Drukowane panele słoneczne w formacie A3

| Gospodarka Artykuły

Inżynierowie z Australia's Victorian Organic Solar Cell Consortium (VICOSC) opracowali metodę drukowania ogniw fotowoltaicznych w formacie A3. Atrament w drukarce jest półprzewodnikiem. Nanoszony jest na plastikowe lub stalowe arkusze o grubości kartki papieru. Wydajność urządzenia pozwala na drukowanie jednego panela co dwie sekundy. Uzyskiwane w ten sposób ogniwa mogą mieć moc 10-50 W na metr kwadratowy. Na razie ogniwa powstają na skalę laboratoryjną.

Drukowane panele słoneczne w formacie A3
Dr David Jones, profesor Andrew Holmes i dr Scott Watkins prezentują wydrukowane ogniwo fotowoltaiczne

Dr David Jones, profesor Andrew Holmes i dr Scott Watkins prezentują wydrukowane ogniwo fotowoltaiczne

VICOSC to organizacja założona przez Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), University of Melbourne, Monash University oraz partnerów przemysłowych. Drukarka o wartości ponad 635 tys. zł może wytwarzać arkusze z ogniwami solarnymi 10-krotnie większe od drukowanych dotychczas.

Elastyczne panele mogą znaleźć zastosowanie jako niewielkie źródła zasilania dla oświetlenia ulicznego, reklam czy znaków drogowych. Mogą być też przenośnym źródłem energii elektrycznej zasilającej laptopy czy smartfony. Według Davida Jonesa, koordynatora projektu VICOSC, do druku paneli słonecznych stosuje się takie same techniki jak przy produkcji nadruków na koszulkach.

źródło: controlengineering.pl
zdjęcia: CSIRO (zdj. główne - drukarka ogniw fotowoltaicznych)

Zobacz również