Możliwości i funkcje

Rys. 3. Wyniki odpowiedzi na pytanie, jakim produktem jest dla firmy oprogramowanie inżynierskie

Na przestrzeni lat rozwój oprogramowania inżynierskiego postępował w dwóch różnych kierunkach. Pierwszy tworzą duże pakiety oprogramowania, które początkowo składały się z edytora schematów i narzędzia do projektowania płytek drukowanych. Drugi kierunek obejmuje specjalizowane aplikacje do wybranych analiz, narzędzia dla mikrokontrolerów, kompilatory i podobne produkty przeznaczone do konkretnych zadań. Oba te sektory rynku współistnieją obok siebie i dość dobrze się uzupełniają.

Z czasem duże pakiety programów EDA stają się coraz większe, gdyż są obudowywane kolejnymi dodatkowymi modułami zawierającymi głównie różnego rodzaju symulatory, narzędzia analizy termicznej, elektromagnetycznej, także programy do tworzenia układów programowalnych, badania integralności sygnałowej, następnie o moduły wizualizacyjne pozwalające obrazować projekt w trzech wymiarach itd. Rośnie zakres działania modułów analizy w stronę coraz większych częstotliwości i szybkości sygnałów cyfrowych, w tym rozszerzenia dla technologii projektowania PCB typu HSD (high-speed design).

Rośnie liczba konwerterów formatów, liczba dostępnych bibliotek i ich zawartość, są narzędzia do automatycznej aktualizacji, co jest naturalnym trendem rozwoju wobec galopującego rynku podzespołów elektronicznych. Oprogramowanie inżynierskie przestaje również być produktem ukierunkowanym tylko i wyłącznie na projekt układu elektronicznego, gdyż coraz częściej pojawia się możliwość projektowania i symulacji konstrukcji mechatronicznych i współpracy z oprogramowaniem CAD/ CAM. To samo dotyczy wsparcia produkcji na przykład poprzez możliwość tworzenia dokumentacji całego urządzenia, prowadzenia procesu testowania i walidacji.

Rys. 4. Ocena skali piractwa oprogramowania EDA w Polsce

Oprogramowanie EDA staje się także centrum wirtualnego laboratorium, jakie daje możliwość integracji software'u ze sprzętem pomiarowym w celu stworzenia spójnego środowiska Design & Test. To takie połączenie, w którym oprogramowanie realizuje nieistniejący element sprzętu, na przykład będący jeszcze w opracowywaniu.

W takiej konfiguracji jako interfejsy umożliwiające przepływ sygnałów pomiędzy częścią realną i wirtualną służą przyrządy pomiarowe typu VSA – Vector Signal Analyzer i VSG – Vector Signal Generator. Ciemną stroną zaawansowanych i szybko rosnących możliwości projektowych są problemy w przekonaniu środowiska inżynierskiego do tego, że warto poświęcić czas i pieniądze na naukę.

Niestety powszechną bolączką, z jaką zmagają się producenci i dystrybutorzy oprogramowania projektowego, jest nieefektywne korzystanie z możliwości nowoczesnego oprogramowania spowodowane niską świadomością projektantów, brakiem kompetencji, strachem przed nowymi technologiami i ogólnie słabym zainteresowaniem w używaniu zaawansowanych możliwości projektowych.

Oznacza to niewykorzystywanie potencjału kryjącego się w posiadanych narzędziach, ale również mniejsze zainteresowanie nowościami pojawiającymi się na rynku. Widać to na przykład po tym, że wiele firm elektronicznych wykorzystuje stare programy, słabo pasujące do realizowanych zadań i pełne istotnych ograniczeń, i nie są one zainteresowane przesiadką do nowego środowiska. Z

jawisko to jest wielkim wyzwaniem dla dystrybutorów oprogramowania w Polsce, którzy oprócz atrakcyjnej oferty handlowej muszą także radzić sobie z silną inercją zachowań wśród klientów. Wiele osób pracujących w działach konstrukcyjnych instynktownie broni się przed nowymi wyzwaniami, gdyż wymaga to inwestycji w siebie i zdobycia nowych umiejętności.

Niestety z faktu, że nowy software pozwala tworzyć projekty szybciej i lepiej, nie wynikają często żadne mierzalne bezpośrednio korzyści ekonomiczne dla kadry inżynieryjnej, która po prostu woli zostać przy starych metodach, tych, które zna na wylot.

Pełne wykorzystanie możliwości projektowych i symulacyjnych nowoczesnych pakietów wymaga również głębokiej wiedzy inżynierskiej na temat konstrukcji układów elektronicznych, w stosunkowo szerokim zakresie tematycznym, często wykraczającym poza znaną i główną tematykę, na przykład o zagadnienia z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej lub analizy termicznej. Do tego, aby z nich korzystać, jest potrzebna więc praktyka inżynierska wypracowana zrealizowanymi projektami.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również