Nowe wentylatory S-Force firmy EBM-Papst w ofercie Farnella

| Prezentacje firmowe Artykuły

Farnell, wiodący dystrybutor podzespołów elektronicznych, proponuje klientom szeroki asortyment produktów do chłodzenia urządzeń elektronicznych takich jak wentylatory, radiatory oraz materiały i akcesoria. Produkty te pochodzą od wiodących światowych producentów, czego przykładem może być firma EBM Papst, która niedawno wprowadziła na rynek nową serię wentylatorów o dużej wydajności S-Force.

Nowe wentylatory S-Force firmy EBM-Papst w ofercie Farnella

Rodzina nowej generacji wentylatorów S-Force składa się z pięciu grup wyrobów o wymiarach od 80 do 172mm. Dostępne są modele różniące się wydajnością, a więc przepływem powietrza, ciśnieniem, sprawnością i prędkością wirowania silnika oraz żywotnością.

W przypadku produktów SForce producent dołożył wielu starań, aby w ramach każdego z produktów połączyć najlepsze cechy użytkowe w jedną całość i wydaje się, że dla aplikacji profesjonalnych, gdzie wymagania techniczne i jakościowe są duże nie ma obecnie lepszej alternatywy na rynku.

S-Force - wydajność i cicha praca w jednym produkcie

Wentylatory S-Force charakteryzują się cichym działaniem uzyskanym dzięki zoptymalizowanej konstrukcji mechanicznej pomiędzy wirnikiem a ramką, precyzyjnym i dopracowanym kształcie łopatek, zwłaszcza ich krawędzi natarcia. Optymalna konstrukcja aerodynamiczna wirnika w połączeniu z precyzją wykonania mechanicznego zapewnia wysokie parametry użytkowe, w tym cichą pracę nawet przy obrotach nominalnych.

Inżynierowie firmy EBM Papst opracowali specjalny typ wirnika, który pojawił się właśnie w nowej serii produktów, który charakteryzuje się dużą wartością wytwarzanego ciśnienia powietrza. Dobre parametry uzyskano dzięki maksymalnemu wygięciu łopatek i likwidacji przerw między nimi praktyczne do granic możliwości, jakie daje konstrukcja osiowego wentylatora. Zdaniem specjalistów rezultaty są na tyle dobre, że jest to aktualnie najlepsza konstrukcja wentylatora chłodzącego na rynku.

Silnik o dużej mocy

Sercem nowych wentylatorów jest bezkomutatorowy silnik prądu stałego umieszczony wewnątrz wirnika wentylatora. Charakteryzuje się on wysoką sprawnością sięgającą 89% i dużym momentem napędowym zapewniającym dużą elastyczność pracy w całym zakresie prędkości obrotowych. Silniki zastosowane w wentylatorach S-Force to nowo opracowane jednostki bazujące na 9-biegunowym statorze oraz wirującym magnesie o wysokiej wartości remanencji, co pozwala obniżyć wartość pobieranego przez element prądu ze źródła zasilania.

Jednocześnie silniki te zapewniają wysoką chwilową wartość mocy wyjściowej sięgającej 320W, czyli o 500% więcej niż dla innych podobnych produktów o tych samych wymiarach znajdujących się na rynku. Funkcja ta została przez producenta nazwana TurboDrive. Duża moc silnika wymagała zapewnienia chłodzenia dla jego uzwojeń po to, aby się one nie przegrzewały i nie ograniczały trwałości silnika. W tym celu w środku wirnika pojawiły się kanały nawiewowe zapewniające dobre chłodzenie uzwojeń.

Usprawniony mechanizm komutowania uzwojeń zapewnia płynne wirowanie, niskie straty komutacyjne oraz cichą pracę. Dodatkowo implementacja mechanizmów takich, jak kontrola prędkości wirowania, sterowanie w zamkniętej pętli z wykorzystaniem mikrokontrolera pozwala na perfekcyjne dopasowanie charakterystyki silnika do wymagań aplikacji. Wszystkie wentylatory EBM Papst z serii S-Force są dostępne w ofercie firmy Farnell z dostawą na następny dzień przy zamówieniu na stronie www.farnell.com/pl.

Przykładowe charakterystyki wybranych modeli

Rodzina S-Force model 8200J

 • najwyższa wartość ciśnienia powietrza i przepływu w klasie 80mm
 • konstrukcja wielorozpórkowa, łożysko kulkowe
 • wirnik wielołopatkowy zawieszony na rozpórkach
 • silnik jednofazowy o wysokiej sprawności (86%)
 • aplikacje: komputery przemysłowe, IT, telekomunikacja, inwertery zasilające

Numery produktów w Farnellu: 1635424, 1635425, 1635427, 1635428

Rodzina S-Force 4100N

 • najwyższa wartość ciśnienia powietrza i przepływu w klasie 120mm
 • szeroki zakres napięć zasilających nawet do 48V i 72V
 • wirnik wielołopatkowy zawieszony na rozpórkach, łożysko kulkowe
 • silnik trójfazowy o wysokiej sprawności (85%)
 • aplikacje: komputery przemysłowe, telekomunikacja, inwertery zasilające, urządzenia przemysłowe

Numery produktów w Farnellu: 1635435, 1635436,

Rodzina S-Force 6300

 • najwyższa wartość ciśnienia powietrza i przepływu w klasie 172mm
 • taka sama wartość ciśnienia powietrza, jaką zapewniają dmuchawy o tej samej wielkości
 • wirnik wielołopatkowy o kształcie sierpowatym, zawieszony na rozpórkach, łożysko kulkowe
 • silnik trójfazowy o wysokiej sprawności (85%)
 • aplikacje: sprzęt telekomunikacyjny, inwertery zasilające, urządzenia przemysłowe, sprzęt drukujący

Numery produktów w Farnellu: 1635442, 1635443, 1635444

Farnell
www.farnell.com/pl