wersja mobilna
Online: 1068 Czwartek, 2017.04.27

Biznes

Intel wyszedł na swoje, mimo spadków w sektorze PC

piątek, 26 lutego 2016 12:13

Wysokie obroty osiągnięte przez Intela w roku ubiegłym, prawie niezmienne w porównaniu do 2014 r., świadczą o tym, że firma umiejętnie wprowadza produkty na nowe rynki i z powodzeniem je sprzedaje poza sektorem komputerów osobistych. W ostatnim kw. roku Intel zanotował obroty 14,9 mld dol., a w całym roku 55,4 mld dol., o 1% mniej w skali roku. Firma zarobiła na czysto 11,4 mld dol., o 2% mniej niż rok wcześniej. W opinii prezesa firmy Briana Krzanicha wyniki są zgodne z jej oczekiwaniami, oraz strategią dostaw układów dla "inteligentnych, połączonych urządzeń". W odniesieniu do prognoz popytu na rok obecny Krzanich powstrzymał się przed nadmiernym optymizmem, zwracając uwagę m.in. na niepewność sytuacji gospodarczej w Chinach.

Niezależnie od sukcesów w dostarczaniu układów na nowe rynki, głównym obszarem dostaw półprzewodników Intela pozostają procesory do komputerów osobistych. Intel realizuje więc strategię kierowania zarobionych środków z kurczącego się, ale wciąż obszernego sektora PC na badania i innowacje w obszarach urządzeń połączonych w sieci, jakie w nadchodzących latach, a najprawdopodobniej i dekadach czeka rozkwit.

W roku ubiegłym w sektorze PC Intel sprzedał układy scalone za 32 mld dol., o 8% mniej niż rok wcześniej. Dostawy układów firmy dla centrów obliczeniowych wzrosły o 11%, do 16 mld dol., a grupa internetu rzeczy zwiększyła sprzedaż o 7%, do 2,3 mld dol. Na rynku układów pamięci Intel poprawił sprzedaż o 2%, natomiast obroty w obszarze oprogramowania i usług okazały się niższe o 2%.

Nie tylko desktopy

Rys. 1. Obroty Intela w I i II kw. 2015 r. w mld dol. (źródło: Intel)

Główny rynek Intela zapewnia firmie ogromną ilość środków finansowych - według firmy IDC w 2015 r. sprzedano na świecie ponad 276 mln komputerów. To mniej niż rok wcześniej, ale IDC przewiduje poprawę sprzedaży pecetów w drugiej połowie roku. Sprzedaż komputerów ma wzrosnąć dzięki przechodzeniu kolejnych firm i instytucji na system Windows 10, co pociąga za sobą modernizację sprzętu.

W jesieni Intel rozpoczął sprzedaż procesorów szóstej generacji Skylake, zawierających po 2, 4 lub 8 rdzeni. Zdaniem analityków najnowszy procesor znacznie lepiej od poprzedników zapewnia bezpieczeństwo urządzeniom i systemom obliczeniowym. Rodzina układów Skylake obejmuje poza procesorami do desktopów także układy do laptopów, tabletów czy komputerów mini PC. Układy projektowane w nowej architekturze mają większą wydajność rdzeni CPU i GPU i jednocześnie mniejszy pobór prądu - w porównaniu do poprzedników z rodziny Broadwell. Są taktowane częstotliwością do 3,8, 3,9 oraz 4.0-GHz, a do ich obsługi stosowana jest platforma z intelowskim chipsetem Z170, kompatybilna z układami pamięci DDR4. Procesory Intel Core Skylake są produkowane w procesie 14 nm.

Intel to jednak już nie tylko podzespoły do komputerów osobistych. Zdaniem przedstawicieli firmy rozrasta się oferta Intela w zakresie układów do urządzeń elektronicznych wszytych w ubrania lub noszonych bezpośrednio na ciele. Podczas styczniowych targów CES w Las Vegas na stoisku Intela demonstrowano napędzane procesorami produkty przeznaczone do stacjonarnych i mobilnych urządzeń medycznych, opasek monitorujących aktywność fizyczną i sen, ale także dronów, robotów, gier wideo czy rzeczywistości rozszerzonej.

W ciągu ostatniego roku Intel inwestował nawet w udziały firm produkujących drony - Yuneec Holding i Airwave - oraz przejął Ascending Technologies, budując przyczółki w tym segmencie na rynkach amerykańskim, chińskim i niemieckim. W grudniu Intel sfinalizował także zakup Altery, dostawcy układów programowalnych, za 16,7 mld dol. Firma ma nadzieję, że przejęcie przyczyni się do zwiększenia przychodów w roku bieżącym. Technologia Altery ma dopomóc Intelowi w optymalizacji oferty układów przeznaczonych tak do centrów obliczeniowych, jak i internetu rzeczy.

Marcin Tronowicz

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

World News 24h

środa, 26 kwietnia 2017 20:00

SK Group Chairman Chey Tae-won crossed the Korean Strait on April 24 to acquire Toshiba’s memory business division which will determine the fate of the group. Chey flew to Japan as his first overseas trip since his four-month travel ban was lifted. He is expected to meet executives of Toshiba to discuss SK Hynix Inc.’s intention to acquire the Japanese firm’s chip business. Some sources said that Chey may consider meeting officials from U.S. Western Digital, which has been requesting Toshiba for exclusive rights to a takeover negotiation.

więcej na: www.businesskorea.co.kr