ENERGETYKA JĄDROWA - konferencja międzynarodowa
| KonferencjaTermin: 19-20 Listopada 2009
Miejsce: Warszawa
Informacje dodatkowe: Rok 2009 okazał się ważnym dla podjęcia kroków zmierzających ku rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce. Kluczowe etapy rozwoju energetyki jądrowej zostały wyszczególnione w ,,Polityce energetycznej Polski do 2030 roku". Najważniejsze z nich to ustanowienie stosownych ram prawnych i przepisów, utworzenie dozoru jądrowego, przygotowanie kadry technicznej niezbędnej najpierw w fazie realizacji projektu, a następnie do zapewnienia eksploatacji elektrowni.
Do końca przyszłego roku mają powstać projekty aktów prawnych niezbędnych do wprowadzenia w Polsce atomu. Będą też opracowywane analizy finansowe dotyczące cen energii elektrycznej powstającej z elektrowni nuklearnej, analizy niezbędne do wyboru jej lokalizacji oraz składowisk odpadów. W tym okresie zaplanowano również utworzenie konsorcjum dla budowy pierwszej elektrowni.
Największym problemem rządu będzie podjęcie decyzji dotyczącej głównego wykonawcy projektu i dostawcy technologii, a także zbudowanie zaplecza naukowo-badawczego i wybranie lokalizacji. Rządowy harmonogram przyjęty w sierpniu 2009 daje PGE czas od stycznia 2011 roku do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni, określenia źródła finansowania inwestycji oraz wybór technologii i wyłonienie jej dostawcy. W tym też czasie będą trwały poszukiwania uranu w Polsce.
Na zaprojektowanie elektrowni i uzyskanie niezbędnych pozwoleń ministerstwo gospodarki przewidziało czas od stycznia 2014 roku do końca 2015 roku. Założono rozpoczęcie budowy składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych. Zaplanowano również kampanię społeczną, która ma na celu zdobycie poparcia i szeroką propagandę energii z atomu.
Rozwój energetyki jądrowej jest elementem rządowego programu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Wychodząc naprzeciw problemom i rodzącej się aktywności zmierzającej ku rozwojowi energetyki jądrowej stwarzamy Państwu możliwość spotkania w szerokim gronie osób zainteresowanych i odpowiedzialnych za ideę.
Najważniejsze zagadnienia:
- Energetyka jądrowa szansą na rozwój Polski. Założenia Programu polskiej energetyki jądrowej
- Działania na rzecz dywersyfikacji struktury wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energetyki jądrowej
- Wybór technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
- Określenie struktury udziałowej inwestora
- Przygotowanie finansowania
- Sposób realizacji projektu
- Plany budowy dwóch elektrowni atomowych
- Przeszkody w rozwoju energetyki jądrowej
- Koncepcja synergii węglowo-jądrowej
- Społeczne i cywilizacyjne aspekty wdrożenia energetyki jądrowej
- Analiza porównawcza skutków awarii w energetyce
- Prawo atomowe - kierunki zmian
- Gospodarka odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem
- Zasoby uranu - na jak długo jeszcze wystarczą?
- Zagadnienia cieplno przepływowe w bezpieczeństwie reaktorów jądrowych
- Program analiz porównawczych wpływu energetyki jądrowej na środowisko
Do udziału zapraszamy:
- Firmy energetyczne
- Operatorów elektrowni atomowych
- Poddostawców rozwiązań dla energetyki
- Fundusze inwestycyjne
- Dostawców rozwiązań IT
Więcej informacji: www.mostwanted.pl