Przemysłowy system MicroTCA do zastosowań w automatyce

| Prezentacje firmowe Artykuły

Systemom MicroTCA stosowanym w przemyśle stawia się zupełnie inne wymagania niż tym, które wykorzystywane są w telekomunikacji. Odpowiednie zaprojektowanie chłodzenia i specjalne funkcje zarządzania oraz przesyłania danych pozwalają tworzyć proste i optymalne w sensie kosztów rozwiązania. We współpracy z jednym z partnerów firma Schroff opracowała obecnie tego typu system o nazwie MicroTCA. W systemie wykorzystano doświadczenie firmy Schroff w dziedzinie projektowania mechanicznego, technologii płyt montażowych, zarządzania temperaturą i symulacji.

Przemysłowy system MicroTCA do zastosowań w automatyce

Opracowane rozwiązanie przemysłowe oferuje 8 gniazd na średniej wielkości moduły AdvancedMC, które rozmieszczono poziomo w przestrzeni montażowej o wymiarach szerokość 19 cali × wysokość 2U × głębokość 350mm. Wentylacja przystosowana jest do zastosowań przemysłowych. Po obu stronach obudowy kart, z lewej i z prawej, umieszczono dwa wentylatory. Powietrze zasysane jest od frontu z prawej strony, a następnie kierowane na prawo, gdzie wydmuchiwane jest od tyłu. Wentylatory sterowane są regulatorem.

Zasilanie systemu zapewnia montowany z tyłu 400W zasilacz z otwartą obudową. Alternatywnie oferowane są moduł o mocy 200W i zasilacz stałoprądowy. Zastosowanie 400-watowego zasilacza pozwala na pobór mocy ponad 30W na każdy moduł AdvancedMC, tzn. poziom określony w specyfikacji AdvancedMC dla tej wielkości modułów. Wyłącznik zasilania znajduje się w panelu czołowym po lewej stronie.

Przemysłowy system MicroTCA z poziomo ustawionymi modułami AdvancedMC o szerokości 19 cali i wysokości 2U.

System nie korzysta ani z modułu koncentratora MicroTCA (MCH), ani z modułu zasilania MicroTCA (PM). Funkcje modułów MCH i PM zostały zastąpione optymalnym pod względem kosztów modułem wspierającym MicroTCA (SSM). Rozwiązanie takie przyjęto z uwagi na to, że moduł AdvancedMC średniej wielkości zawiera kontroler zarządzający nośnikami z interfejsem Ethernetu w panelu czołowym i obsługą SNMP. Dodatkowo w module zintegrowane są zegar PCIe, przełącznik PCIe i przetwornik zarządzania mocą.

Moduł SSM monitoruje również poziomy napięć i prędkości wentylatorów, zawiera system sterowania wentylatorami, czujnik temperatury oraz przełącznik do regulacji liczby nośników. Przełącznik PCIe rozdziela porty PCIe AdvancedMC w dedykowanym gnieździe CPU AdvancedMC jako połączenie PCIe ×1 do wszystkich innych gniazd AdvancedMC. Moduł SSM przekierowuje dwa porty GbE modułu CPU AdvancedMC (porty AdvancedMC 0 i 1) do portów w panelu czołowym.

Wszystkie gniazda AdvancedMC występujące w systemie są w pełni kompatybilne z podstawową specyfikacją Advanced Mezzanine Card, PIGMG AMC.0 R2.0. Zasadnicza różnica w stosunku do standardowego systemu MicroTCA polega jednak na tym, że topologię Switched Fabrics zastąpiono skonfigurowanymi "gwieździście" na stałe połączeniami typu Single-Port i Slot-to-Slot. Łącza zegara TCLKA- /B i TCLKC/D zrealizowano jako połączenia stałe, przez co mogą one obsługiwać aplikacje telekomunikacyjne. A ponieważ funkcje zarządzania mocą są w pełni zaimplementowane, system ten, zoptymalizowany do zastosowań przemysłowych, zapewnia zarządzanie nośnikami i ich wymianę bez odłączania od zasilania (Hot Swap).

Dodatkowo system obsługuje tylne terminale złączowe (Rear I/O) do wszystkich gniazd na porty AdvancedMC od 12 do 15 i od 17 do 20. Dzięki temu możliwe są połączenia między gniazdami, połączenia przez szynę i przeniesienie funkcji we/ wy na tył.

Zainteresowanych ofertą firmy Schroff zapraszamy do odwiedzenia naszej witryny internetowej www.eltron.pl bądź o kontakt telefoniczny lub poprzez pocztę elektroniczną. Istnieje również możliwość zamówienia bezpłatnych katalogów produktów firmy Schroff poprzez pocztę elektroniczną. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego stoiska na targach Automaticon 2012, które odbędą się w dniach 20–23 marca 2012 w Warszawie.

Maciej Kowalski
ELTRON

www.eltron.pl

Zobacz również