Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego

7 sposobów na zwiększenie autokonsumpcji energii

| Fotowoltaika

1 kwietnia 2022 wchodzi w życie system net-billingu. Sprzedaż energii z fotowoltaiki i następnie jej zakup nie będzie tak korzystny jak dotychczasowy system opustów. Sposobem na to może być zwiększona autokonsumpcja wyprodukowanej energii – sprawdzi się zarówno w firmie, jak i w domu.

7 sposobów na zwiększenie autokonsumpcji energii

Instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalna, gdy wyprodukowaną przez nią energię w jak największym stopniu wykorzystujemy na potrzeby własne. System net-meteringu pozwalał na odzyskanie do 80% nadwyżek, ale wchodzący system net-billingu uniemożliwi „magazynowanie” własnych nadwyżek w sieci. Poznaj nasze sposoby na zwiększenie autokonsumpcji własnej energii, a tym samym najlepszy model ekonomiczny własnej instalacji PV.

1. Magazyn energii elektrycznej - łagodzi wpływ zmian pogody

Zgodnie z nowymi zasadami net-billingu energię będzie można sprzedawać, ale za znacznie niższą cenę niż ta, którą się płaci zakupując energię z sieci. Cena sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek to ok. 256 zł za MWh (ok. 0,26 zł/kWh). A cena zakupu energii z sieci wyniesie ok. 667 zł za MWh. Oznacza to wydłużony okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.

Posiadanie własnego magazynu zwiększa autokonsumpcję wyprodukowanej energii, zamiast przekazywania jej do sieci. Gospodarstwa domowe zużywają średnio 20–30% własnej energii, w przypadku firm jest to 40–60%, a reszta zostaje oddana. Właściwie dobrana moc instalacji (tu z pomocą przychodzi profesjonalny zespół projektantów) oraz nawet niewielki magazyn pozwoli na zwiększenie konsumpcji energii do 80-90%, a tym samym na generowanie największych oszczędności.

W przypadku magazynów energii warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt – zmienność warunków pogodowych. Dzięki własnemu akumulatorowi nadwyżki energii są przechowywane i wykorzystywane w momentach obniżonej produkcji energii z paneli słonecznych.

2. Użytkowanie urządzeń w ciągu dnia - optymalne wykorzystanie fotowoltaiki

Firmy pracują w różnych godzinach. Niektóre tylko na jedną zmianę, a inne nawet na trzy. Sposobem na zwiększenie autokonsumpcji energii jest korzystanie z urządzeń, które pobierają dużo prądu w ciągu dnia. Taka reorganizacja przedsiębiorstwa może okazać się wyzwaniem, jednak efektem będzie znaczna oszczędność na kosztach energii, poprzez zwiększenie udziału tej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy taka zmiana nie będzie możliwa, warto rozważyć zakup magazynu energii, przeliczając uprzednio odpowiednią pojemność takiego urządzenia.

3. Zasilanie z instalacji PV klimatyzacji i ogrzewania

Firmy, które zainwestują w fotowoltaikę mogą także rozważyć montaż klimatyzacji, która nie tylko będzie wychładzać pomieszczenia podczas upałów, ale może także pełnić funkcję ogrzewania pomieszczeń zimą. Dzięki temu koszt chłodzenia czy ogrzewania znacznie się obniży, a w przestrzeni biurowej czy produkcyjnej będzie panować komfortowa temperatura.

4. Ładowanie samochodów elektrycznych energią słoneczną

Dobrym sposobem na generowanie oszczędności jest zakup lub leasing aut elektrycznych. Posiadając stację ładowania pojazdów podłączoną do własnej instalacji PV automatycznie zwiększamy konsumpcję energii, jednocześnie pozbywając się kosztu zakupu paliwa do posiadanych samochodów. Dodatkowo warto wspomnieć, że jeśli Twoja firma bierze udział w przetargach czy nawiązuje współpracę z zagranicznymi podmiotami, to posiadanie samochodów elektrycznych może być atutem, a czasem wręcz koniecznością (w przetargach organizowanych przez samorządy pojawia się już wymóg udziału 10% samochodów elektrycznych we flocie przedsiębiorstwa).

5. Zasilanie pompy ciepła instalacją fotowoltaiczną

W czasie gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, a zapotrzebowanie budynku na energię jest nieduże (np. gdy w firmie nie ma już pracowników), energię może wykorzystywać pompa ciepła. Nowoczesne pompy ciepła samodzielnie się włączają za pomocą specjalnego licznika, kiedy otrzymają informację o nadwyżkach energii generowanych przez instalację fotowoltaiczną. Tańszą inwestycyjnie alternatywą dla pompy ciepła będzie grzałka elektryczna, która przetwarza energię elektryczną na energię cieplną w stosunku zbliżonym do 1:1.

6. Energia elektryczna z fotowoltaiki zamiast gazu

W firmach, gdzie znaczna część energochłonnych urządzeń podłączona jest do instalacji gazowej lub innego paliwa, warto rozważyć zamianę na zasilanie elektryczne. Ceny gazu są coraz wyższe, przez co korzystanie z niego staje się coraz mniej korzystne. Jednocześnie wahania cen powodują zaburzenie bezpieczeństwa energetycznego. Własne źródło energii gwarantuje stabilizację i uniezależnienie się od rosnących cen gazu, czy energii elektrycznej.

7. Systemy inteligentnego zarządzania energią

W efektywnym zarządzaniu energią warto wziąć pod uwagę inteligentne systemy zarządzania i monitoringu energii w budynku, czyli BMS (Building Management System). Taki system nie tylko automatyzuje budynek i pomaga maksymalnie wykorzystywać własną energię produkowaną przez instalację fotowoltaiczną, ale jego inteligentne oprogramowanie poszukuje też oszczędności i wskazuje miejsca, gdzie można je generować. Dzięki raportom zużycia energii przez wszystkie elementy wyposażenia firmy można wyłapać źródła o dużym zużyciu prądu i pracować nad ich optymalizacją. System ten pozwala także automatycznie sterować światłem, urządzeniami i ogrzewaniem oraz chłodzeniem – potrafi się wręcz dopasować do rytmu pracy przedsiębiorstwa. Wiele firm postanowiło w niego zainwestować. Szacunkowo pozwala on zmniejszyć zużycie prądu i wody o około 30%. Dzięki temu nie tylko zwiększamy autokonsumpcję, ale i generujemy oszczędności.

Warto także dodać, że wyższy poziom autokonsumpcji jest korzystny również dla sieci elektroenergetycznej. Wysyłanie nadwyżek energii elektrycznej do sieci, powoduje wzrost panującego w niej napięcia. Jeżeli takich oddających nadmiar prądu instalacji jest dużo, to skutkiem może być przekroczenie dopuszczalnego poziomu napięcia w sieci (±10% od 230 V, czyli od 207 do 253 V). Wzrost napięcia wpływa na szybsze zużywanie się urządzeń oraz ich awarie. Po przekroczeni górnej dopuszczalnej granicy powoduje zaś, że instalacje PV w ogóle przestają oddawać prąd do sieci.

Dobierz odpowiednią instalację PV

 
W przypadku instalacji dla firmy trzeba uwzględniać nie tylko zużycie energii, ale np. to, w jakich godzinach występuje największy pobór mocy. (Zeneris Projekty)

Maksymalizowanie autokonsumpcji energii będzie z pewnością prostsze, jeśli prawidłowo dobierzemy moc instalacji PV. Indywidualne podejście do projektu i realizacji to podstawa w późniejszym planowaniu zużycia produkowanego prądu. Warto też dodać, że zróżnicowanie usytuowania paneli może wpłynąć na bardziej stabilną produkcję w ciągu całego dnia i tym samym minimalizować wysyłkę nadwyżek prądu do sieci.

W przypadku firm warto przygotować kompleksowy audyt. Przed przystąpieniem do projektu PV należy wziąć pod uwagę wszystkie sprzęty pracujące w firmie, przeliczyć aktualne (i przyszłe) zapotrzebowanie, uwzględnić godziny pracy. Jeśli firma działa głównie w ciągu dnia to najkorzystniejszy jest montaż instalacji na południe i maksymalne wykorzystanie energii na potrzeby własne. Jeśli natomiast firma pracuje całą dobę warto rozważyć instalację hybrydową lub montaż magazynu energii.