Za nami targi Światło i Elektrotechnika

| Gospodarka Aktualności

W dniach 15-17 marca, w EXPO XXI w Warszawie odbyły się 30. Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2023 i 20. Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA 2023. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Na terenach targowych zaprezentowało się 237 firm. Podczas 3 dni targowych EXPO XXI odwiedziło 5985 osób, a w szkoleniach i warsztatach wzięły udział 863 osoby.

Za nami targi Światło i Elektrotechnika

Mimo trudnego czasu pandemii i obecnego kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie, udało się zorganizować unikalną platformę kontaktów B2B, która w bardzo dobrym świetle pokazuje zarówno rozwijającą się polską myśl technologiczną, jak i zaangażowanie przedsiębiorców w rozwój sektora oświetleniowego i elektrotechnicznego w Polsce. Wart podkreślenia jest utrzymujący się trend dotyczący rosnącej liczby zwiedzających z zagranicy. Wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu zorganizowana została misja handlowa przedsiębiorców z Kazachstanu, którzy uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych spotkaniach z wystawcami polskimi. Mieli oni okazję odwiedzić zakłady produkcyjne w celu zapoznania się z technologią produkcji i jej wymaganiami.

Specyfiką Targów ŚWIATŁO i Targów ELEKTROTECHNIKA jest ich pokazowo-szkoleniowy charakter. Obu imprezom towarzyszyło 19 szkoleń i warsztatów. Ich zakres został dostosowany do potrzeb projektantów, architektów, inspektorów nadzoru, kierowników robót, instalatorów i wykonawców robót, osób odpowiedzialnych za eksploatację urządzeń i sieci w energetyce, a także osób odpowiedzialnych za gospodarkę energetyczną na terenie miast i gmin. Tematyka szkoleń obejmowała szeroki zakres zagadnień związany z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem oraz użytkowaniem energii elektrycznej - od wysokich napięć do zagadnień słaboprądowych.

Jednym najważniejszych wydarzeń tegorocznych targów były wykłady i panele dyskusyjne z cyklu "Świadomy projektant", którego pomysłodawczynią jest architekt Justyna Smolec. W tym roku tematyka prezentacji i dyskusji krążyła wokół problematyki energooszczędności i projektowania zrównoważonego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło takich naukowych autorytetów architektury, jak prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Assiociates, czy dr inż. arch. Anna Lorens – wykładowczyni na Politechnice Warszawskiej. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział: arch. Anna Chodorowska - NAAP Architekci, dr arch. wnętrz Katarzyna Richter – Politechnika Białostocka, arch. wnętrz Grzegorz Goworek - STUDIO ORGANIC, Iwona Ławecka-Marczewska - DESIGNDOC.PL, Paweł Dylewski – DYLEWSKI | Lighting, Dominik Sitko i Łukasz Prokopiuk – KANLUX , Monika Komalska – YAK oraz Marcin Majewski – firma LED LABS.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium "Światło zintegrowane – człowiek, oświetlenie, architektura", przygotowane przez dr hab. inż. arch. Justynę Martyniuk-Pęczek, profesor Politechniki Gdańskiej. W trakcie tego spotkania przedstawiono kluczowe elementy nowego kierunku w oświetleniu, zgodnie z którym rośnie znaczenie światła dziennego w kształtowaniu architektury. Naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni, tacy jak dr hab. inż. arch. Anna Maria Wierzbicka, prof. inż. arch. Elżbieta Ryńska, dr Aicha Diakite-Kortlever, dr Natalia Sokół i Marek Marciniec, przedstawili metody projektowania przy wykorzystaniu światła dziennego oraz wyzwania z tym związane, poparte przykładami z praktyki.

Przez trzy dni targowe prowadzone były praktyczne warsztaty z programowania przekaźników oraz warsztaty z badania parametrów elektrycznych paneli fotowoltaicznych i badania ochrony przeciwporażeniowej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zorganizowały je firmy Relpol i Sonel.

W konkursie na najlepsze produkty Nagrodę Główną Targów Światło 2023 zdobyła firma LED Labs za Konfigurator 3D do projektowania opraw LED, a Nagrodę Główną Targów Elektrotechnika 2023 - firma Elmarco Technika Świetlna za stację ładowania samochodów elektrycznych Amper Master 22 Smart. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych firm znalazły soę także: GW Sp. z o.o., Alfa Sosnowscy, Rabbit, Orange Polska oraz Gromtor.

Od lat organizowane sa konkursy dla młodych architektów i projektantów, a nagradzane prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej towarzyszącej Targom Światło. W tym roku tematami konkursów były "Lampa systemowa do wnętrz mieszkalnych" oraz "Movable House – Dom Współczesnego Nomada". Spośród nadesłanych prac jury wyłoniło 10 finalistów. Uroczystość ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagród odbyła się 16 marca.

Podsumowując, obie tegoroczne imprezy handlowo-wystawiennicze pokazały, że polska branża oświetleniowa i elektrotechniczna, mimo problemów światowych, jest obecnie w dobrej kondycji i ma wielkie perspektywy na przyszłość oraz duże możliwości ekspansji za granicę. Kolejna edycja targów odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2024 r.

źródło: Agencja SOMA