Fosforek indu trafi do aplikacji konsumenckich

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Komponenty z fosforku indu (InP) w coraz większym zakresie trafiają do aplikacji konsumenckich i wychodzą z niszy telekomunikacyjnej. Yole Developpement prognozuje, że do 2027 roku rynek podzespołów InP osiągnie około 5,6 mld dolarów. Udział sektora konsumenckiego będzie rósł w średnim tempie wynoszącym 37% w okresie 2021-2027.

Fosforek indu trafi do aplikacji konsumenckich

Coraz większe szybkości transmisji danych, mniejsze zużycie energii w centrach danych oraz budowa sieci stacji bazowych 5G będą napędzać rozwój technologii transceiverów optycznych w nadchodzących latach. Niezbędnym dla nich elementem konstrukcyjnym są diody laserowe InP zapewniające szybkość komunikacji powyżej 400 Gbps. W zastosowaniach konsumenckich fosforek indu może pomóc w eliminacji umieszczania w wyświetlaczu OLED smartfona otworu na przednią kamerę i ułatwić integrację modułu skanera 3D z czujnikiem ToF.

Wyświetlacze typu OLED nie stanowią przeszkody dla fal o długości od około 1300 do 1500 nm, stąd zamiana lasera VCSEL wykonanego na GaAs na InP pozwala schować skaner pod wyświetlaczem. Inną istotną aplikacją są czujniki zbliżeniowe InP SWIR w słuchawkach AirPods 3, które odróżniają skórę człowieka od innych powierzchni. Yole podaje też, że jak dotąd łańcuch dostaw InP jest bardzo rozdrobniony. Istotne pozycje mają firmy amerykańskie - Coherent (dawniej II-VI) i Lumentum oraz Infinera.

 
Wiodące firmy na rynku InP wg Yole Developpement

Zobacz również