Maleją dostawy smartfonów do Chin

| Gospodarka Aktualności

W pierwszym kwartale 2023 r. liczba smartfonów wysłanych na rynek chiński zmniejszyła się do zaledwie 62 mln sztuk, co oznacza spadek o 12,4% w ujęciu sekwencyjnym i o 7,2% w stosunku rocznym. Według raportu DigiTimes Research wolumeny dostaw w drugim kwartale pozostaną mniej więcej na tym samym poziomie co w pierwszym, z niewielkim spadkiem w stosunku do poprzedniego roku.

Maleją dostawy smartfonów do Chin

Spadki w pierwszym kwartale przypisano niektórym markowym sprzedawcom, którzy już w grudniu 2022 r. zgromadzili dodatkowe zapasy na swoje promocje podczas świąt Księżycowego Nowego Roku w połowie stycznia, a w ostatnich dwóch miesiącach pierwszego poświątecznego kwartału sprzedaż większości dostawców markowych stała się niezadowalająca. Wśród 5 największych chińskich marek smartfonów Oppo, Honor, Vivo i Xiaomi w pierwszym kwartale odnotowały roczny spadek dostaw na rynek chiński, a jedyną marką, która doświadczyła rocznego wzrostu dostaw był Huawei.

Jeśli chodzi o dostawy do Chin urządzeń wszystkich producentów - nie tylko chińskich - pierwszą piątką w pierwszym kwartale były Oppo, Apple, Honor, Vivo i Xiaomi, przy czym Apple spadło z pozycji pierwszej na drugą, a Oppo przeskoczyło z miejsca trzeciego na pierwsze. Oczekuje się, że w drugim kwartale Apple spadnie na miejsce czwarte, ponieważ zmaleje w Chinach sprzedaż serii iPhone 14.

Łączny udział w dostawach 5 największych marek wyniósł w pierwszym kwartale 88,7%, czyli mniej niż 91,1% w czwartym kwartale 2022 r., ponieważ będący na szóstym miejscu Huawei odnotował wzrost udziału w rynku.

źródło: DigiTimes