wersja mobilna
Online: 674 Wtorek, 2018.02.20

Polecany artykuł

Pomiary mocy elektrycznej - czyli niezbędnik elektronika

Jak mówi jedno z praw Murphy’ego - "każde urządzenie elektryczne działa lepiej, gdy jest zasilane". A jak już jest zasilane, to musi pobierać pewną moc. Producenci są zobowiązani informować użytkownika o wielkości mocy pobieranej, a podawane na tabliczkach znamionowych dane muszą być poparte dokładnymi pomiarami. W artykule omówiono wybrane zagadnienia związane z pomiarami mocy. Zawarto w nim podstawy teoretyczne, a także prezentację specjalizowanych urządzeń pomiarowych. Opisano pomiary i eksperymenty wykonywane w praktyce, ilustrujące metody rozwiązywania problemów związanych z tytułową tematyką. Poszczególne zagadnienia teoretyczne są na pewno dobrze znane, zostaną jednak krótko przypomniane dla odświeżenia wiedzy, co może być przydatne we własnych eksperymentach.

czytaj dalej czwartek, 15 lutego 2018 11:29
Pomiary mocy elektrycznej - czyli niezbędnik elektronika

Technika

Bezprzewodowe ładowanie - standardy i ich implementacje
środa, 14 lutego 2018 14:04
Obecnie ważnym wskaźnikiem popularności danej technologii jest stopień jej wdrożenia w smarftonach. Większość nowinek technologicznych, w których pokłada się duże nadzieje na przyszłość, dość szybko staje się dostępna w nowych modelach tych urządzeń. Posłużyły one jak dotychczas za "testery" rynku m.in. dla nowego rodzaju złączy USB typu C oraz wideo w rozdzielczości 4 K.
Ochrona układów przed zakłóceniami elektromagnetycznymi
środa, 14 lutego 2018 12:55
Zakłócenia elektromagnetyczne (EMI) mogą stanowić poważne zagrożenie dla układów elektronicznych każdego typu. Nowoczesne urządzenia wyposaża się zatem w zabezpieczenia chroniące przed takim zjawiskiem. Kluczowym elementem wielu układów są obwody zawierające wzmacniacze - powinny one podlegać szczególnej ochronie, ponieważ z racji małej tolerancji na zmiany parametrów elektrycznych są szczególnie narażone na wpływ EMI. Niniejszy tekst skupia się na przedstawieniu wybranych sposobów ochrony przeznaczonych do stosowania przede wszystkim w obwodach wzmacniaczy operacyjnych.
Igły testowe - szeroka oferta, innowacyjne rozwiązania
środa, 14 lutego 2018 12:03
Pełna automatyzacja produkcji elektroniki doprowadziła do sytuacji, że automatyczne testy elektryczne ICT (In-Circuit test) wytwarzanych urządzeń stają się codziennością. Ta historycznie najstarsza metoda automatycznej kontroli urządzeń, do dziś jako jedyna jest w stanie potwierdzić faktyczne spełnianie wymagań i parametrów urządzeń oraz bada funkcjonalność użytych komponentów. W czasie kilkudziesięciu ostatnich lat testery ICT przeszły wiele zmian, miały okres wzmożonego zainteresowania oraz spadku uwagi na rzecz innych metod inspekcji. Jedno jest jednak zawsze pewne i niezmienne - przemysł nie rezygnuje z testów tego typu, gdyż nie ma innej tak szybkiej metody sprawdzenia tysięcy punktów testowych urządzenia w tym samym momencie.
Triaki z wbudowanym zabezpieczeniem przepięciowym
środa, 14 lutego 2018 11:30
Mimo wielkiego postępu w technologii półprzewodnikowej, w wielu układach automatyki i elektroniki do sterowania urządzeniami podłączonymi do sieci energetycznej używa się przekaźników elektromagnetycznych. Triaki, tyrystory i bazujące na nich przekaźniki półprzewodnikowe są często uznawane za elementy wrażliwe na przeciążenia i awaryjne. W niniejszym artykule opisujemy najnowsze rozwiązania triaków ACS, które mogą to zmienić.
Pulsonix - nadaje rytm projektowaniu PCB, cz. 3
środa, 14 lutego 2018 11:11
Świat technologii nie stoi w miejscu, a jego prężny rozwój stawia przed projektantami coraz trudniejsze zadania. Aby im sprostać, należy korzystać ze środowiska projektowego, które nadąża za najnowszymi trendami, ułatwiając tworzenie elektroniki. Nadaj rytm projektowaniu PCB już teraz - dzięki oprogramowaniu EDA Pulsonix.
Uziemianie w systemach o sygnałach mieszanych
czwartek, 11 stycznia 2018 12:52
Wiele systemów elektronicznych przetwarza sygnały mieszane o szerokim zakresie dynamiki i zawiera przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC) lub cyfrowo-analogowe (DAC) o wysokiej rozdzielczości, co w zakłócanym środowisku cyfrowym wymaga doskonałej techniki projektowania, z prawidłowym odsprzęganiem i uziemianiem sygnałów.
Pełny układ mostkowy falownika w obudowie QFN
czwartek, 11 stycznia 2018 12:16
Silniki elektryczne to obszar rynku, który podlega w ostatnich latach bardzo szybkiej elektronizacji. Powodem są zarówno coraz większe wymagania techniczne, wymuszające stosowanie rozwiązań umożliwiających płynną regulację obrotów przy zachowaniu dużego momentu obrotowego oraz płynności działania. Do tego dochodzą regulacje prawne związane z obostrzeniami narzucającymi minimalne wymagania co do sprawności napędów w zastosowaniach przemysłowych.
Zabezpieczanie klawiatur urządzeń elektronicznych przed nieuprawnionym dostępem
czwartek, 11 stycznia 2018 11:13
Interfejsy wejściowe niektórych urządzeń, takich jak np. terminale płatnicze, bankomaty czy zamki szyfrowe, muszą być szczególnie starannie zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i możliwością zewnętrznej ingerencji w ich działanie. Złamanie zabezpieczeń tego typu produktów pozwoliłoby przestępcom wejść w posiadanie wrażliwych informacji użytkowników, np. danych kart płatniczych. Stosowanie specjalnych środków bezpieczeństwa pozwala w znacznym stopniu wyeliminować tego typu zagrożenia.
Ochrona przeciwprzepięciowa a zasilacze impulsowe Mean Well
środa, 10 stycznia 2018 13:26
W dzisiejszych czasach niewiele osób zdaje sobie sprawę z powagi zagadnienia, jaką jest konieczność zapewnienia ochrony przeciwprzepięciowej urządzeń zasilanych z sieci. Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju przepięciach impulsowych (krótkotrwałych) powstałych w wyniku m.in.: uderzeń pioruna, zwarć w liniach, wyładowań w transformatorach energetycznych itp. W poniższym artykule opisano powyższe zagadnienie w kontekście wymagań stawianych zasilaczom impulsowym.

World News 24h

wtorek, 20 lutego 2018 18:06

Samsung Electronics Co will slash output of its OLED panels in response to its customer Apple Inc’s decision to cut production of iPhone X amid weak demand, the Nikkei reported. Samsung Display, the panel-making unit of Samsung Electronics, now plans to make OLED panels for 20 million or fewer iPhones at the South Chungcheong plant in the January-March quarter, significantly lower than its initial goal of supplying panels for 45 million to 50 million iPhones, the Nikkei reported. Samsung Electronics stock fell as much as 2.3 percent in morning trade, while shares of Japanese OLED component makers, such as Hodogaya Chemical Co and Hirata Corp, also declined.

więcej na: www.reuters.com

2018.02.20