Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji ma 15 lat

| Gospodarka Artykuły

29 stycznia w salach Zamku Królewskiego w Warszawie swoje 15-lecie istnienia świętowała o Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Na spotkanie przybyło około 250 osób, wśród nich byli przedstawiciele rządu, posłowie, przedstawiciele organizacji samorządu gospodarczego i stowarzyszeń oraz przedstawiciele firm członkowskich.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji ma 15 lat

KIGEiT powstała 27 listopada 1992 roku na fali przemian gospodarczych w Polsce. W tamtych czasach przemysł elektroniczny przechodził szybką i bolesną adaptację do gospodarki rynkowej, co było źródłem wielu perturbacji. Jednocześnie powstawały liczne firmy prywatne. Otwarcie rynku i obniżenie barier celnych spowodowało zalanie rynku importowanym sprzętem elektronicznym, w znacznej części niewiadomego pochodzenia, co powodowało, że konkurencja na rynku z normalnymi firmami płacącymi podatki była niezwykle trudna. Inicjatywa powstania Izby była formą obrony interesów przez krajowe firmy elektroniczne, które w ten sposób występowały razem.

Spotkanie stało się okazją do podsumowania działalności Izby i dało możliwość spotkania się wielu osób, które na przestrzeni tych lat były zaangażowane w jej działalność. Prezes Izby pan Stefan Kamiński wręczył też szereg dyplomów z podziękowaniem za współpracę. Wśród wyróżnionych osób zasłużonych dla rozwoju i działalności znaleźli się Waldemar Pawlak, Anna Streżyńska, Wojciech Maj, Nina Brynczak, Roman Kluska, Ryszard Łada, Zbigniew Niemczycki i wielu innych. Kolejną wyróżnioną grupą były firmy członkowskie takie jak m.in. DGT, Flextronics, Jabil, Kimball, NXP, ITR i Vector. (RM)

Stefan Kamiński - Prezes zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji

Czy po 15 latach przemian gospodarczych w Polsce można uznać że polski przemysł elektroniczny odbudował swój potencjał po zapaści na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku?

Krajowa elektronika przez cały czas się zmienia i trudno ocenić czy to, co aktualnie obserwujemy można uznać za stan stabilny i trwały, który będzie w stanie utrzymać się w przyszłości. Niewątpliwie nie ma już na rynku firm w pełni państwowych i dominuje prywatna forma własności. Z pewnością widać, że otwarcie gospodarki spowodowało ogromny i jednoznacznie pozytywny skok technologiczny, a duże inwestycje zagraniczne związane głównie z montażem kontraktowym i produkcją elektroniki konsumenckiej włączyły krajową elektronikę w światowy obieg gospodarczy. Warto zauważyć, że wiele w inwestycji zagranicznych ostatnich lat, jakie trafiły w nasz rejon Europy trafiło finalnie do Polski, co wyraźnie pokazuje, że nasz przemysł elektroniczny ma już nowe oblicze. Póki co największym producentem telewizorów w Unii Europejskiej, jednak należy pamiętać, że stan ten można uznać za trwały dopóki będą tutaj dla biznesu korzystne warunki ekonomiczne.

Jakimi problemami zajmuje się obecnie w największym stopniu KIGEiT?

Wchodzimy w okres budowy cyfrowej Europy. Jest to proces, który dotyczy większości krajów naszego rejonu wiążący się z nadchodzącym zobowiązaniem do wyłączenia analogowych nadajników telewizji naziemnej. Do tego wydarzenia trzeba się dobrze przygotować zarówno od strony technicznej jak i prawnej. Wiele decyzji ma znaczenie strategiczne, gdyż wymaga wyboru jednego z kilku komplementarnych rozwiązań technicznych. Pracujemy nad tym, aby decyzja o cyfryzacji została wypracowana jako wspólny głos przemysłu i organów państwowych.

Jesteśmy także aktywni w zakresie kształtowania otoczenia prawnego dla biznesu elektronicznego w Polsce. Zabieramy głos w sprawie stawek podatku VAT i metod rozliczania go przy produkcji, jak też procedur w skomplikowanych przypadkach, gdy np. komponenty są sprowadzane spoza UE a sprzedaż następuje już na terenie Unii. To samo dotyczy prawa budowlanego i telekomunikacyjnego, gdzie skupiamy się na tropieniu i likwidacji barier dla inwestycji. W uproszczeniu można więc powiedzieć, że KIGEiT jest łącznikiem pomiędzy przemysłem a administracją państwową. Przedstawiając wypracowane wspólne stanowisko przemysłu jesteśmy bardziej skuteczni.

Ważnym aspektem są nasze prace sprzyjające ekologii w elektronice, a więc innymi słowy pozytywnie wpływające na eliminacje substancji szkodliwych w samych urządzeniach jak też używanych przy produkcji. Wspieramy powstawanie ośrodków badawczo-rozwojowych i parków technologicznych i wszystkich innych miejsc, gdzie następuje styk świata nauki z przemysłem.

Zobacz również