wersja mobilna
Online: 466 Sobota, 2017.11.18

Biznes

Pamięci 3D NAND - perspektywy i wyzwania
piątek, 17 listopada 2017 12:13
Pamięci półprzewodnikowe radykalnie zmieniły sposób przechowywania danych - dzięki kartom pamięci i pamięciom USB do lamusa odeszły takie nośniki jak dyskietki, płyty CD oraz klisze fotograficzne, zaś dyski SSD skutecznie konkurują z magnetycznymi. Kilka lat temu nastąpił kolejny przełom - do sprzedaży zostały wprowadzone pamięci wykonane w technologii 3D NAND. Pokłada się w niej duże nadzieje w zakresie zwiększenia gęstości upakowania danych w pamięciach półprzewodnikowych oraz poprawy stosunku ich ceny do pojemności. Okazuje się jednak, że oczekiwaniom wobec pamięci 3D NAND dorównują wyzwania, którym należy sprostać w procesie ich produkcji.
Ericsson zademonstrował w Krakowie technologię 5G
piątek, 17 listopada 2017 10:05
Po raz pierwszy w Polsce Ericsson zaprezentował podczas Radio Tech Day laboratoryjny system 5G pracujący w paśmie 28 GHz w widmie o szerokości 1 GHz. Dzięki tak szerokiemu pasmu możliwe jest uzyskanie bardzo dużych przepustowości binarnych (user throughput) oraz bardzo niskich opóźnień (latency). Okazją do prezentacji systemu było zorganizowane 16 listopada otwarcie Ericsson Garage w krakowskim Research & Development Center. Firma pokazała również najnowsze urządzenia Ericsson Radio System, na bazie których możliwa będzie budowa sieci radiodostępowej oraz transportowej w technologii 5G.
TME współpracuje z Chauvin Arnoux
piątek, 17 listopada 2017 07:50
Oferta firmy Transfer Multisort Elektronik została rozszerzona o aparaturę pomiarową francuskiej firmy Chauvin Arnoux. Producent ten wytwarza mierniki zastosowań przemysłowych oraz warsztatowych, takie jak mierniki i przystawki cęgowe, rejestratory i mierniki instalacji elektrycznych, multimetry oraz mierniki warunków środowiskowych.
Sprzedaż półprzewodników w 2017 roku może przebić rekordowe 400 mld dolarów
czwartek, 16 listopada 2017 12:28
Analitycy rynkowi ponownie zwiększają prognozy wzrostu sprzedaży półprzewodników w 2017 roku. Gartner prognozuje, że sprzedaż chipów osiągnie w tym roku 411 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 19,7% od roku ubiegłego. Duża część tego wzrostu to konsekwencja wyższych cen pamięci DRAM i NAND Flash oraz dużego popytu na rynku. Zdaniem Gartnera sprzedaż chipów pamięci wzrośnie w tym roku aż o 57%, co jest wartością znacznie powyżej średniej dla innych grup komponentów, takich jak czujniki czy elementy dyskretne, które w 2017 roku wzrosną o około 10%.
Bill Gates kupił w Arizonie 25 000 akrów, by zbudować
czwartek, 16 listopada 2017 10:28
Za pośrednictwem jednej ze swoich firm inwestycyjnych - Belmont Partners - Bill Gates przeznaczy 80 milionów dolarów, by zbudować "inteligentne miasto". W południowo-zachodniej Arizonie kupił prawie 25 tys. akrów ziemi. Według Belmont Partners około 3800 z 24800 akrów stanowić będzie przestrzeń biurową, komercyjną i handlową, a 470 akrów zostanie przeznaczone na szkoły publiczne. Nowa społeczność będzie znana jako Belmont i będzie liczyła 80 tys. rezydencji, co da populację liczącą około 182 tys., porównywalną z Tempe w Arizonie.
WB opracuje napęd elektryczny
czwartek, 16 listopada 2017 07:53
Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych Arex z Gdyni, należący do Grupy WB zajmującej się produkcją sprzętu wojskowego, uruchamia produkcję napędów do mobilnych platform elektrycznych do zastosowań przemysłowych (o masie do 3,5 tony). Inwestycję wesprze NCBiR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Rozwój nowych systemów oparty będzie o już istniejący w Grupie WB potencjał technologiczny, a także o nowo opracowane kompetencje, pozyskane również przy współpracy z partnerami zewnętrznymi.
W Monachium trwają targi Productronica 2017
środa, 15 listopada 2017 13:30
Wczoraj w Monachium rozpoczęły się - odbywające się co dwa lata, wymiennie z targami Electronica - międzynarodowe targi "Productronica 2017", czyli impreza handlowo-wystawiennicza poświęcona w całości zagadnieniom produkcji elektronicznej. Wraz z rosnącym potencjałem polskiego rynku targi Productronica stają się dla krajowej branży elektroniki coraz ważniejsze. Do udziału w obecnej edycji zgłosiło się 11 firm z Polski.
Apple ponownie globalnym liderem w produkcji elektroniki noszonej
środa, 15 listopada 2017 10:14
Apple po raz kolejny okazał się największym producentem elektronicznego sprzętu przeznaczonego do noszenia po tym, jak trzecia generacja Apple Watcha, wprowadzona do sprzedaży we wrześniu, pomogła pokonac chińską firmę Xiaomi. Nowe urządzenie, pierwsze takie u Apple'a, które łączy się z Internetem bez pośrednictwa smartfona, sprawiło, że w trzecim kwartale 2017 r. trafiło na rynek 3,9 mln smatrwatchy amerykańskiego giganta.
Rynek pecetów ma szansę na odbicie w 2018 roku
środa, 15 listopada 2017 07:53
Zdaniem Gartnera sprzedaż pecetów na przełomie 2017 i 2018 roku ma wrócić na ścieżkę wzrostu, co będzie dużą zmianą jakościową, gdyż przez ostatnie 6 lat obroty rynku konsekwentnie malały. Sporo pomogła w tym akcja darmowej aktualizacji komputerów do systemu Windows 10, a także zakończenie wsparcia dla starych systemów operacyjnych Microsoftu. W 2017 roku rynek ma wzrosnąć o niecały 1% - bardzo mało, ale nad kreską, a w 2018 - już o 2%.
Chiny pokonują USA w zakresie superkomputerów
wtorek, 14 listopada 2017 12:18
Według najnowszej listy Top 500 najlepszych na świecie superkomputerów Chiny po raz pierwszy mają nad Stanami Zjednoczonymi przewagę pod względem liczby i całkowitej wydajności tych maszyn. Dwaj chińscy producenci serwerów - Inspur i Sugon - byli jedynymi producentami systemów, którzy wykazali znaczącą poprawę w najnowszych rankingach. Chiny mają obecnie 201 superkomputerów w rankingu Top 500 - najwięcej w dotychczasowej historii, w porównaniu do 145 maszyn należących do USA.
Qualcomm odrzuca 100-miliardową ofertę Broadcoma
wtorek, 14 listopada 2017 10:05
Producent chipów mobilnych Qualcomm odrzucił w poniedziałek ofertę przejęcia przez Broadcoma o wartości 103 miliardów dolarów, twierdząc, że jest ona niedowartościowana i ponadto napotkałaby przeszkody regulacyjne. Broadcom mówi, że będzie nadal starał się zainteresować propozycją zarząd Qualcomma i dodaje, że otrzymał pozytywne opinie od kluczowych klientów i akcjonariuszy.

World News 24h

sobota, 18 listopada 2017 20:05

Applied Materials Inc reported better-than-expected quarterly results and gave a strong current-quarter forecast as the world’s largest supplier of tools to make semiconductors enjoys strong demand in its chip and display businesses. The company’s shares were up about 1 percent in trading after the bell on Thursday, reversing course from a drop of nearly 2 percent immediately after the results were released. Applied Materials has now topped analysts estimates in each quarter of the latest fiscal year, helping its shares surge about 79 percent this year, making them the fourth best performer on the Philadelphia semiconductor index.

więcej na: uk.reuters.com