Offset za dostawy systemów do patrolowca Ślązak

| Gospodarka Artykuły

Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan podpisał w grudniu 2013 r. dwie umowy offsetowe, związane z zakupami zintegrowanego systemu walki dla okrętu patrolowego Ślązak i zintegrowanego systemu łączności, poinformowało Ministerstwo Gospodarki. W związku z tym podpisano z Thales Nederland B.V. umowę, której wartość w ciągu 10 lat wyniesie blisko 66,7 mln euro. To druga umowa offsetowa zawartą z tą firmą. Z pierwszej, obowiązującej w latach 2001-2012, holenderski dostawca wywiązał się przed terminem, a wartość umowy przekroczyła obowiązek offsetowy.

Offset za dostawy systemów do patrolowca Ślązak

Umowa z Thales Nederland B.V. przewiduje, że trzy polskie podmioty - Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne Enamor, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz 1. Regionalna Baza Logistyczna - będą serwisować i naprawiać zintegrowany system walki. Czwarty offsetobiorca - Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej - uzyska możliwość szkolenia załóg patrolowca Ślązak, obsługujących system.

Umowa kompensacyjna zawarta z niemiecką spółką Thales Electronic Systems w związku z dostawą zintegrowanego systemu łączności dla okrętu będzie obowiązywać również przez 10 lat, a jej wartość to 16,4 mln euro. Beneficjentami będą spółka Enamor oraz 1. Regionalna Baza Logistyczna. Zobowiązania offsetowe w tej umowie dotyczą przekazania stronie polskiej możliwości serwisu i napraw oraz utrzymania w gotowości sieci Focon, która będzie zamontowana na okręcie typu Ślązak.

Ślązak to okręt budowany od 2001 r., pierwotnie jako wielozadaniowa korweta Gawron. W lutym 2012 r. rząd, ze względu na cięcia budżetowe, zdecydował przerwać program korwety. Po rozmowach z Marynarką Wojenną i przemysłem stoczniowym zdecydowano, że jednostka, której kadłub był gotowy, zostanie dokończona, ale w mniej zaawansowanej i tańszej wersji - jako patrolowiec. Okręt ma być gotowy w marcu 2016 r.

źródło: PAP

Zobacz również