wersja mobilna
Online: 312 Poniedziałek, 2018.06.25

Polecany artykuł

Jakość montażu urządzeń elektronicznych - okiem praktyka

Współczesne urządzenia elektroniczne, pomimo stosowania układów scalonych o coraz większej skali integracji, składają się z dziesiątek, setek, a często nawet tysięcy komponentów. Każdemu modułowi funkcjonalnemu: zasilaczowi, procesorowi, torom analogowym, modułom komunikacyjnym, towarzyszy wiele kondensatorów odsprzęgających, elementów dopasowujących impedancję, zabezpieczeń ESD, złączy itp.

czytaj dalej środa, 20 czerwca 2018 10:36
Jakość montażu urządzeń elektronicznych - okiem praktyka

Technika

Rewolucja w energoelektronice?
wtorek, 29 maja 2018 11:39
Poważna energetyka zawsze kojarzy się z dużymi mocami, dużymi prądami. Jako główny przewodnik używana od lat jest tutaj miedź. Dla torów wysokoprądowych stosuje się grube, ciężkie i drogie płaskowniki miedziane. Skręca się je śrubami (lub zgrzewa), przewody o dużych przekrojach zazwyczaj podłącza się do nich za pomocą końcówek oczkowych. O ile sztaby są używane jako tory prądowe w szafach, gdzie istotne są wyłącznie połączenia i rozdział, nie stanowi to większego problemu. A co w przypadku, jeśli trzeba zastosować przy tym jakąś elektronikę (na przykład pomiarową)? Urządzenie wtedy przybiera postać dużej, ciężkiej kasety. Czy można dziś inaczej? Tak!
Zintegrowane układy dystrybucji zasilania, czyli dlaczego scalony przełącznik zasilania jest lepszy?
wtorek, 29 maja 2018 11:16
Oprócz rozwiązań elektromechanicznych, przełączniki scalone zasilania oferują wiele dodatkowych własności, które są trudne w realizacji w rozwiązaniach dyskretnych. Oczywistym zadaniem przełącznika zasilania jest zapewnienie bezpiecznego i niezawodnego połączenia źródeł napięcia zasilania z szynami zasilającymi systemu lub obciążeniem. W przypadku scalonej wersji mogą one dodatkowo posiadać różnorakie funkcje dodatkowe. W realizacji dyskretnej poza głównym tranzystorem MOSFET potrzebnych jest wiele rezystorów, kondensatorów, tranzystorów w sterowniku bramki, logice sterującej, zabezpieczeniach itp. Jeden układ zintegrowanego przełącznika elektronicznego zastępuje to wszystko. Istotne jest także zmniejszenie rozmiarów płytki PCB, a także ogólnych kosztów konstrukcji i produkcji.
Zwiększenie sprawności w sterownikach silników
wtorek, 29 maja 2018 10:44
Silniki elektryczne zużywają około połowy produkowanej na świecie energii elektrycznej i ich liczba nieustannie wzrasta, a rozwój nowych rozwiązań, takich jak pojazdy elektryczne (konwencjonalne i autonomiczne), oznacza jeszcze większą dynamikę tego procesu w najbliższych latach.
ATP Power Protector - zabezpiecza dyski przed zanikiem zasilania
wtorek, 29 maja 2018 10:30
Niestabilne napięcie zasilania, które jest częstym problemem występującym m.in. w urządzeniach infrastruktury telekomunikacyjnej, w systemach sieciowych a także w systemach embedded, jest odpowiedzialne za utratę danych podczas spadków napięcia, a nawet za uszkodzenia dysków podczas przepięć. Niestabilne zasilanie zwiększa ryzyko awarii i przestojów maszyn w przemyśle oraz nierzadko powoduje konieczność ponownej instalacji systemów operacyjnych z uszkodzoną strukturą danych. Problem jest dość często spotykany w aplikacjach mobilnych (pojazdy), dlatego firma CSI proponuje jego rozwiązanie poprzez wykorzystanie nośnika danych, zapewniającego poprawne działanie także w trudnych warunkach.
Przemysłowe dyski SSD
wtorek, 29 maja 2018 10:09
W ostatnim czasie dyski SSD bardzo zyskały na popularności. Aktualnie w ten rodzaj nośników danych wyposaża się już nie tylko urządzenia przenośne, lecz także komputery stacjonarne oraz serwery i sprzęt przemysłowy. Rozwiązania do aplikacji profesjonalnych różnią się pod względem zastosowanych rozwiązań technologicznych od wersji konsumenckich i warto wiedzieć, za co się płaci, kupując masową pamięć Flash.
Metody detekcji i korekcji błędów w pamięciach masowych
wtorek, 29 maja 2018 09:42
Układy pamięci NAND Flash 3D powszechnie stosuje się do produkcji dysków SSD dla zastosowań biurowo-domowych. Niemniej technologia ta wkrótce zawita do aplikacji przemysłowych, dlatego warto zapoznać się z różnicami pomiędzy metodami detekcji i korekcji błędów stosowanymi w pamięciach 2D i 3D.
Transceiver KNX, czyli IoT w Twoim domu i biurze
wtorek, 29 maja 2018 09:20
KNX to najpopularniejszy na świecie otwarty standard komunikacyjny dla układów automatyki budynkowej i domowej. Jest efektem połączenia w spójną całość kilku protokołów oraz sumą wysiłków rozwijających go organizacji, dzięki czemu umożliwia wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi urządzeniami instalacji budynkowych, w tym tych klasy IoT.
UBS 2, czyli lepsza propozycja na inteligentny dom
wtorek, 29 maja 2018 08:42
Firma FIBARO wprowadza na rynek nowy produkt o nazwie UBS 2. Jest to rozwiązanie kierowane przede wszystkim do integratorów, instalatorów systemów inteligentnego domu. Głównym zadaniem UBS 2 jest ułatwianie zdalnego zarządzania przewodowymi instalacjami. W praktyce oznacza to, że użytkownik może np. sterować domowym alarmem, piecem lub odczytywać stan czujników wilgotności z poziomu telefonu. Co więcej, UBS 2 będzie w stanie ożywić starsze urządzenia elektroniczne - pozwoli na ich zdalne włączanie, wyłączanie oraz sterowanie.
Mniej(sze) znaczy więcej, czyli rzędowe złącza serii Nano o wzmocnionej konstrukcji firmy Omnetics
poniedziałek, 14 maja 2018 12:53
Złącza rzędowe serii Nano z rastrem 0,025 cala (0,64 mm) z elementami kontaktowymi o podwyższonej wytrzymałości wraz z systemami połączeniowymi oferują potwierdzoną wieloma testami niezawodność w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych i pozwalają na szybkie i pewne łączenie obwodów elektrycznych o wysokiej gęstości w miniaturowych i przenośnych urządzeniach elektronicznych.

World News 24h

niedziela, 24 czerwca 2018 19:52

TT Electronics has introduced SMD power inductors for use in high power density applications where size is critical. The low-profile devices are suitable for use in DC-DC converters using high switching frequencies up to 3MHz as well as EMI and low pass DC filters. Applications in the transportation field include powertrain, engine control, transmission control, LED driver, ABS braking systems, EPS, radar systems, and camera control systems. In the industrial sector they are suirable for use in automation systems as well as DC-DC converters. The HA66 series is a low profile, low loss, ferrite-based inductor designed with a wide range of inductances and package sizes. The series comprises a range of 38 inductors with inductance ratings from 2.5 to 220µH, DC resistances from 0.018 to 0.820Ω and Irms values from 1.22 to 11.2A.

więcej na: www.electronicsweekly.com