wersja mobilna
Online: 567 Czwartek, 2017.12.14

Polecany artykuł

Słuchawkowa wtyczka 3,5 mm kontra wymagania współczesnej elektroniki

W technice audio od wielu lat normą jest wtyczka telefoniczna 3,5 mm. Została zaprojektowana jeszcze w XIX wieku do użytku w ręcznych łącznicach telefonicznych, a chętnie jest do dziś stosowana w przenośnych telefonach, tabletach i w PC. Służy do łączenia audio, słuchawek, głośników. Historia ewolucji tej czterostykowej wtyczki jest długa, ale jej funkcjonalność już raczej ograniczona.

czytaj dalej czwartek, 14 grudnia 2017 10:40
Słuchawkowa wtyczka 3,5 mm kontra wymagania współczesnej elektroniki

Technika

Nowy czujnik ciśnienia atmosferycznego do aplikacji konsumenckich i przemysłowych
czwartek, 14 grudnia 2017 10:27
W ofercie ST Microelectronics pojawił się nowy krzemowy czujnik ciśnienia wykonany w technologii MEMS o dużej rozdzielczości. Jest on wytwarzany za pomocą nowo opracowanej technologii VENSENS pozwalającej na produkcję czujnika z jednego monolitycznego kawałka krzemu bez konieczności łączenia kilku struktur w obudowie za pomocą drutów (bonding). Zapewnia to bardzo wysoką niezawodność i możliwość zamykania struktur w bardzo małych obudowach. W sumie w ofercie ST jest już 7 czujników o zbliżonych właściwościach. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przeglądem możliwości tych sensorów.
Transmisja DRM - Digital Radio Mondiale
czwartek, 14 grudnia 2017 10:04
DRM (Digital Radio Mondiale) to standard cyfrowej transmisji radiowej, który został zaprojektowany jako następca analogowej łączności AM oraz FM. Przeznaczony jest przede wszystkim do transmisji broadcastowych, gwarantując wysoką jakość oraz zdolność przesyłania różnorodnej zawartości - nie tylko dźwięku, ale również obrazu, tekstu i innych danych.
Pulsonix - nadaje rytm projektowaniu PCB cz. 1
czwartek, 14 grudnia 2017 09:47
Obecny rynek narzędzi do projektowania obwodów drukowanych jest bogaty jak nigdy dotąd. Każdy użytkownik, od hobbysty elektronika, po wielką korporację odnajdzie, miejsce dla siebie. Wydawać mogłoby się, że popularne narzędzia projektowe zdobyły monopol, z którego prędko nie zrezygnują. Oferują one zaawansowane narzędzia które w rezultacie są bardzo drogie. Z kolei tanie lub darmowe nie spełniają oczekiwań profesjonalistów, a częstokroć tylko na takie stać mniejsze lub dopiero rozwijające się firmy projektowe. W takiej spolaryzowanej przestrzeni jest miejsce na program, który będzie odpowiadać amatorowi i większemu przedsiębiorstwu.
Akumulatorowe zasilanie urządzeń samochodowych
czwartek, 14 grudnia 2017 09:32
Jazda współczesnym samochodem ze skomplikowanymi wskaźnikami i ekranami dotykowymi, sterującymi systemami oświetleniowymi i rozrywkowymi, wywiera wrażenia niemal futurystyczne. A wszystkie te urządzenia wymagają stabilizowanego zasilania z akumulatorów, 12, 24 czy 48 V, które muszą być sprawnie ładowane. Lista "niezbędnych" w samochodzie urządzeń i systemów elektronicznych, o coraz większych rozmiarach, wadze i liczbie, a także o rosnącym zapotrzebowaniu na zasilanie, powiększa się z roku na rok.
Przetwornice DC/DC używane w taborze kolejowym
środa, 13 grudnia 2017 13:45
Artykuł zaznajamia z komponentami używanymi w elektrycznych pojazdach trakcyjnych, pomaga zrozumieć różnice w stawianych im wymaganiach oraz objaśnia kluczowe punkty zawarte w normie EN50155-2007 dotyczącej przetwornic DC/DC używanych do zasilania elektronicznych podzespołów w pojazdach, włączając w to parametry takie jak napięcie izolacji, zakres wejściowego napięcia zasilania, dopuszczalny zakres temperatur pracy, a także odporność na zaburzenia elektromagnetyczne. W artykule przedstawiono przykładowe rozwiązania sprzętowe firmy Mornsun.
Zrobotyzowana stacja do lutowania przewlekanego o nowych możliwościach programowania
środa, 13 grudnia 2017 13:33
Firma Renex z Włocławka opracowała we współpracy z Politechniką Poznańską nowe zrobotyzowane urządzenie do lutowania elementów przewlekanych. Zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania, które wspomagają proces programowania przy wykorzystaniu danych zawartych w plikach Gerber. Stację można także programować przy zastosowaniu systemu wizyjnego i specjalnego bezprzewodowego wskaźnika. Zapewnia to szybkie i łatwe programowanie w trybie offline, przy wykorzystaniu tylko komputera i oprogramowania do symulacji. Przygotowany i wstępnie przetestowany w tym trybie program lutowania może być szybko przeniesiony do stacji i uruchomiony. W niniejszym artykule pokazany został zakres przeprowadzonych prac oraz zaprezentowane zostały wyniki.
Miniaturowe przekaźniki Omron z wyjściem MOSFET i sprzężeniem optycznym
środa, 13 grudnia 2017 13:24
Przekaźniki Omron G3VM-61VY2 (wersja 60 V) oraz G3VM-351VY (wersja 350 V) zyskały poprawione parametry elektryczne oraz lepszą jakość izolacji, a wymiary obudowy i rozkład wyprowadzeń pozostały bez zmian.
Nowe wielofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol
środa, 15 listopada 2017 14:10
W artykule w ubiegłym miesiącu przedstawiliśmy jednofunkcyjne przekaźniki czasowe z nowej serii RPC. Wersje jednofunkcyjne są jednymi z najbardziej popularnych przekaźników czasowych, niemniej bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również przekaźniki wielofunkcyjne. Ich największą zaletą jest uniwersalność, czyli możliwość wybrania jednej z 10 dostępnych funkcji. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie np. dla hurtowni, służb utrzymania ruchu, wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża uniwersalność aplikacyjna. Dodatkowo możliwość zasilania napięciem od 12-240 VAC/DC daje możliwość zastosowania przekaźników wielofunkcyjnych w różnych instalacjach sieciowych i stałoprądowych.
Nowe przełączniki kołyskowe - firmy Apem
środa, 15 listopada 2017 13:58
Apem, francuski producent elementów elektromechanicznych, wypuścił na rynek nowe przełączniki kołyskowe (rocker switch) KH o dużej trwałości i niezawodności. Uzupełniają one istniejącą i cieszącą się dużą popularnością serię elementów "K".

World News 24h

czwartek, 14 grudnia 2017 14:02

Alphabet Inc’s said it is opening an artificial intelligence research center in China to target the country’s local talent, even as the U.S. search firm’s products remain blocked in the country. Google said in a statement the research center is the first of its kind in Asia and will comprise a small team operating out of its existing office in Beijing. Chinese policy makers have voiced strong support for AI research and development in the country, but have imposed increasingly strict rules on foreign firms in the past year, including new censorship restrictions. Google’s search engine is banned in the Chinese market along with its app store, email and cloud storage services.

więcej na: www.reuters.com