Machine Vision sercem rewolucji w automatyzacji

| Gospodarka Artykuły

Produkcja przemysłowa nieustannie się automatyzuje, a w ostatnich latach widoczny jest trend w zakresie rozwoju procesów autonomicznych oraz produkcji na żądanie, przy czym wiele funkcjonalności w tych obszarach zapewnianych jest przez systemy Machine Vision. Systemy te są sercem współczesnej automatyzacji, która nie ogranicza się do robotyki, ale dotyczy prawie wszystkich maszyn i aspektów cyklu produkcyjnego. Wspólnym mianownikiem jest tutaj potrzeba zapewnienia jakości.

Machine Vision sercem rewolucji w automatyzacji

Systemy MV stają się też częścią rozwiązań uczenia maszynowego (Machine Learning - ML), a więc rozwiązań które są w stanie dokonywać inteligentnej analizy obrazu i dostarczać gotowych danych.

Rynek kamer do systemów MV wzrośnie z 2 mld dolarów w 2017 roku do 4 mld dolarów w roku 2023, a średnia stopa wzrostu CAGR wyniesie 12%. Są one wykorzystywane jako zmysł systemów robotycznych, w kontroli jakości, przy sortowaniu żywności, rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych, a także w pojazdach autonomicznych i wielu innych aplikacjach, od rolnictwa po badania naukowe.

Szeroki rynek i wiele zastosowań systemów MV widać po dużej liczbie przejęć i fuzji wśród firm aktywnych na rynku. W ostatnim okresie za 215 mln dolarów Flir przejął Pointgrey. Teledyne kupiło firmę E2V za 790 mln dolarów, AMOS nabył CMOSIS, a nieco wcześniej nastąpiła konsolidacja Aptiny i Truesense. Niedawno firma typu private equity "Lakesight" wykupiła producentów kamer MV - firmy Tattile, Microtron i Chromasens. Łączna kwota transakcji M&A zbliżyła się do 1,7 mld dolarów.

W ciągu ostatniej dekady od strony technologii rynek skierował się całkowicie w stronę przetworników CMOS, które praktycznie wyparły z rynku elementy CCD. Przetworniki obrazu CMOS znacznie uprościły konstrukcję kamer, gdyż pozwoliły na integrację przetwornika i procesora obrazu w jednej strukturze jako SoC. Na dodatek procesy produkcyjne dla kamer konsumenckich i tych do zastosowań Machine Vision są bardzo zbliżone, dzięki czemu ma to pozytywne przełożenie na ceny i tempo rozwoju rynku, bo wiele inwestycji jest wspólnych.

Rynek systemów Machine Vision - rozwój w najbliższych pięciu latach z podziałem na aplikacje Rynki wzrosty i przychody dla aplikacji Machine Vision Kamery do systemów Machine Vision udziały czołowych firm w podziale na rozwiązania PC i modułowe oraz przemysłowe kamery inteligentne