Centrum grafenu w Warszawie

| Gospodarka Artykuły

W dniu dzisiejszym Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie podpisał z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem umowę o dofinansowanie projektu zatytułowanego "Centrum grafenu i innowacyjnych technologii - etap I". Projekt realizowany będzie przez ITME w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji wynosi 42,5 mln zł, w tym dofinansowanie unijne - 36,125 mln zł.

Centrum grafenu w Warszawie

Grafen wytwarzany na skalę przemysłową stanowi ucieleśnienie marzeń o gospodarce opartej na wiedzy. Już niedługo prace nad grafenem i innymi tego typu materiałami prowadzone będą na znacznie szerszą skalę, w specjalistycznym ośrodku badawczym - Centrum grafenu i innowacyjnych nanotechnologii. Pierwszy etap jego tworzenia zostanie zrealizowany dzięki przyznanej przez zarząd województwa unijnej dotacji. Dzisiaj - 31 marca 2014 r. - umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz dyrektor Instytutu dr Zygmunt Łuczyński.

W centrum będą prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a w szczególności nad grafenem. Tematyka ta, to jedna z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych dziedzin w badaniach światowych. W dodatku produkcja grafenu na skalę przemysłową daje niezwykłe możliwości rozwoju gospodarczego.

Pierwszy etap tworzonego nowoczesnego centrum o wysokim potencjale badawczym obejmuje budowę nowych i modernizację istniejących w ITME laboratoriów. Zakupiona będzie nowoczesna aparatura badawczo-naukowa, a także zainstalowana zostanie odpowiednia infrastruktura teleinformatyczna.

Młody Technik nr 5/2014W przyszłości, w ramach kolejnych inwestycji w ITME, wybudowany zostanie nowy budynek laboratoryjny, w którym ulokowana będzie główna część centrum grafenu, z nowoczesnymi laboratoriami, pracowniami specjalistycznymi i salami konferencyjnymi. Powstałe laboratoria z pracowniami wyposażone zostaną w infrastrukturę technologiczną i badawczą, którą tworzyć będzie najnowocześniejszy, unikalny, a jednocześnie bardzo czuły sprzęt i aparatura naukowo-badawcza.

Obszerne informacje o technologii grafenu i jego aplikacjach - w szczególności o polskich osiągnięciach - będzie można przeczytać w majowym numerze Młodego Technika, dostępnym w kioskach od 10 kwietnia.

Zobacz również