Nowe switche Ethernetowe w ofercie firmy MOXA

| Prezentacje firmowe Artykuły

Standard Ethernet staje się dominującym protokołem komunikacyjnym w różnych instalacjach przemysłowych. Wraz z rosnącą popularnością rozwiązań opartych na Ethernecie rośnie oferta urządzeń sieciowych.

Nowe switche Ethernetowe w ofercie firmy MOXA

Jeden z czołowych producentów przemysłowego sprzętu komunikacyjnego poszerzył właśnie swoją ofertę o nowe urządzania do szafy Rack 19" oraz na szynę DIN. Firma Moxa posiada w swojej ofercie od dłuższego czasu całą gamę switchy przemysłowych przeznaczonych do montażu w szafie Rack 19" (wysokości 1 U) i wiele modeli instalowanych na szynie DIN.

W zależności od wersji mogą to być urządzenia częściowo modułowe bądź mające porty wbudowane. Obecnie oferta poszerzona została m.in. o modele wyposażone w nawet 48 portów gigabitowych oraz do czterech portów światłowodowych 10-gigabitowych. Producent ma także rozwiązania sprzętowe dla warstwy trzeciej (L3), a także specjalne urządzenia wspierające np. protokół Profinet czy EtherNet/ IP (Rockwell Automation).

Wszystkie urządzenia z tej serii wyposażone są w metalowe obudowy i chłodzenie pasywne, przez co udało się wydłużyć ich średni czas bezawaryjnej pracy. Dostępne są modele mające zarówno pojedyncze, jak i redundantne zasilanie. Na uwagę zasługuje bardzo duży zakres napięć zasilających, przykładowo dla napięcia 230 VAC tolerancja wynosi od 88 do 264 V. Dostępne są również wersje zasilane np. wysokim napięciem (230 VAC) natomiast jako drugie wejście rezerwowe wykorzystywane jest napięcie 24 VDC.

Urządzenia mogą pracować w temperaturze od -40 do 75°C (w przypadku uruchomienia w temp. -40°C czasami wymagana jest wyższa moc zasilacza). Mają wyjścia alarmowe dające możliwość rozwarcia obwodu w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia, np. zanik napięcia na jednym z wejść zasilających czy zanik komunikacji na danym porcie.

Seria IKS

Najnowszymi modelami z serii IKS są urządzenia warstwy drugiej i trzeciej wyposażone w 24 porty gigabitowe. Urządzenia te mają zaawansowaną konfigurację, możliwość budowy różnorodnych połączeń redundantnych (m.in. z wykorzystaniem protokołu RSTP, Turbo Ring czy Turbo Chain), MSTP, monitorowanie ruchu sieciowego oraz możliwość powiadamiania o zdarzeniu przez protokół SNMP, mailem bądź przez rozwarcie przekaźnika alarmowego.

Dodatkowo modele wyposażone w obsługę warstwy trzeciej (np. IKS-G6824) umożliwiają routing statyczny i dynamiczny (RIP w wersji pierwszej i drugiej oraz OSPF) i inne funkcje związane z obsługą warstwy trzeciej. Tak jak wszystkie switche zarządzalne firmy Moxa umożliwiają budowę sieci WLAN opartych na standardzie IEEE 802.1Q bądź numerze portu (Port Based Vlan). Zaimplementowano także wsparcie dla standardu Precision Time Protocol (IEEE 1588 PTP) oraz nowego standardu IPv6. Urządzenia tej serii mogą być konfigurowane nie tylko poprzez przeglądarkę WWW, sesję telnet i konsolę szeregową, ale również przez linię komend (Command Line Interface).

Zarówno model IKS-G6824, jak i IKS-G6524 (switch warstwy drugiej) mogą być wyposażone w porty w postaci gniazd RJ45 bądź slotów na moduły SFP. Odpowiednie moduły SFP umożliwiają komunikację przez światłowód wielomodowy bądź jednomodowy na dystansie do 120 kilometrów. Możliwa jest również komunikacja duplex (dwukierunkowa) przez jedno włókno światłowodowe (z użyciem technologii WDM). W przypadku tych urządzeń możliwe jest zasilanie jedynie napięciem 230 VAC.

Ciekawym urządzeniem jest również model IKS-6728-8PoE-4GTXSFP. Model ten jest następcą IKS-6726-8PoE i został wzbogacony o dodatkowe 2 porty gigabitowe typu combo (w sumie ma 4 porty gigabitowe). Ten model jest wyposażony w standardzie w 8 portów RJ45 Fast Ethernet z obsługą PoE+ (IEEE 802.3 af/at). Dodatkowo przez zamontowanie dwóch dodatkowych modułów możliwe jest rozszerzenie całkowitej liczby portów PoE do 24. Każdy port PoE może dostarczać do 36 W mocy do odbiornika, dodatkowo switch oferuje możliwość konfiguracji harmonogramów pracy poszczególnych portów, detekcji stanu urządzenia itp. Zastosowanie wkładek SFP daje możliwość rozszerzenia komunikacji na dystans do 120 kilometrów.

Seria ICS i nowa seria EDS-G500E

Najwydajniejsze urządzenia serii ICS wyposażone są w porty 10-gigabitowe w postaci gniazd na moduły SFP+. Urządzenia te, jak wszystkie switche Moxa, są konstrukcjami bezwentylatorowymi, dzięki czemu podniesiony został średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF). W tej grupie urządzeń występują także model modułowe, dające możliwość skorzystania z nawet 48 portów gigabitowych w jednym przełączniku (+ 4 porty 10-gigabitowe).

Najnowszymi switchami przemysłowymi są urządzenia serii EDS-G500E. W skład wchodzi kilka modeli, jednak wszystkie przełączniki mają porty gigabitowe oraz możliwość konfiguracji nie tylko poprzez połączenie szeregowe bądź Ethernetowe, ale także za pomocą kabla USB bądź z linii komend. Ta seria ma także dodatkowy port USB pozwalający przenosić konfigurację pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Podobnie jak w modelach serii EDS-400, także tutaj istnieje wsparcie dla protokołów Profinet czy EtherNet/IP. Dzięki temu switche są rozpoznawalne np. w oprogramowaniu Siemens Step7, RSLogix 5000 czy Factory Talk View (Rockwell Automation).

Dostępność produktów

Firma Moxa, znany producent urządzeń do komunikacji przemysłowej o wieloletnim doświadczeniu i tradycji, oferuje pełną gamę redundantnych i zarządzalnych switchy do zastosowań w przemyśle, kolejnictwie i transporcie. Autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań firmy Moxa w Polsce jest Elmark Automatyka. Świadczymy pomoc techniczną i doradztwo w zakresie sprzętu firmy Moxa w Polsce, mamy własny serwis. Więcej informacji na temat nowych rozwiązań komunikacyjnych w przemyśle można uzyskać na stronie: www.moxa.elmark.com.pl.

Kryspin Wach
Elmark Automatyka Sp. z o.o.

www.moxa.elmark.com.pl