Więcej wynalazków z Polski

W ubiegłym roku liczba polskich patentów zarejestrowanych przez Europejski Urząd Patentowy po raz pierwszy od wejścia naszego kraju do Unii przekroczyła setkę. Rok wcześniej było ich 95, a dwa lata temu 80. Rosnąca liczba przyznanych patentów i zgłoszeń patentowych jest wciąż znikoma na tle całej UE (0,31%) i bardzo daleko nam do takich europejskich gigantów patentowych jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Holandia. Jednak w tym zakresie Polska jest już liderem Europy Środkowo-Wschodniej. Liczba zgłoszeń w 2014 r. wyniosła 475, drugie Czechy miały 167, a trzecie Węgry 110.

Posłuchaj
00:00

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców wyniki Polski niestety blakną. Najwięcej patentujemy rozwiązań w inżynierii cywilnej - 17 patentów w 2014 r., w maszynach i obrabiarkach - 8, technologiach medycznych - 7 i w szeroko rozumianej chemii - m.in. biotechnologii, farmaceutyki i chemii organicznej.

Ranking innowacyjności państw w 2013 roku wg Eurostatu

Powiązane treści
ITME ma patent w USA
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów