Rynek - Archiwum

Oprogramowanie EDA, narzędzia i zestawy startowe dla mikrokontrolerów są kluczowe dla rozwoju elektroniki i prac projektowych

Zestawy projektowe, narzędzia dla konstruktorów, płytki ewaluacyjne, starter kity oraz oprogramowanie to produkty, które w ostatniej dekadzie stały się niezbędne. Dzisiaj większość premier rynkowych w zakresie złożonych układów scalonych oraz zdecydowanej części układów programowalnych wspomagana jest pojawieniem się zestawu projektowego bazującego na tym chipie, demonstrującego możliwości i ułatwiającego aplikację. W zakresie mikrokontrolerów takie zestawy nierzadko są gotowymi systemami, wyposażonymi w wyświetlacz, układy peryferyjne, złącza i zasilanie, dzięki czemu nie tylko są one pomocą dla projektantów, ale w zasadzie można je traktować jako gotowe do użycia rozwiązanie hardware'owe.

Zasilacze impulsowe dzisiaj są małe, wysoko sprawne, tanie i dostępne

Zasilacze impulsowe to jeden z najpopularniejszych na rynku standardowych, w dużej mierze katalogowych i dostępnych z wielu różnych źródeł, komponent systemów elektronicznych. Jest on uniwersalny i wykorzystywany w praktycznie wszystkich gałęziach współczesnej techniki, bez względu na branżę, typ urządzenia i aplikację. W ostatniej dekadzie zasilacze impulsowe zdominowały całkowicie rynek zasilania, zmieniając jego kształt w stronę handlową, a od strony funkcjonalnej rozpoczął się wyścig technologiczny o sprawność, cyfryzację, niezawodność i małe wymiary. Mimo że od zasilaczy wymaga się coraz więcej, to lepsze parametry muszą iść w parze z niską ceną, co sprawia, że dla firm dystrybucyjnych i producentów krajowych rynek staje się wielkim wyzwaniem. To dlatego, że od strony funkcjonalnej nie są to produkty złożone, a nierzadko klienci dobierają zasilacz bez większej analizy parametrów, kierując się tylko i wyłącznie ceną.

Dystrybucja komponentów elektronicznych konkurencyjna, niełatwa, ale cały czas atrakcyjna dla biznesu

Krajowy rynek dystrybucyjny zasługuje na miano dojrzałego i stabilnego, jeśli chodzi o relacje pomiędzy firmami handlowymi i klientami oraz producentami i stosunkowo szybko się rozwija. To skutek pośredni tego, że w Polsce pojawiają się nowe inwestycje zagraniczne, a wiele firm krajowych, współpracuje z partnerami zagranicznymi, pełniąc dla nich funkcję outsourcingową. Potwierdza to cały czas funkcjonujący trend przenoszenia do nas produkcji, za którą w ślad idzie zapotrzebowanie na podzespoły i zainteresowanie wejściem na nasz rynek kolejnych firm. Branża ta w warunkach polskich łączy około 100 firm o różnej wielkości, krajowych i zagranicznych, z których wiele może się pochwalić minimum kilkunastoletnią historią. Mimo globalnych uwarunkowań gospodarczych i dużej konkurencji rynek dystrybucji daje wiele szans i możliwości wszystkim graczom.

Aparatura przenośna to mierniki zawsze potrzebne i cenione przez specjalistów

Aparatura przenośna to szeroka grupa produktowa łącząca w całość wiele urządzeń o charakterze utylitarnym przeznaczonych do pomiarów prądów i napięć (multimetry, mierniki cęgowe), wielkości nieelektrycznych (temperatura, wilgotność) oraz parametrów kontrolnych instalacji elektrycznych, w szczególności po to, aby uzyskać pewność bezpiecznego ich działania. Do tego dochodzą specjalistyczne testery (np. okablowania), wykrywacze, mierniki pól EM, promieniowania, przez co cały rynek od strony asortymentu jest tak duży, że nie pozwala na zdominowanie go przez jedną firmę, dając szansę każdemu. Jest to i zaleta, i wada jednocześnie, bo z drugiej strony taka wolność jest też źródłem wielu patologii.