Dostawcy oprogramowania EDA i narzędzi

Rys. 6. Najwięksi odbiorcy oprogramowania inżynierskiego. Na pozycji pierwszej znaleźli się producenci elektroniki profesjonalnej. W ankiecie można było wskazać kilka odpowiedzi

Omawiając krajowych dostawców oprogramowania, należy pamiętać, że cechą charakterystyczną tego sektora rynku jest duża różnorodność. Działa na nim wielu dostawców, nie tylko dużych korporacji, ale również mniejszych firm, które oferują narzędzia specjalizowane. W Polsce jest też obecnych kilku producentów, m.in. symulatorów mikrofalowych, dostawców bloków IP i narzędzi do układów programowalnych. Całość tworzy więc bardzo zróżnicowany rynek.

Mówiąc o oprogramowaniu EDA, myślimy zwykle o dużych i uniwersalnych pakietach łączących w ramach jednego zintegrowanego systemu wiele narzędzi, takich jak edytor schematów, program do projektowania płytek drukowanych, autorouter, symulator oraz narzędzia wspomagające projektowanie układów programowalnych.

Ten zestaw podstawowy może być dalej rozbudowywany przez dokupywanie dodatkowych specjalistycznych modułów, najczęściej realizujących złożone symulacje. Takie programy oferuje m.in. Evatronix, dystrybutor popularnego pakietu Altium Designer, pozwalający na kompleksową realizację projektów PCB i FPGA. Evatronix oferuje również program Tasking służący do tworzenia i uruchamiania oprogramowania dla systemów wbudowanych.

Ofertę uzupełniają płytki uruchomieniowe NanoBoard, współpracujące z oprogramowaniem Altium Designer w zakresie uruchamiania układów programowalnych i zestawy ewaluacyjne. Drugim dostawcą w tej grupie oprogramowania jest warszawska firma Cadrex – autoryzowany dystrybutor Mentor Graphics, a więc produktów takich jak PADS, HyperLynx, DxDesigner (ViewLogic) oraz CAM350 Family, BluePrint-PCB. Cadrex oferuje programy EDA w formie modułowej.

Do ciekawszych pozycji w ofercie należy zaawansowany symulator integralności sygnałowej (SI) typu pre-post Layout – HyperLynx oraz narzędzia HSD (High-Speed Design). Na rynku działają też dystrybutorzy mniejszych pakietów, jak na przykład Carel, który oferuje symulatory dla układów analogowych i mieszanych oraz do projektowania płytek obwodów drukowanych ICap firmy Intusoft. Z kolei firma Lediko to m.in. dystrybutor oprogramowania firmy Cadsoft, producenta pakietu Eagle do projektowania obwodów drukowanych.

Gdańska firma Soft com w ramach partnerstwa z firmą FlowCAD oferuje oprogramowanie Cadence (platforma Allegro) oraz OrCAD-a. W ofercie znajduje się szereg mniejszych narzędzi wspomagających produkcję płytek drukowanych i produkty firmy SimLab, zajmującej się rozwijaniem oprogramowania do symulacji efektów związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną oraz integralnością sygnałów. Z kolei firma AWE-CAD to polski oddział czeskiej firmy Cadware, oferującej takie produkty, jak Eagle, edytor Gerber CAM-350 DownStream Technologies i szereg innych narzędzi.

Innym popularnym produktem są kompilatory dla mikrokontrolerów, umożliwiające programowanie w C i asemblerze. Kompilatory są najczęściej łączone z debuggerami ułatwiającymi uruchamianie programu oraz z emulatorami pozwalającymi śledzić pracę programu pracującego w docelowym systemie z pełną szybkością. Narzędzia dla mikrokontrolerów i układów programowalnych są często powiązane z fragmentem układu sprzętowego, zawierającego w swoim centrum układ programowalny lub mikrokontroler, na który jest pisane oprogramowanie.

Niewątpliwie takie narzędzia mają charakter utylitarny i są szeroko wykorzystywane, niemniej relacje wolnego rynku bywają ograniczane przez producentów mikrokontrolerów, którzy promują ich sprzedaż, dając konstruktorom darmowe oprogramowanie. Czasem jest to bezpłatny kompilator, a czasem pełne i wydajne zintegrowane środowisko projektowe typu IDE.

Modelowym dostawcą takich programów jest WG Electronics sprzedająca oprogramowanie dla mikrokontrolerów, głównie rodzin 8051, AVR i ARM: asemblery, kompilatory C, debuggery i emulatory firm Keil, ARM, IAR, iSystem. Ponadto oprogramowanie i kontrolery "boundary-scan" przez interfejs JTAG, do testowania i programowania pamięci Flash, programatory pamięci, mikrokontrolerów i PLD.

Drugim dostawcą na rynku jest RKSystem – producent narzędzi dla elektroników i programistów, m.in. programatorów, oscyloskopów, analizatorów stanów logicznych. Ponadto firma oferuje narzędzia projektowe, takie jak emulatory, kompilatory C/C++, Basic, a także oprogramowanie CAD/CAM/CAE.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również