wersja mobilna
Online: 752 Sobota, 2017.10.21

Biznes

Jakie technologie będą konkurować na rynku oświetleniowym?

środa, 09 grudnia 2015 12:58

Według agencji badawczej IHS w najbliższym czasie rynek oświetleniowy podbiją żarówki ledowe, oświetlenie OLED oraz kropki kwantowe. W artykule przedstawiamy najnowsze prognozy dla tych urządzeń i technologii.

Jak wynika z analizy rynku przeprowadzonej przez IHS, po wycofaniu ze sprzedaży tradycyjnych żarówek, większość konsumentów zainteresowała się żarówkami halogenowymi. Oczywiście cena jest główną tego przyczyną, ale nie bez znaczenia jest również wygląd tych urządzeń. Poza tym, że przypominają one "zwykłe" żarówki, alternatywa, czyli świetlówki, również ze względu na formę, nie zyskała powszechnego uznania. Oprócz tego, że są drogie, podobnie jak lampy fluorescencyjne, użytkownikom w obecnej postaci nie podobają się też lampy LED. W ich przypadku można jednak mieć nadzieję na zmianę nastawienia konsumentów.

Żarówki ledowe

Żarówka z żarnikiem wykonanym z diod naniesionych na szklanym podłożu pokrytym luminoforemOpracowywane są bowiem konstrukcje, w których zamiast diod LED SMD montowanych na płytce płasko lub dookolnie, żarnik jest wykonywany z diod naniesionych na szklanym podłożu pokrytym luminoforem. Aby zwiększyć jasność, w jednej lampie umieszcza się kilka takich żarników, które są ze sobą na przykład splecione. Montuje się je w osłonie ze szkła w kształcie bańki, z gwintem takim jak ten w tradycyjnych żarówkach. Ich zaletą jest duży (360º) kąt świecenia. Ten typ lamp LED dostępny jest od 2011 roku. Dopiero jednak od niedawna pod względem sprawności energetycznej i ceny mogą one konkurować z wcześniejszymi konstrukcjami.

Oświetlenie OLED

Chociaż w kolejnych latach wciąż na popularności zyskiwać będzie głównie "zwykłe" oświetlenie ledowe, w kolejce czeka już następna technologia – organiczne diody LED. Ich zaletą jest m.in. to, że emitują światło o barwie naturalniejszej niż lampy LED. Najważniejszą wadą jest natomiast ich koszt, nawet kilka razy większy niż oświetlenia tradycyjnego. Od dawna hamuje to ich ekspansję na masową skalę, a uznanie zyskują przede wszystkim panele OLED wykonywane na zamówienie, do projektów o większych budżetach, wymagających niestandardowych rozwiązań. Według IHS, wraz z postępem w zakresie technologii ich produkcji, szczególnie rozwojem metody drukowania 3D, ich cena zacznie jednak stopniowo spadać. Wówczas być może się upowszechnią.

Kropki kwantowe

Przyszłość rynku oświetleniowego często prognozuje się na podstawie obserwacji trendów na rynku wyświetlaczy. Pod względem sprawności energetycznej i jakości światła mają one bowiem podobne wymagania. W ostatnim czasie producenci tych drugich coraz bardziej interesują się zastosowaniem technologii kropek kwantowych (quantum dots) w podświetleniu wyświetlaczy LCD. Konstrukcja taka składa się z diod LED i warstwy kropek kwantowych, które po oświetleniu emitują światło o określonej barwie. Do zalet wyświetlaczy w technologii QD LED LCD zalicza się szeroką gamę kolorów oraz mniejsze straty światła w porównaniu do ekranów z luminoforem. Zachęca to do ich zastosowania także jako źródła światła. Według IHS QD-LED-y na masową skalę nie będą jednak dostępne wcześniej niż za kilka lat. Tak jak w przypadku technologii OLED, wiele będzie zależało od tego, czy uda się do ich produkcji wykorzystać metodę druku 3D.

Monika Jaworowska

 

World News 24h

sobota, 21 października 2017 11:54

STMicroelectronics is delivering the technology for easy and secure contactless transactions using the ever more popular wristbands or fashionwear like watches or jewelry. The market-unique ST53G System-in-Package solution combines the Company’s industry-leading expertise in Near Field Communication and secure-transaction chips. As consumers become increasingly comfortable with making secure transactions using their smart devices, traditional card manufacturers want to extend their offers into contactless wearable products for uses such as payments, ticketing, and access control. These can be difficult to implement within tight size and cost constraints, because conventional separate NFC-radio and security chips demand extra space and complicate design.

więcej na: www.st.com