Czy handel wysyłkowy przyjmie elektroniczne etykiety?

| Gospodarka Aktualności

Duński SwipBox planuje wdrożenie cyfrowego rozwiązania do etykietowania, które ułatwi obieg opakowań wielokrotnego użytku. Obecnie trwają testy rynkowe, realizowane przy współpracy z firmą BEAUTYCOS oraz dostawcą usług logistycznych - dao.

Czy handel wysyłkowy przyjmie elektroniczne etykiety?

Inteligentne rozwiązania cyfrowe mają przygotować branżę do dostosowania się do nowych wymogów dotyczących opakowań. Dyrektywa Unii Europejskiej w tym zakresie zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 roku. Jej głównym celem jest ochrona środowiska poprzez realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego.

Narzędzie implementowane przez SwipBox nosi nazwę Circuit. To cyfrowa etykieta, która została opracowana w celu ograniczenia stosowania jednorazowych opakowań. Posiada ona wbudowany modem oraz ekran podobny do tych znanych z czytników e-booków. Szczegóły przesyłki są aktualizowane na etykiecie w ciągu kilku sekund, dzięki czemu ponownie można wykorzystać to samo opakowanie.

W ramach pilotażu dao obsługuje paczki z etykietą SwipBox Circuit dla firmy BEAUTYCOS, która sprzedaje produkty kosmetyczne za pośrednictwem sklepu internetowego. Teraz firma oferuje klientom możliwość wyboru dostawy w opakowaniu wielokrotnego użytku. Paczki z etykietą Circuit są obecnie dostarczane wyłącznie do sklepów daoSHOP. Dostawca zamierza jednak kierować je także do automatów paczkowych. Projekt pilotażowy jest na razie realizowany w Danii.

- Narzędzie SwipBox jest bardzo proste dla naszych klientów. Zamawiają i odbierają swoje paczki jak zwykle z tą różnicą, że zamiast odebrać kartonowe pudełko od kuriera, mogą wyjąć zamówione produkty, a opakowanie wielokrotnego użytku zwrócić do automatu paczkowego. Wierzymy, że nasi klienci docenią te rozwiązanie i z niecierpliwością czekamy na ocenę tego pomysłowego narzędzia. Liczymy również, że będzie to prawdziwy przełom dla internetowych sprzedawców - mówi Benjamin Birkholm, dyrektor ds. handlu elektronicznego w BEAUTYCOS.

SwipBox to duński producent i operator automatów do odbioru przesyłek z własnym zapleczem programistycznym. Firma od 2012 r. dostarcza rozwiązania sprzętowe i software'owe dla logistyki, branży retail oraz detalistów i konsumentów. Oddziały SwipBox zlokalizowane są w Danii, Polsce i Australii, a obsługują sieć urządzeń do odbioru przesyłek w ponad 40 krajach.

źródło: SwipBox