzenie o parametrach i funkcjonalności zgodnych z założeniami, musimy przestrzegać wielu zasad oraz dobrych praktyk w zakresie rozmieszczenia elementów, prowadzenia ścieżek i samej konstrukcji płytek drukowanych. Wybrane z nich będą tematem niniejszego artykułu.
Wprowadzenie do testowania oprogramowania embedded
czwartek, 19 października 2017 08:30
Zagadnienie testowania oprogramowania, zadomowione już dość dobrze w świadomości twórców aplikacji wysokopoziomowych, wciąż dopiero zdobywa popularność w środowisku programistów systemów wbudowanych. Zdecydowanie warto jednak bliżej przyjrzeć się tej tematyce - odpowiednio przeprowadzone testy pozwalają wykryć i wyeliminować znaczną większość błędów obecnych w oprogramowaniu. Wyższa jakość wytwarzanego oprogramowania przekłada się zaś na oszczędność czasu oraz pieniędzy, przede wszystkim zaś na dużo lepsze opinie jego użytkowników.
Bezpieczniki firmy SIBA niezawodnym zabezpieczeniem elektroniki
środa, 18 października 2017 12:43
Bezpieczniki w elektronice były, są i zawsze będą, obojętnie czy w wersji przewlekanej, do montażu powierzchniowego, jako jednorazowe lub samoresetujące PTC, gdyż w każdym urządzeniu znajdzie się obwód wymagający ochrony, a nie ma innych rozwiązań zapewniających tak dużą funkcjonalność za niewielką cenę. Wraz z tym, jak współczesna elektronika staje się coraz bardziej skomplikowana, rośnie też liczba typów tych elementów dostępnych na rynku, gdyż bezpieczniki muszą być dopasowane do wymagań aplikacji.
Hermetyzacja elektroniki - sposób na zapewnienie jakości
środa, 18 października 2017 11:05
Prawie każdy inżynier pracujący w branży spotkał się z tym określeniem, jednak firm świadczących takie usługi lub wykorzystujących proces hermetyzacji w produkcji urządzeń jest w kraju niewiele. Czy to oznacza, że hermetyzacja jest czymś naprawdę unikatowym i wyróżniającym nas w pracy?
Czy szybko musi oznaczać byle jak? - zastosowanie uniwersalnych obudów do prototypów i jednostkowych aplikacji
środa, 18 października 2017 10:41
Ile razy konieczne było skonstruowanie czegoś "na szybko"? Pamięć zapewne dostarczy wspomnień prototypu nowego urządzenia, który trzeba było uruchomić ekspresowo, konieczności stworzenia podręcznego narzędzia (jak np. generator czy nietypowy zasilacz) z dnia na dzień i wielu innych podobnych momentów. Mimo tempa i jednorazowej potrzeby dobrze, żeby taka elektronika też miała swoją solidną obudowę. Nie tylko z powodu konieczności ochrony przed uszkodzeniem, ale także dla ułatwienia zamocowania w docelowym miejscu lub choćby możliwości postawienia urządzenia na blacie. Istotny jest także aspekt estetyki wykonania - wielu z nas chce móc pochwalić się swoim dziełem (zwłaszcza w dobie popularności mediów społecznościowych), więc lepiej, żeby gotowa konstrukcja wyglądała na solidną i przemyślaną.
Inteligentne systemy składowania i zarządzania komponentami SMD w produkcji elektroniki
środa, 18 października 2017 10:02
Wysoka prędkość bez zapewnienia jednocześnie precyzji w działaniu to dodatkowe i niepotrzebne koszty po stronie produkcji. Wbrew temu, nowe rozwiązania automatów pick & place wchodzące na rynek są coraz bardziej zorientowane na przyśpieszenie procesu montażu elektronicznego. Już dziś bez trudu uzyskujemy 65 tys. komponentów SMD układanych na godzinę. Warto jednak zastanowić się, czy tak szybki montaż, bez kontroli zaopatrzenia i dostaw z magazynu, nie będzie powodował zakłóceń produkcji.
Pierwszy mikrokontroler z rodziny STM8 w 8-pinowej obudowie
wtorek, 17 października 2017 12:25
Za sprawą układów STM32 w ostatnich latach firma STMicroelectronics stała się rozpoznawalna jako jeden z czołowych producentów mikrokontrolerów. Warto jednak zauważyć, że oprócz STM32 w jej ofercie znajduje się również inna rodzina mikrokontrolerów mająca w nazwie charakterystyczne STM, mianowicie - STM8. W rodzinie tej niedawno pojawiła się interesująca nowość - układ w 8-pinowej obudowie. Jest to dobra okazja do bliższego przyjrzenia się temu układowi oraz do odświeżenia wiedzy o tej wartościowej, acz pozostającej nieco w cieniu STM32 rodzinie mikrokontrolerów.

World News 24h

piątek, 20 października 2017 18:05

Qualcomm is to get together with China’s AI unicorn SenseTime to develop AI for mobile. ‘The companies expect to drive the popularity and development of on-device AI in areas such as innovative vision and camera-based image processing,’ says the announcement, ‘implementing AI on the mobile device provides a number of advantages over cloud-only implementations, enabling edge devices to provide reliable execution with or without a network connection. Additional benefits of on-device AI include real-time performance, privacy protection and enhanced reliability.’

więcej na: www.electronicsweekly.com