Tylko jedna doba i wspólny cel – usprawnienie działania państwa. Zakończył się HackNation 2025

W weekend 6-7 grudnia Bydgoszcz gościła jedno z najbardziej ambitnych przedsięwzięć technologicznych w historii polskiej administracji. HackNation 2025 – pierwszy w kraju hackathon nastawiony na realne wdrożenia do urzędów – zgromadził ponad półtora tysiąca uczestników. Zmierzyli się oni z 16 wyzwaniami zaproponowanymi przez różne instytucje publiczne.

Posłuchaj
00:00

HackNation 2025 to pierwsze w Polsce wydarzenie tej skali skierowane wyłącznie do administracji publicznej. Jego celem była aktywizacja młodych talentów i zacieśnienie współpracy między środowiskiem innowatorów a instytucjami państwowymi. Projekty stworzone podczas wdrożeniowego hackathonu mogą w najbliższych miesiącach trafić do realnego wykorzystania w urzędach. Organizatorami inicjatywy są Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa.

Na całą dobę Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze zamieniło się w ogromne laboratorium innowacji. Zespoły przez 24 godziny analizowały dane, tworzyły prototypy, programowały i ulepszały swoje koncepcje. Towarzyszyło im ponad 250 mentorów – ekspertów m.in. od technologii, cyberbezpieczeństwa, prawa czy biznesu. Wśród nich obecni byli także przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za konkretne zadania, dzięki czemu drużyny mogły na bieżąco konsultować się i lepiej dopasowywać swoje projekty do potrzeb administracji.

16 rozwiązań z perspektywą wdrożenia

Po zakończeniu maratonu jury przeanalizowało wszystkie zgłoszenia i w każdym z 16 obszarów wybrało trzy najlepsze propozycje. Finaliści przedstawili swoje prototypy, pokazując, jak działają i w jaki sposób mogą się rozwijać. Spośród nich wyłoniono po jednym rozwiązaniu dla każdego wyzwania – oceniono, że to właśnie te projekty mają największy potencjał praktycznego zastosowania.

Każdy zwycięski zespół otrzymał 25 tys. zł oraz możliwość dalszej współpracy z instytucją, której dotyczyło wyzwanie. Nagrody wręczyli wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, przedstawiciele instytucji współorganizujących hackathon, a także wicepremier i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Hackathon to nie tylko praca przy komputerze

Poza pracą nad projektami uczestnicy mieli do dyspozycji strefę partnerów i strefę relaksu, gdzie mogli nawiązywać kontakty, porozmawiać z przedstawicielami firm oraz odprężyć się między kolejnymi etapami pracy. Dostępna była również specjalna przestrzeń do spania, pozwalająca na szybkie nabranie energii. Nie zabrakło też konkursów i zabaw, które pozwalały na moment oderwać się od kodu i zintegrować z innymi zespołami. Dzięki temu wydarzenie stało się nie tylko technologicznym wyzwaniem, ale także miejscem tworzenia społeczności innowatorów.

Zwycięzcy HackNation 2025

Poniżej pełna lista zespołów wyróżnionych w poszczególnych wyzwaniach:

  • Cyfrowy nieśmiertelnik (Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej) – WiWav
  • Gaming: Los decyduje (Totalizator Sportowy) – All ink
  • Scenariusze jutra (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) – Maciej
  • Odnalezione zguby (Ministerstwo Cyfryzacji) – OneMoreFix
  • Zobacz to, czego nie widać (JSW IT Systems) – CombAIns
  • Wyszukiwarka anomalii (Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa) – MEWA
  • Kontrola zakładów wzajemnych (Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa) – Extempore
  • AI w służbie decyzji (Ministerstwo Sportu i Turystyki) – Programiści PWR
  • ZUS Accident Notification Tool (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) – kanapowcy
  • Chmura pod kontrolą (Centralny Port Komunikacyjny) – HackStorm
  • Ścieżka prawa (Ministerstwo Cyfryzacji i Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji) – Code Casimir
  • Prawda w sieci (Centralny Ośrodek Informatyki) – no signal
  • Zgrany budżet (Ministerstwo Cyfryzacji) – kurki
  • Bydgoszcz – Ścieżki Pamięci 2.0 (Urząd Miasta Bydgoszcz) – Adrian Michalski
  • Indeks Branż (PKO BP) – Dominik
  • Dane bez twarzy (NASK) – Habanero Code

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że za rok odbędzie się HackNation 2026.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wicepremier i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas gali finałowej na HackNation 2025

Źródło: Profeina Sp. z o.o.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Projektowanie i badania
SPIE umacnia pozycję w Europie Środkowej dzięki akwizycji czeskiej firmy BLOCK Group
Optoelektronika
W stronę bezpieczeństwa, energooszczędności i koncepcji "smart spaces" - Lena Lighting zmodernizuje oświetlenie w gminie Łęczna
Projektowanie i badania
Optymalizacja procesów projektowych dzięki szablonom w Altium Designer - webinar
Zasilanie
Recykling akumulatorów litowo-jonowych
Pomiary
Wielofunkcyjny miernik parametrów sieci RMM-483-10-R jako element systemów zarządzania energią
Projektowanie i badania
Creotech Instruments z historycznym rekordem w 2025 roku: 370% wzrostu przychodów i przełomowe misje kosmiczne
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
SPIE umacnia pozycję w Europie Środkowej dzięki akwizycji czeskiej firmy BLOCK Group
Gospodarka
Optymalizacja procesów projektowych dzięki szablonom w Altium Designer - webinar
Gospodarka
Creotech Instruments z historycznym rekordem w 2025 roku: 370% wzrostu przychodów i przełomowe misje kosmiczne

Jak kompensować moc bierną w małej firmie, by płacić mniej za energię bierną?

Z reguły małej firmy nie stać na zakup automatycznego kompensatora mocy biernej. Niemniej, sytuacja nie jest bez wyjścia i w tym artykule na prostym przykładzie pokazane zostało podejście do rozwiązania problemu mocy biernej.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów