Rola automatyki w oszczędności energii

Poza urządzeniami, materiałami, tematyka oszczędności energii obejmuje automatykę i to pod szerokim kątem. Automatyka pozwala lepiej sterować posiadanymi urządzeniami i takie komponenty są postrzegane jako kluczowe narzędzia do uzyskania celów. Włączanie i wyłączanie sprzętu zgodnie z harmonogramem, potrzebami, regulacja temperatury powiązana z obecnością osób, planem działań lub też typem procesów jest typowym przykładem takich możliwości. Wielki potencjał automatyki dotyczy też oświetlenia, transportu, przechowywania i magazynowania, stąd po raz kolejny dochodzimy w rozważaniach do momentu, że tak naprawdę nie da się wskazać głównego, typowego miejsca do oszczędzania. Automatyka w produkcji to także roboty, autonomiczne wózki transportowe, systemy magazynowe, bo roboty mogą pracować bez oświetlenia, w temperaturze niekoniecznie pokojowej. Zatem w "tańszym" środowisku.

Ocena stopnia specjalizacji dostawców
 
Materiały i urządzenia do produkcji elektroniki często tworzą specjalizację firmy i trzon jej biznesu i tę tezę potwierdza wykres. Połowa wskazań padła na odpowiedź, że materiały i urządzenia tworzą specjalizację dostawcy, a dla kolejnej co piątej firmy jest to znacząca grupa tworząca pion biznesowy. Materiały są idealnym dodatkiem do wielu obszarów dystrybucji (komponentów, urządzeń produkcyjnych), a ich uniwersalny charakter ma z pewnością w tym spory udział. Są zwykle sprzedawane przy okazji innej działalności lub też w ramach bardzo szerokiego asortymentu kompleksowo obejmującego zagadnienie produkcji.

Ecodesign to też energooszczędność

Oszczędność energii jest też elementem troski o środowisko naturalne, stąd dobrze wpisuje się w politykę zrównoważonej produkcji. Troska o środowisko (ekodesign) przyświeca konstruktorom już na etapie projektowania produktu oraz tworzenia jego specyfikacji technicznej. Do podstawowych zasad ekodesignu zaliczyć można energooszczędność, materiałooszczędność, długi czas życia produktu oraz łatwość jego modyfikacji i ulepszania, a także korzystanie z surowców nadających się do recyklingu. Produkt powinien być zaprojektowany w sposób modułowy, aby poszczególne wchodzące w jego skład komponenty mogły zostać wykorzystane ponownie w ramach recyklingu. Jednym z dokumentów normatywnych w tym zakresie jest dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie Ekoprojektu, określająca szczegółowe minimalne wymagania w zakresie efektywności energetycznej, mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne w całym cyklu życia produktu.

Najważniejsze trendy pozytywne dla rozwoju rynku
 
Największe pozytywne znaczenie dla rozwoju rynku ma stały trend rosnących wymagań klientów w zakresie technologii, jakości, możliwości biznesowych (elastyczność, koszty). Za korzystne z punktu widzenia rozwoju zjawisko uznano ponadto coraz większe koszty produkcji w Chinach, które przesuwają próg opłacalności produkcji elektroniki na rzecz m.in. Europy Wschodniej. Jeszcze dalsze czynniki wiążą się z ogólnym rozwojem rynku elektroniki, a więc tym, że sprzętu jest coraz więcej, jest on bardziej złożony, mniejszy, a więc delikatniejszy i wymagający lepszej ochrony i użycia zaawansowanych procesów.
Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku elektroniki w 2022 roku?
 
W ubiegłym roku warunki panujące na rynku materiałów i urządzeń do produkcji elektroniki były zadowalające lub dobre. Charakterystyczną cechą wykresu jest ponadto całkowity brak ocen bardzo dobrych, co było nie do pomyślenia w latach wcześniejszych; 3 lata temu ocen bardzo dobrych było nawet 16%, stąd zmiana jest dość duża. Dobra koniunktura biznesowa była cechą charakterystyczną biznesu elektronicznego od wielu lat i to się zapewne nie zmieni, ale dane za 2022 rok zapowiadają bezsprzecznie dołek i pogorszenie warunków.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również