Aerobits udostępnia najmniejszą i najszybszą implementację systemu dozorowania ruchu lotniczego

| Gospodarka Artykuły

Firma Aerobits Sp. z o.o. ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży modułu TIM-C1 - niskopoziomowego odbiornika ADS-B na pasmo 1090 MHz. Jest to obecnie najmniejsza i najszybsza implementacja systemu dozorowania ruchu lotniczego ADS-B (Automatic Dependent Surveillance - Broadcast) na powierzchni ok. 4 cm². Moduł o wadze 2 g bazuje na opatentowanej fuzji wielordzeniowego procesora z układem FPGA i pozwala na odbiór i dekodowanie tysięcy ramek na sekundę. System dedykowany jest w szczególności dla cywilnego i komercyjnego rynku BSP - Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Aerobits udostępnia najmniejszą i najszybszą implementację systemu dozorowania ruchu lotniczego

W ogólności TIM-C1 udostępnia informacje o załogowym ruchu lotniczym w bezpośrednim otoczeniu BSP, otwierając drogę do wytwarzania systemów SAA/DAA (Sense and Avoid/Detect and Avoid), których standaryzacją zajmują się urzędy lotnicze, wspomagane m.in. przez grupy robocze EUROCAE WG-105 i RTCA SC-228. Systemy te wpisują się w koncepcję U-Space i mają w niedalekiej przyszłości stanowić istotny komponent UTM (UAS Traffic Management).

Dostępny zestaw ewaluacyjny EVAL-TIM-C1 wraz z oprogramowaniem ułatwia szybki start oraz integrację modułu z nadrzędnym systemem sterowania BSP.

Pierwotnie opracowane na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie prototypy zintegrowanych odbiorników ADS-B/GNSS zdobyły szereg nagród, w tym w konkursie European Satellite Navigation Competition (2016). Utworzenie spółki w marcu 2017 roku i przygotowanie nowej skalowalnej technologii dało solidną bazę do wytwarzania szerokiej palety produktów.

źródło: Aerobits

Zobacz również