IX Kurs Kompatybilności Elektromagnetycznej

- | Szkolenie | Online

Zapraszamy na IX Kurs Kompatybilności Elektromagnetycznej ON-LINE pt. Zaawansowane projektowanie PCB z uwzględnieniem EMC i SI. Projektowanie mechaniczne z uwzględnieniem EMC., który odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2020, w godzinach 8:30-17:00.

IX Kurs Kompatybilności Elektromagnetycznej

Już po raz dziewiąty organizujemy dla Państwa kurs EMC. W roli prelegenta wystąpi Lee Hill z firmy SILENT, uznany specjalista w dziedzinie kompatybilności elektromagnetycznej. Nauczyciel akademicki, szkoleniowiec oraz praktyk EMC i RF, z ponad 30 letnim doświadczeniem. Lee konsultuje i uczy na terenie całego świata, prowadził kursy m. in. na Tajwanie, w Singapurze, Meksyku, Norwegii, kanadzie, Korei Południowej, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W listopadzie spotka się z Państwem ON-LINE, aby w niezwykle prosty, klarowny i znany tylko jemu sposób, przedstawić zasady projektowania urządzeń oraz płytek drukowanych w zgodzie z wymogami EMC.

W tym roku kurs realizowany będzie w formie on-line, co daje Państwu możliwość uczestnictwa w wydarzeniu z dowolnej lokalizacji, wystarczy dostęp do Internetu. Ponadto uczestnictwo on-line ogranicza czas i koszty związane z dojazdem i noclegiem.

Kurs w formie on-line – jak wygląda i co oferuje uczestnikom?

Zdalna forma realizacji kursu otwiera przed prelegentem i uczestnikami nowe możliwości. Część warsztatowa szkolenia realizowana jest w specjalnie przygotowanym studio. Dzięki zastosowaniu kilku kamer, odpowiedniemu zbliżeniu oraz profesjonalnemu oświetleniu, uczestnik kursu on-line, na swoim monitorze zobaczy to, co trudno dostrzec ze względów praktycznych, podczas tradycyjnego szkolenia. Chodzi tu przede wszystkim o małe elementy płytek drukowanych, odczyty z aparatury pomiarowej, czy wirtualną tablicę, na której analizowane są zagadnienia EMC. Jednocześnie platforma internetowa, użyta do realizacji kursu, nie ogranicza w żaden sposób, możliwości zadawania pytań i interakcji z prelegentem. To wszystko sprawia, że organizowany przez nas kurs on-line, pomimo odmiennej formy, niczym nie ustępuje kursowi stacjonarnemu, a jego wartość merytoryczna pozostaje na tym samym poziomie.

Dlaczego warto zapisać się na Kurs?

Kurs łączy w sobie wiedzę teoretyczną, analizę przykładowych problemów oraz warsztaty praktyczne dając kompleksowe spojrzenie na poruszaną tematykę. Uczestnik zapoznany zostanie ze strategiami efektywnego projektowania urządzeń oraz płytek drukowanych, eliminujących do minimum problemy EMC. Prelegent, w  przystępny  sposób,  przedstawi  wiedzę  z  zakresu  rozpoznawania, rozwiązywania  oraz  unikania  problemów  związanych  z  EMI.  Demonstracje  prowadzone  na  urządzeniach,  takich jak analizator widma oraz generator czy oscyloskop, zilustrują zjawiska sprzęgania pojemnościowego i indukcyjnego, pętli masy PCB, emisji promieniowanej, anten wysokich częstotliwości i wiele innych. Omówione zostaną wybrane przykłady „dobrych i złych” projektów z masą jednopunktową i wielopunktową oraz przykłady rzeczywistych problemów, które rozwiązane zostały w przeszłości, ponadto analizie poddane zostaną wybrane noty aplikacyjne układów scalonych.

Do kogo skierowany jest Kurs?

Kurs skierowany jest do inżynierów projektujących urządzenia i układy elektroniczne. Stanowi ugruntowanie posiadanej już wiedzy, lecz przede wszystkim daje nowe spojrzenie na problemy i zagadnienia, z którymi projektanci i elektronicy spotykają się w pracy zawodowej. Szkolenie zaciekawi zarówno doświadczonych pracowników branży, z wieloletnim doświadczeniem, jak i podejmujących pierwsze zawodowe wyzwania nowicjuszy.

Zakres tematyczny:

  • Analiza i rozwiązywanie problemów z zakłóceniami, przy użyciu modelów i schematów elektrycznych
  • Minimalizacja promieniowanych EMI, poprzez umiejętne projektowanie połączeń sygnałowych o niskiej indukcyjności
  • Zrozumienie zjawiska pętli masy, jak je reprezentować w schemacie zastępczym, i jak je eliminować
  • Jasna identyfikacja i zarządzanie trzema różnymi typami "masy" na schematach i w rzeczywistych obwodach
  • Identyfikacja "przypadkowych anten" w nowych projektach
  • Zrozumienie i pomiary prądów typu common-mode przy problemach z emisją i odpornością
  • Właściwe umiejscowienie kondensatorów odsprzęgających w celu uzyskania najlepszych parametrów dla danego układu warstw, na podstawie najnowszych osiągnięć naukowych
  • Wyjaśnienie zalet i wad różnych układów warstw PCB, wiedza gdzie prowadzić, a gdzie nie prowadzić ścieżki z sygnałem wysokiej częstotliwości
  • Kontrola indukcyjności ścieżki, w celu uzyskania integralności sygnałów oraz niskiej emisji
  • Właściwa identyfikacja możliwych dróg propagacji zaburzeń, które mogą zakłócić pracę PCB oraz odpowiednie rozwiązania
  • Wyjaśnienie zagadnień związanych z rozdzieleniem płaszczyzn masy oraz jak właściwie stosować rozdział masy
  • Właściwy  wybór  i  umiejscowienie  złącz  oraz  przypisanie  sygnałów  w  celu  uzyskania  najniższych  przesłuchów,  najlepsza  integralność  sygnałów i najmniejsza emisja EMI
  • Identyfikacja indukcyjności wzajemnej i polepszenie skuteczności kondensatorów filtrujących
  • Identyfikacja dobrych i złych praktyk projektowych na podstawie podglądu układu płytki PCB
  • Zrozumienie zasad ekranowania obudów i kabli, bez zbędnej matematyki
  • Projekt "dobrego ekranu" dla wysokich i niskich częstotliwości
  • Identyfikacja najbardziej typowych uszkodzeń ekranu i uziemienia
  • Zastosowanie koncepcji przewodności, impedancji przejściowej oraz głębokości wnikania w praktyce projektowej
  • Szacowanie częstotliwości rezonansowej obudów, szczelin i falowodów
  • Dobór złącz ekranowanych i okablowania celem zapewnienia poprawnego projektu EMC na poziomie całego systemu

Kwestie organizacyjne

Kurs cieszy się dużym zainteresowaniem, w ciągu kilku lat, wpisał się w kalendarium wydarzenie ważnych, dla branży EMC w Polsce. Koszt uczestnictwa wynosi od 2460 zł/os. do 4182 zł/os. i zawiera udział w 3 dniowym szkoleniu, wydrukowane materiały szkoleniowe oraz elektroniczny certyfikat potwierdzający ukończenie kursu. Kurs zostanie przeprowadzony w języku angielskim.