wersja mobilna
Online: 454 Środa, 2018.06.20

Biznes

Machine Vision sercem rewolucji w automatyzacji

wtorek, 22 maja 2018 12:42

Produkcja przemysłowa nieustannie się automatyzuje, a w ostatnich latach widoczny jest trend w zakresie rozwoju procesów autonomicznych oraz produkcji na żądanie, przy czym wiele funkcjonalności w tych obszarach zapewnianych jest przez systemy Machine Vision. Systemy te są sercem współczesnej automatyzacji, która nie ogranicza się do robotyki, ale dotyczy prawie wszystkich maszyn i aspektów cyklu produkcyjnego. Wspólnym mianownikiem jest tutaj potrzeba zapewnienia jakości.

Systemy MV stają się też częścią rozwiązań uczenia maszynowego (Machine Learning - ML), a więc rozwiązań które są w stanie dokonywać inteligentnej analizy obrazu i dostarczać gotowych danych.

Rynek kamer do systemów MV wzrośnie z 2 mld dolarów w 2017 roku do 4 mld dolarów w roku 2023, a średnia stopa wzrostu CAGR wyniesie 12%. Są one wykorzystywane jako zmysł systemów robotycznych, w kontroli jakości, przy sortowaniu żywności, rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych, a także w pojazdach autonomicznych i wielu innych aplikacjach, od rolnictwa po badania naukowe.

Szeroki rynek i wiele zastosowań systemów MV widać po dużej liczbie przejęć i fuzji wśród firm aktywnych na rynku. W ostatnim okresie za 215 mln dolarów Flir przejął Pointgrey. Teledyne kupiło firmę E2V za 790 mln dolarów, AMOS nabył CMOSIS, a nieco wcześniej nastąpiła konsolidacja Aptiny i Truesense. Niedawno firma typu private equity "Lakesight" wykupiła producentów kamer MV - firmy Tattile, Microtron i Chromasens. Łączna kwota transakcji M&A zbliżyła się do 1,7 mld dolarów.

W ciągu ostatniej dekady od strony technologii rynek skierował się całkowicie w stronę przetworników CMOS, które praktycznie wyparły z rynku elementy CCD. Przetworniki obrazu CMOS znacznie uprościły konstrukcję kamer, gdyż pozwoliły na integrację przetwornika i procesora obrazu w jednej strukturze jako SoC. Na dodatek procesy produkcyjne dla kamer konsumenckich i tych do zastosowań Machine Vision są bardzo zbliżone, dzięki czemu ma to pozytywne przełożenie na ceny i tempo rozwoju rynku, bo wiele inwestycji jest wspólnych.

Rynek systemów Machine Vision - rozwój w najbliższych pięciu latach z podziałem na aplikacje Rynki wzrosty i przychody dla aplikacji Machine Vision Kamery do systemów Machine Vision udziały czołowych firm w podziale na rozwiązania PC i modułowe oraz przemysłowe kamery inteligentne
 

World News 24h

wtorek, 19 czerwca 2018 20:07

Lightwave Logic has bought the polymer technology intellectual property assets of BrPhotonics Productos Optoelectrónicos of Brazil. The acquisition advances Lightwave Logic’s patent portfolio of electro-optic polymer technology with 15 polymer chemistry materials, devices, packaging and subsystems patents. It further strengthens the company’s design capabilities as it prepares to enter the 400Gbps integrated photonics marketplace. BrPhotonics’ intellectual property patent portfolio dovetails with Lightwave Logic’s development of 50Gbps packaged modulators as part of its P2IC platform to address 400Gbps datacenter and high-performance computing opportunities.

więcej na: www.electronicsweekly.com