Wyświetlacze OLED składają się z wielu cienkich warstw organicznych związków elektroluminescencyjnych umieszczonych pomiędzy anodą a katodą. Po przyłożeniu napięcia do elektrod, przepływ prądu powoduje rekombinację nośników ładunku w warstwie emisyjnej, co skutkuje emisją fotonów, czyli światła. Każdy piksel w matrycy OLED jest de facto miniaturową diodą organiczną (Organic Light Emitting Diode), świecącą niezależnie od pozostałych. Dzięki temu nie jest wymagane stosowanie oddzielnego podświetlenia, jak w przypadku technologii LCD.
Zalety i wady wyświetlaczy OLED
Wyświetlacze OLED cechują się doskonałymi parametrami optycznymi – wysokim kontrastem, znakomitym odwzorowaniem kolorów i głębią czerni oraz szerokimi kątami widzenia. Jest to osiągane przy niskim poborze energii. Dzięki swojej konstrukcji charakteryzują się odpornością na wibracje i wstrząsy oraz możliwością projektowania cienkich i lekkich modułów. Warto odnotować, że są przystosowane do pracy w szerokim zakresie temperatur – ich prawidłowe funkcjonowanie deklarowane jest nawet w przedziale od –40 do +80 °C.
Za główną wadę wyświetlaczy OLED nadal uznaje się naturalną degradację organicznych warstw emitujących światło, która ogranicza ich żywotność. Postęp technologiczny sprawia jednak, że czas ten jest systematycznie wydłużany, co przekłada się na możliwość niezawodnej pracy urządzeń wyposażonych w OLED-y przez wiele lat, nawet w wymagających aplikacjach.
OLED-y w ofercie Unisystemu
W ofercie Unisystemu dostępne są różnorodne wyświetlacze OLED, przeznaczone do wielu zastosowań – od konsumenckich, przez komercyjne, po przemysłowe. W tym artykule przywoływane są rozwiązania graficzne dostarczane przez firmę Winstar. Kluczowe parametry kilku wybranych modeli zostały zestawione w tabeli. Wszystkie wskazane moduły bazują na strukturze COG (Chip-on-Glass), czyli technologii, w której układ sterujący wyświetlaczem jest bezpośrednio zintegrowany ze szklaną płytką.
OLED-y od Winstara dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych – z treściami w różnych kolorach, w tym np. białym, żółtym czy niebieskim, prezentowanymi na czarnym tle. Takie skontrastowanie treści i tła pozwala na osiąganie doskonałej czytelności informacji prezentowanych na ekranie – dotyczy to zwłaszcza nieskomplikowanych komunikatów, takich jak parametry pracy, statusy urządzeń czy wartości pomiarowe.
Ponadto warto zwrócić uwagę na model WEA012864MX (rys. 1) o przekątnej 0,96" i rozdzielczości 128 × 64 px – dwukolorowy wyświetlacz OLED, na którym treści prezentowane są w kolorach żółtym i niebieskim na czarnym tle. Tego typu rozwiązanie pozwala na kreatywniejsze podejście do komponowania treści przedstawianych na ekranie, wyróżniając kluczowe informacje.


Niektóre modele wyświetlaczy OLED od Winstara standardowo są wyposażane w panele dotykowe. Należy do nich np. model WEP012832N (rys. 2) o przekątnej 2,23" i rozdzielczości 128 × 32 px, umożliwiający projektowanie interaktywnych interfejsów użytkownika, w których ekran nie będzie służył jedynie do prezentowania treści, lecz będzie również elementem obsługi urządzenia, co pozwala wyeliminować konieczność stosowania mechanicznych przycisków.


Zastosowanie wyświetlaczy OLED
Wyświetlacze OLED są stosowane w szerokiej gamie aplikacji stacjonarnych i przenośnych. Znaleźć je można w wielu aplikacjach – w branży produkcyjnej, medycynie, rozwiązaniach dla IoT, automotive, lotnictwie czy wojskowości.
Jako przykład można podać branżę retail: niewielkie wyświetlacze OLED świetnie sprawdzają się nie tylko w kasach fiskalnych czy terminalach płatniczych, ale także w maszynach vendingowych – wszelkiego rodzaju automatach z napojami i jedzeniem, biletomatach czy parkomatach.


Szerokie możliwości personalizacji
Unisystem oferuje również tworzenie rozwiązań customizowanych, szytych na miarę potrzeb klienta – także na bazie wyświetlaczy OLED.
Właśnie dlatego współpraca z klientem rozpoczyna się od dokładnego rozpoznania jego wymagań – zarówno w aspekcie technicznym, jak i funkcjonalnym. Na tej podstawie powstaje dedykowane rozwiązanie, dla którego opracowywana jest dokumentacja techniczna, realizowane są testy oraz przygotowywany prototyp. Na etapie wdrożenia Unisystem wspiera klienta w integracji gotowego modułu z urządzeniem końcowym – zarówno od strony mechanicznej, jak i elektronicznej.
Co istotne, zdecydowana większość prac prowadzona jest lokalnie, co zapewnia dużą elastyczność oraz możliwość szybkiego reagowania na potrzeby i zmiany w projekcie. Klient otrzymuje nie tylko sam komponent, lecz kompletne, dopracowane rozwiązanie oraz wsparcie techniczne na każdym etapie prac.

Radosław Pyter - Unisystem Head of Sales Poland
Unisystem
tel. +48 58 761 54 20
unisystem.com/pl