wersja mobilna
Online: 773 Czwartek, 2017.06.22

Biznes

Jakie technologie będą konkurować na rynku oświetleniowym?

środa, 09 grudnia 2015 12:58

Według agencji badawczej IHS w najbliższym czasie rynek oświetleniowy podbiją żarówki ledowe, oświetlenie OLED oraz kropki kwantowe. W artykule przedstawiamy najnowsze prognozy dla tych urządzeń i technologii.

Jak wynika z analizy rynku przeprowadzonej przez IHS, po wycofaniu ze sprzedaży tradycyjnych żarówek, większość konsumentów zainteresowała się żarówkami halogenowymi. Oczywiście cena jest główną tego przyczyną, ale nie bez znaczenia jest również wygląd tych urządzeń. Poza tym, że przypominają one "zwykłe" żarówki, alternatywa, czyli świetlówki, również ze względu na formę, nie zyskała powszechnego uznania. Oprócz tego, że są drogie, podobnie jak lampy fluorescencyjne, użytkownikom w obecnej postaci nie podobają się też lampy LED. W ich przypadku można jednak mieć nadzieję na zmianę nastawienia konsumentów.

Żarówki ledowe

Żarówka z żarnikiem wykonanym z diod naniesionych na szklanym podłożu pokrytym luminoforemOpracowywane są bowiem konstrukcje, w których zamiast diod LED SMD montowanych na płytce płasko lub dookolnie, żarnik jest wykonywany z diod naniesionych na szklanym podłożu pokrytym luminoforem. Aby zwiększyć jasność, w jednej lampie umieszcza się kilka takich żarników, które są ze sobą na przykład splecione. Montuje się je w osłonie ze szkła w kształcie bańki, z gwintem takim jak ten w tradycyjnych żarówkach. Ich zaletą jest duży (360º) kąt świecenia. Ten typ lamp LED dostępny jest od 2011 roku. Dopiero jednak od niedawna pod względem sprawności energetycznej i ceny mogą one konkurować z wcześniejszymi konstrukcjami.

Oświetlenie OLED

Chociaż w kolejnych latach wciąż na popularności zyskiwać będzie głównie "zwykłe" oświetlenie ledowe, w kolejce czeka już następna technologia – organiczne diody LED. Ich zaletą jest m.in. to, że emitują światło o barwie naturalniejszej niż lampy LED. Najważniejszą wadą jest natomiast ich koszt, nawet kilka razy większy niż oświetlenia tradycyjnego. Od dawna hamuje to ich ekspansję na masową skalę, a uznanie zyskują przede wszystkim panele OLED wykonywane na zamówienie, do projektów o większych budżetach, wymagających niestandardowych rozwiązań. Według IHS, wraz z postępem w zakresie technologii ich produkcji, szczególnie rozwojem metody drukowania 3D, ich cena zacznie jednak stopniowo spadać. Wówczas być może się upowszechnią.

Kropki kwantowe

Przyszłość rynku oświetleniowego często prognozuje się na podstawie obserwacji trendów na rynku wyświetlaczy. Pod względem sprawności energetycznej i jakości światła mają one bowiem podobne wymagania. W ostatnim czasie producenci tych drugich coraz bardziej interesują się zastosowaniem technologii kropek kwantowych (quantum dots) w podświetleniu wyświetlaczy LCD. Konstrukcja taka składa się z diod LED i warstwy kropek kwantowych, które po oświetleniu emitują światło o określonej barwie. Do zalet wyświetlaczy w technologii QD LED LCD zalicza się szeroką gamę kolorów oraz mniejsze straty światła w porównaniu do ekranów z luminoforem. Zachęca to do ich zastosowania także jako źródła światła. Według IHS QD-LED-y na masową skalę nie będą jednak dostępne wcześniej niż za kilka lat. Tak jak w przypadku technologii OLED, wiele będzie zależało od tego, czy uda się do ich produkcji wykorzystać metodę druku 3D.

Monika Jaworowska

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

World News 24h

czwartek, 22 czerwca 2017 19:57

It might sound discouraging, but here it goes - according to analyst Timothy Arcuri of Cowen and Company, Apple still hasn't decided what fingerprint technology will utlimately end up in the new and coming iPhone. Mind you, we're less than three months away from this year's September keynote. If the rumor is true, this means the handset is anything but finalized. Thus, its retail launch could face a significant delay of as many as two months following the announcement. Confident in his information, Arcuri has taken the new iPhone out of Cowen's 46 million sales forecast for the third quarter of 2017.

więcej na: www.phonearena.com