wersja mobilna
Online: 836 Niedziela, 2017.09.24

Biznes

Trwają przymiarki do uruchomienia sieci 5G

wtorek, 21 lutego 2017 12:48

Władze Unii Europejskiej tworzą podwaliny infrastrukturalne do wprowadzenia technologii 5G w telekomunikacji mobilnej. Do tych celów zapisano w podziale widma pasmo 700 MHz (694-790 MHz), które od 2020 roku będzie przypisane do szerokopasmowych usług internetowych. Nakłada to na państwa członkowskie obowiązek jego zwolnienia do 2018 roku po to, aby do końca obecnej dekady dało się komercyjnie uruchomić sieć 5G przynajmniej jednym z głównym miast w każdym państwie członkowskim.

Obecnie w wielu państwach na tych częstotliwościach nadają niektóre stacje telewizyjne. Konieczne będzie ich przeniesienie na niższe częstotliwości. W Polsce dodatkową przeszkodą mogą być kraje za wschodnią granicą. Ukraina wykorzystuje to pasmo do transmisji telewizyjnych, Białoruś na łączność specjalną, a Rosja w obwodzie kaliningradzkim na potrzeby wojska. Może to zakłócać działanie sieci w Polsce, przynajmniej na terenach przygranicznych, około 60-100 kilometrów w głąb kraju.

 

World News 24h

niedziela, 24 września 2017 10:13

AMD's Mark Papermaster announced that the CPU and GPU vendor will be "transitioning graphics and client products" to a new "12nm" process at GlobalFoundries in 2018. The announcement came today at the GlobalFoundries Technology Conference in mostly-cloudy Santa Clara. GlobalFoundries calls the new process 12LP, and as usual, the LP stands for "Leading Performance." Tom's Hardware followed up with Papermaster after the conference and confirmed that both Vega GPUs and a further iteration of Ryzen CPUs will be produced by GloFo on the new 12LP process.

więcej na: techreport.com