Ekstendery USB i KVM przez sieć LAN firmy Icron

| Prezentacje firmowe Artykuły

Ekstendery USB i KVM firmy Icron zapewniają rozszerzenie dystansu transmisji interfejsu USB lub sygnału wideo. W zależności od modelu jako medium transmisyjne wykorzystywana jest skrętka kategorii 5 lub wyższej albo światłowód. W ofercie dostępne są również modele pracujące w sieci LAN, które zostaną omówione szerzej w tym materiale.

Ekstendery USB i KVM przez sieć LAN firmy Icron

Większość ekstenderów firmy Icron jako medium transmisyjne wykorzystuje ciągły odcinek skrętki bądź światłowodu. Czasami może to być problematyczne. Dla tego typu przypadków przewidziano modele, które mogą pracować w sieci LAN. Jest to bardzo wygodne i elastyczne rozwiązanie.

Model EL4500 to ekstender KVM (keyboard, video, mouse). Zapewnia on zwiększenie dystansu transmisji sygnału wideo w standardzie DVI. Urządzenie wyposażone jest również w 3 porty USB 2.0 do podłączenia urządzeń peryferyjnych oraz wejście i wyjście audio. Transmitowany sygnał wideo jest kompresowany, a maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 1680×1050 pikseli.

Model USB Ranger RG2304-LAN to ekstender USB wyposażony w 4 porty USB obsługujące standard USB 1.1/2.0 oraz 3.0 (z ograniczeniem maksymalnej prędkości transmisji do 480 MBps, czyli tak jak w standardzie 2.0). Porty USB mogą udostępniać zasilanie dla urządzeń peryferyjnych, maksymalna wydajność wynosi 600 mA przy 5 V.

Tak jak w przypadku pozostałych modeli ekstenderów firmy Icron montaż jest niezwykle prosty. Ekstendery składają się z dwóch modułów: lokalnego (LEX - Local Extender) oraz zdalnego (REX - Remote Extender). Moduł lokalny należy podłączyć do komputera, do modułu zdalnego należy podłączyć urządzenia peryferyjne oraz dodatkowo monitor w przypadku modelu EL4500. Moduły trzeba wpiąć do switchy ethernetowych, ostatnim krokiem jest podłączenie zasilania modułu zdalnego. Należy podkreślić, że urządzenia nie wymagają instalowania żadnych sterowników. Trzeba jedynie upewnić się, że sterowniki do urządzeń peryferyjnych są zainstalowane na komputerze. Istotną zaletą jest fakt, że sprzęt ten bezproblemowo współpracuje ze wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi.

Ze względu na to, że standard USB 2.0 umożliwia transfer z prędkością do 480 MBps, zaleca się stosowanie sieci gigabitowej. W przypadku wykorzystania sieci Fast Ethernet 100 MBps należy liczyć się z tym, że ekstender może powodować duże obciążenie sieci, jeżeli będziemy przesyłać dużą ilość danych. Komunikacja odbywa się w drugiej warstwie z wykorzystaniem protokołu Rapid Pairing Protocol. Dzięki temu nie trzeba konfigurować ustawień sieciowych ekstenderów. Musimy jedynie zadbać, aby moduł lokalny i zdalny znajdowały się w tej samej podsieci.

Firma Icron oferuje również opisywane urządzenia w wersjach OEM, umożliwiając sprzedaż ekstenderów pod własną marką lub ich wykorzystanie jako część własnego urządzenia. Oba modele są dostępne w wersji z obudową bez logotypu producenta. Natomiast dla modelu EL4500 przewidziano dodatkowo wersję bez obudowy przeznaczoną do zabudowy.

Wachlarz zastosowań ekstenderów wykorzystujących do transmisji sieć LAN jest niezwykle szeroki. Dzięki solidnej metalowej obudowie i kompaktowym rozmiarom urządzenia sprawdzą się zarówno w zastosowaniach domowych czy biurowych, jak i w bardziej wymagających aplikacjach przemysłowych.

Cezary Ziółkowski
Elmark Automatyka Sp. z o.o.

www.icron.elmark.com.pl