Strefa magazynu

Elektronik

Wydanie: Maj 2011

Głównym tematem majowego Elektronika jest analiza specjalistycznego sektora rynku materiałów i podzespołów przeznaczonych do chłodzenia urządzeń elektronicznych. Skupiamy się na tym zagadnieniu od strony aplikacji profesjonalnych, sprzętu działającego w szerokim zakresie temperatur, systemów oświetleniowych bazujących na diodach LED oraz wydajnych urządzeń dużej mocy, a więc na najbardziej złożonej części rynku.

Polecamy także tekst o nanolaserach, które uważane są za kamień milowy rozwoju optoelektroniki. Mimo że historia laserów sięga już przeszło 50 lat, wciąż poszukiwane są wciąż nowe materiały oraz technologie pozwalające tworzyć struktury laserowe o coraz mniejszych rozmiarach, mniejszych nawet od generowanej długości fali. Chodzi o to, aby struktury optyczne zintegrować z układami scalonymi na jednej strukturze.

Ethernet w układach elektronicznych - coraz więcej urządzeń elektronicznych ma możliwość komunikowania się przez Internet. Rozwój układów półprzewodnikowych na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że oferta rynkowa producentów jest bardzo szeroka i dziś dołączenie urządzenia do Internetu nie stanowi większego problemu. Dostępne są specjalizowane kontrolery, układy realizujące warstwę fizyczną, gotowe biblioteki, stosy TCP/IP oraz mikrokontrolery posiadające wbudowane kontrolery MAC, czy nawet pełną obsługę warstwy sprzętowej. W naszym artykule przyglądamy się aktualnej ofercie rynku w tym zakresie.

W tym numerze