NXP nadal nierentowne

NXP Semiconductors odnotował stratę na poziomie 673 mln dolarów w I kw. bieżącego roku, winiąc za ten stan przede wszystkim trwający kryzys gospodarczy. Straty przed podatkiem wyniosły 71 mln dolarów, wobec 183 mln zysku w I kw. 2008 r. Poziom wykorzystania mocy produkcyjnych fabryk należących do NXP zmalał do 36% wobec 56% w poprzednim kwartale oraz 87% w analogicznym okresie rok wcześniej.

Posłuchaj
00:00

 Mimo że program restrukturyzacyjny firmy przyniesie większe oszczędności niż uprzednio przypuszczano, wzrośnie równocześnie koszt wprowadzenia zmian, do sumy większej niż 700 mln dolarów. NXP zakończył I kw. posiadając środki finansowe na poziomie 1,7 mld dolarów, uwzględniając 92 mln ze sprzedaży akcji spółki bezprzewodowej ST-NXP.

Zdaniem przedstawicieli firmy, sytuacja na rynku nadal jest trudna a prognozy na przyszłość niepewne, jednak poprawa współczynnika book-to-bill, którą odnotowano w I kw. pozwala mieć nadzieje na wzrost sprzedaży w obecnym. Niemniej jednak, zwracają oni uwagę, że jest to w głównej mierze efektem uzupełnień w łańcuchu dostaw, niż ożywieniem na rynku. 

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Elektronik zaprasza na wrześniowe targi
Produkcja elektroniki
Rynek zaawansowanych opakowań półprzewodników sięgnie blisko 80 mld dolarów
Optoelektronika
San'an i Inari przejmują Lumileds
Zasilanie
Nowy standard realme w zakresie trwałości baterii - 1400 cykli do 2027 roku
Produkcja elektroniki
Scanfil przejął MB Elettronica
Optoelektronika
Skylark Lasers przyspiesza ekspansję w Chinach – wsparcie zapewnia Intralink
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Sierpień 2025
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów