Sprzedaż półprzewodników w czerwcu wzrosła

Według raportu Semiconductor Industry Association (SIA), globalna sprzedaż półprzewodników w pierwszej połowie 2008 r. wzrosła w skali rocznej o 5,4% do poziomu 127,5 mld dolarów. W czerwcu branża odnotowała sprzedaż na pułapie 21,6 mld dolarów, co oznacza wynik o 8% lepszy niż rok wcześniej. W przeciągu całego II kw. sprzedano półprzewodniki o łącznej wartości 64,7 mld dolarów, o 3% więcej niż w I kw. Największy wzrost był udziałem rynku Azji i Pacyfiku, gdzie w skali rocznej sprzedaż poprawiła się o 12,9%. Dynamicznie rozwija się także rynek Europejski, gdzie sprzedaż wzrosła o 5,1%. Tak dobre wyniki są następstwem silnej koniunktury na rynku komputerów osobistych oraz telefonów komórkowych. Jak wynika z raportu, optymistycznie przedstawia się sytuacja na rozwijających się rynkach, gdzie przewiduje się iż popyt na sprzęt komputerowy wzrośnie w tym roku aż o 19%. Oznacza to, iż kraje te będą odpowiedzialne za połowę światowej sprzedaży komputerów osobistych. W przypadku telefonów komórkowych, przy spodziewanej sprzedaży na poziomie 1,3 mld sztuk, udział krajów rozwijających się wyniesie 66%. Według analityków, rosnące potrzeby ludności takich regionów jak Europa Wschodnia, Chiny, Indie czy Ameryka Łacińska w obliczu groźby recesji na rynku amerykańskim będą motorem napędowym branży półprzewodników przez najbliższe kilka lat.
Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Projektowanie i badania
Czym jest vibe coding?
Produkcja elektroniki
Wojskowy sektor sprzętu do walki elektronicznej przyspiesza
Pomiary
3D HandySCAN EVO - rewolucja w skanowaniu 3D!
Produkcja elektroniki
Łotwa, Litwa i Estonia będą razem rozwijać półprzewodniki
Projektowanie i badania
Infineon otwiera w Austrii laboratorium aplikacji UWB
Produkcja elektroniki
NGK rozbuduje amerykański zakład wytwarzający komponenty sprzętu do produkcji półprzewodników
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Listopad 2025
Informacje z firm
Grupa RENEX zaprasza na targi Evertiq EXPO Warszawa 2025
Magazyn
Październik 2025

Koń trojański w układzie scalonym: Dlaczego europejski sektor zbrojeniowy musi uniezależnić się od chińskiej elektroniki

Współczesna geopolityka nie pozostawia złudzeń – era powszechnej globalizacji dobiegła końca, a jej miejsce zajmuje epoka strategicznej autonomii i bezpieczeństwa narodowego. W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą oraz rosnącego napięcia na linii Waszyngton - Pekin, Europa stanęła przed koniecznością redefinicji swojego podejścia do produkcji obronnej oraz akceptacji faktu, że prawdziwe bezpieczeństwo zaczyna się nie na poligonie, ale w fabryce.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów