Najnowszy SBC BeagleV Fire już dostępny w Farnell

Farnell ogłosił wprowadzenie do swojej oferty komputerów jednopłytkowych (SBC) najnowszego BeagleV® Fire SBC od BeagleBoard.org®, pioniera w dziedzinie SBC typu open-source, którego celem jest udostępnienie architektury RISC-V szerszemu gronu odbiorców.

Posłuchaj
00:00

BeagleV®-Fire jest zasilany pięciordzeniowym systemem RISC-V PolarFire® FCVG484E firmy Microchip z układem FPGA i jest ciekawym uzupełnieniem rodziny płyt BeagleBoard.org BeagleV®. Charakteryzuje go wysoka wydajność w kompaktowej obudowie oraz wszechstronne interfejsy I/O, dzięki czemu doskonale nadaje się do różnych zastosowań, w tym urządzeń Internetu rzeczy (IoT), robotyki, sztucznej inteligencji i systemów wbudowanych.

Kluczowe zalety i specyfikacje BeagleV®-Fire SBC obejmują:

  • PROCESOR RISC-V: 4 x 64-bitowe rdzenie aplikacyjne RV64GC i 1 x 64-bitowy rdzeń monitorujący/uruchamiający RV64IMAC o wydajności 3,125 CoreMarks/MHz i 1,714 DMIPS/MHz.
  • FPGA: 23 tys. elementów logicznych (4-wejściowe LUT + DFF), 68 bloków matematycznych (18x18 MACC) i 4 tory SerDes o przepustowości 12,7 Gb/s.
  • Pamięć: Kingston 16GB eMMC, 2GB LPDDR4 RAM i gniazdo kart microSD.
  • Sieć: Gigabit ethernet, M.2 Key E, obsługa modułu WiFi 2.4GHz/5GHz.
  • Łączność: USB typu C i debugowanie szeregowe.
  • Rozszerzenie płytki dodatkowej: szybki interfejs SYZYGY, 22-pinowe złącze CSI, 92-pinowe piny nagłówka cape kompatybilne z BeagleBone.
  • Konstrukcja open-source: BeagleV®-Fire jest zgodny z zasadami sprzętu open-source, umożliwiając użytkownikom dostęp i modyfikację projektu płyty oraz oprogramowania układowego.
  • Kompatybilny z systemem Linux: BeagleV®-Fire jest dostarczany z preinstalowanym systemem Ubuntu.

Celem Fundacji BeagleBoard.org jest edukacja i współpraca z ludźmi, którzy są zainteresowani oprogramowaniem i sprzętem open-source dla komputerów wbudowanych. Społeczność BeagleBoard.org zapewnia platformę dla właścicieli i twórców oprogramowania oraz sprzętu open-source do współpracy w celu opracowania fizycznych rozwiązań komputerowych, takich jak robotyka, drukarki 3D, wycinarki laserowe oraz sterowanie przemysłowe i maszynowe. Komputery jednopłytkowe (SCB) Beagleboard® doskonale nadają się do tworzenia aplikacji sprzętowych typu open-source, w tym domowych i komercyjnych systemów automatyki oraz sztucznej inteligencji.

Źródło: Farnell

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.