ST, Sharp, Enel współpracują przy produkcji cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych

STMicroelectronics, Sharp i Enel połączyły siły przy produkcji cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych z potrójnym złączem w należącym do ST zakładzie M6 w Katanii, we Włoszech. Prowadzona od 2008 r. współpraca pomiędzy Enelem i Sharpem, do której obecnie dołączył ST, pozwala na rozwój technologii czystej energii przy zmniejszonych kosztach produkcji.

Posłuchaj
00:00

W pierwszym roku wyprodukowane zostaną panele fotowoltaiczne o łącznej wydajności 160 MW, dzięki czemu M6 stanie się największym ośrodkiem produkcyjnym ogniw we Włoszech. Następnie produkcja będzie zwiększana do osiągnięcia rocznie 480 MW w ciągu kolejnych 3 lat. Wytwarzanie paneli fotowoltaicznych w zakładach w Katanii ma się rozpocząć na początku 2011 r.

Inwestycję o początkowej wartości 320 mln euro sfinansują 3 firmy w równym stopniu, w drodze aportu rzeczowego i w gotówce. Do roku 2016 Enel i Sharp zainstalują w farmach słonecznych w krajach basenu Morza Śródziemnego panele o łącznej wydajności 500 MW.

Powiązane treści
Włoska grupa Enel przejęła amerykańską firmę Demand Energy
Solyndra zawiesza działalność i składa wniosek o bankructwo
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
HIKMICRO SuperScene – przełom w termowizji AI dla inspekcji budynków, rozdzielnic i PCB
Produkcja elektroniki
AMD na fali wzrostowej - rekordowy udział w przychodach z serwerów
Aktualności
Digitalizacja pola walki postępuje
Komponenty
„Superczipy” Nvidii napędzają najszybszy superkomputer w Europie
Aktualności
Mouser Electronics po raz szósty z nagrodą Amphenol za najlepszą dystrybucję cyfrową komponentów elektronicznych
Aktualności
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zainstalowano pierwsze w pełni polskie urządzenie - LeopardISS
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów