Instrukcja obsługi maszyn wg EN ISO 20607 - treść, forma, opracowywanie i odbieranie - Poznań

- | Szkolenie | Poznań | ul. Termalna 5

Zastanawiasz się, co powinieneś napisać w instrukcji obsługi? Na jaki temat i jak dużo musisz napisać? Czego będzie wymagał odbiorca i organ nadzoru rynku? A może już otrzymałeś od producenta dokumentację maszyny i zastanawiasz się, czy możesz ją zaakceptować i oddać maszynę do użytku? W przygotowaniu instrukcji pomogą Ci z pewnością informacje zawarte w dyrektywach: maszynowej, narzędziowej, EMC, ciśnieniowej, itp.

Instrukcja obsługi maszyn wg EN ISO 20607 - treść, forma, opracowywanie i odbieranie - Poznań

Zadawałeś sobie kiedyś pytanie, jakie wymagania powinna spełniać dokumentacja dostarczana razem z maszyną? A właściwie, to jak w ogóle powinna się nazywać ta dokumentacja, którą producent musi przekazać użytkownikowi maszyny?

Wiele różnych instrukcji - jak się w tym połapać?

W praktyce przemysłowej funkcjonuje wiele różnych dokumentów i instrukcji, takich jak dokumentacja techniczna, dokumentacja techniczno-ruchowa (DTR), paszporty maszyn, instrukcja obsługi, użytkowania, eksploatacji, technologiczna, konserwacji, stanowiskowa, BHP, itp. Część z tych dokumentów musi być dostarczona przez producenta. Inne muszą być napisane przez użytkownika, który zamierza używać maszynę. Czym są te dokumenty? Z czego wynikają? Co powinny zawierać? Jakie są między nimi relacje?

Gdzie znaleźć pomoc?

Wymagania dotyczące instrukcji wynikają z szeregu przepisów prawnych i norm (krajowych i europejskich). W przygotowaniu instrukcji pomogą Ci z pewnością informacje zawarte w dyrektywach: maszynowej, narzędziowej, EMC, ciśnieniowej itp., jak również w branżowych przepisach krajowych. Do wielu przepisów znajdziesz przewodniki. O instrukcji wiele mówią też normy zharmonizowane z dyrektywą maszynową np. EN ISO 12100 i inne normy typu B i C. W końcu dotrzesz również do międzynarodowej normy EN 82079-1. Jeżeli jesteś osobą, która ma napisać lub sprawdzić i zatwierdzić instrukcję, musisz poznać i zrozumieć zależności między tymi dokumentami.

Dla kogo?

Szkolenie przygotowaliśmy dla osób, które nie mają aż tyle czasu, by miesiącami lub latami, samodzielnie "przebijać się" przez wszystkie wspomniane przepisy i normy. Jeżeli piszesz instrukcje, sprawdzasz i akceptujesz ich zawartość, bądź zarządzasz dokumentacją techniczną, jesteśmy przekonani, że lepszą alternatywą dla Ciebie, będzie skorzystanie z wiedzy i doświadczenia trenerów, którzy od ponad 15 lat zajmują się pisaniem i weryfikowaniem instrukcji.

W czym pomoże?

W trakcie szkolenia dowiesz się m.in.:

 • Jakie instrukcje musisz napisać, jako producent maszyny?
 • O czym musisz napisać, co napisać, jak to napisać?
 • Jak zapewnić, aby instrukcja była kompletna, prawidłowa, aktualna i praktyczna?
 • Jakich instrukcji żąda PIP w trakcie kontroli maszyny u użytkownika?
 • Jakich dokumentów wymagać od dostawców maszyn i urządzeń?
 • Jak skutecznie zweryfikować zgodność dokumentacji/instrukcji z wymaganiami?
 • Jakie wymagania stawiają ważne normy EN ISO 20607 i EN 82079-1 wydanie #2?

Co otrzymasz?

W skondensowanej i przystępnej formie otrzymasz:

 • Użyteczną wiedzę o tym, jak napisać, zweryfikować i ocenić poprawność instrukcji dla maszyn, które projektujesz, odbierasz lub używasz;
 • Obszerne materiały szkoleniowe;
 • Możliwość poznania sprawdzonych rozwiązań, dobrych praktyk i odpowiedzi doświadczonych trenerów;
 • Możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami;
 • W ramach zajęć możliwe będzie również przedyskutowanie kilku wybranych instrukcji lub ich fragmentów. Dlatego weź ze sobą swoją instrukcję (wydrukowaną lub w formie PDF).

Sprawdź najbliższe terminy szkolenia i zarezerwuj miejsce dla siebie już dzisiaj. Według naszej wiedzy, jest to jedyne szkolenie w Polsce, które tak dokładnie przedstawia zagadnienia dotyczące instrukcji dla maszyn.

PS. To szkolenie możemy przeprowadzić również w Twojej firmie. Możemy je też dostosować do specyfiki Twoich maszyn lub innych produktów. Jeżeli więc chcesz przeszkolić większą grupę pracowników, w wybranej przez siebie lokalizacji, skontaktuj się z nami pod numerem 604 380 091.

źródło: Cert Partner

Więcej na www.certpartner.pl