TS PCB - nowe maszyny

| Gospodarka PCB

TS PCB informuje o kolejnej rozbudowie parku maszynowego. W ostatnich tygodniach zakład wzbogacił się o wiertarkę niemieckiej firmy Schmoll Maschinen (na zdjęciu) oraz spektrometr X-Ray Hitachi XStrata 920. Wiertarka Schmoll Maschinen reprezentuje grupę wyjątkowo szybkich urządzeń z automatycznymi podajnikami pakietów do wiercenia, które wiercą z dokładnością ±1 milsa (0,0254 mm).

TS PCB - nowe maszyny

Urządzenia te wyposażone są w wysokoobrotowe głowice wiercące (do 250 tys. obrotów na minutę), laserowy system kontroli narzędzi (wierteł) w zakresie długości i średnicy, system CBD (Contact Bit Detection) umożliwiający kontrolę narzędzi w czasie rzeczywistym i wiercenie na żądaną głębokość (ślepe przelotki) oraz magazynki na płytki i wiertła. Dzięki magazynkowi podającemu pakiety oraz magazynkowi na narzędzia, praca wiertarek jest ciągła (maszyna wierci podczas uzupełniania bądź wymiany narzędzi przez operatora). Dodatkowo nowe urządzenie wyposażono w kamerę, dzięki której pozycjonuje się do otworów wywierconych podczas dopasowywania warstw wewnętrznych do odwiertu. Zwiększa to dokładność pozycjonowania odwiertu poprzez eliminację błędów operatora lub niedoskonałości urządzenia pakietującego, mogących powstawać przy składaniu pakietu do wiercenia.

Wiertarka pomoże w realizacji zamówień na obwody wielowarstwowe, które stanowią dużą część produkowanych przez TS PCB obwodów drukowanych. Pomoże również w kontroli procesu bezprądowego nakładania powłoki niklowej i złotej (proces ENIG) - jednego z najbardziej popularnych pokryć powierzchni lutowniczych. Odpowiednia grubość złota, a także skład chemiczny powłoki niklowej, zapewniają bardzo dobrą lutowność płytek. Spektrometr korzystający z fluorescencji rentgenowskiej XStrata 920 z detektorem SDD z firmy Hitachi pozwala na realizację nieniszczącej analizy grubości złota i niklu.