Straty większe niż przewidywano.

| Gospodarka Artykuły

Firma analityczna iSuppli obniżyła prognozy dotyczące sprzedaży urządzeń elektronicznych i półprzewodników na bieżący rok, powołując się na obawy co do kondycji światowej gospodarki i niskiej przewidywalności koniunktury w dalszych miesiącach roku. Według najnowszych danych, światowa sprzedaż elektroniki w bieżącym roku wyniesie 1,38 tryliona dolarów, czyli o 9,8% mniej niż 1,53 tryliona odnotowane w ubiegłym.

Straty większe niż przewidywano.

Jeszcze w kwietniu prognozowano, że spadek sprzedaży elektroniki wyniesie 7,6%. Globalne obroty branży półprzewodników wyniosą natomiast 198,9 mld dolarów, czyli o 23% mniej niż rok wcześniej. Zdaniem przedstawicieli iSuppli, wprowadzone zmiany są wynikiem niepewności panującej na rynku. Wiele firm z branży technologicznej obniżyło swoje prognozy, co skłania do obaw, że bieżący rok będzie gorszy niż się tego uprzednio spodziewano.

Najcięższa sytuacja panuje w sektorze motoryzacyjnym. Spadek sprzedaży nowych aut, szczególnie boleśnie odczuwalny w USA, wywarze silne piętno na ogólnym obrazie branży elektronicznej w bieżącym rok. Według wyliczeń iSuppli, wydatki na elektronikę samochodową spadną o 24,4% z 99,6 do 75,2 mld dolarów. Pozostałe główne segmenty rynku, czyli przetwarzanie danych, komunikacja przewodowa i bezprzewodowa, konsumencki oraz przemysłowy, stracą w porównaniu z wcześniejszymi analizami o dodatkowe od 1 do 6%.

Mimo że spadki w bieżącym roku będą większe niż się tego spodziewano, iSuppli przyznaje, że widoczny jest trend wzrostowy w kolejnych kwartałach. Już na początku II kw. odczuwalne było ożywienie na rynku. Czołowi producenci półprzewodników spodziewają się w tym okresie uzyskać średnio obroty o 13% wyższe niż na początku roku, kiedy to w miesiącach od stycznia do marca średnie spadki wyniosły 18,8%. Poprawa jest szczególnie odczuwalna wśród japońskich producentów, którym po fatalnym I kw., udało się zmniejszyć nadmiarowe zapasy w magazynach i powoli zwiększają produkcję.

Tym samym, według analityków iSuppli, po poprawie obrotów o 7,1% w II kw., w kolejnych można spodziewać się dalszych wzrostów, o 10,4 i 4,9 odpowiednio w III i IV. Podobnie będą kształtować się trendy na rynku elektroniki, gdzie po spadku o 19,5% na początku roku, kolejne kwartały oznaczać będą wzrost obrotów. Nie pozwoli to na zakończenie roku na plusie, jednak stworzy podwaliny pod lepszą sytuacje na rynku w 2010 r. Wtedy to obroty na rynku półprzewodników wzrosną o 13,1%, natomiast urządzeń elektronicznych o 4,9% w ujęciu rocznym.