Nowe rozwiązania złączy M12

| Automaticon 2014

Firma HARTING wprowadza na rynek dwa nowe rozwiązania technologiczne dla złączy standardu M12. Nowe wykonania są lżejsze, szybsze w manipulacji i mają lepsze parametry od poprzednich wersji dzięki wykonaniu w technologii 3D MID (Molded Interconnect Device).

Nowe rozwiązania złączy M12

HARTING opracował okrągłe złącze M12 wytwarzane w technologii 3D MID. Dzięki zastosowaniu procesu dwukomponentowego formowania wtryskowego nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metalowych elementów ekranujących. Złącza okrągłe M12 znajdują coraz szersze zastosowanie dzięki swojej niezawodności i trwałości. Jednocześnie mają właściwości przydatne w coraz bardziej skomplikowanych rozwiązaniach.

Komponenty 3D MID (three-dimensional molded interconnect device), czyli trójwymiarowe detale z tworzyw sztucznych z naniesionymi połączeniami elektrycznymi, coraz częściej są wykorzystywane przez producentów urządzeń elektronicznych. Technologia MID pozwala na integrację obwodów elektronicznych bezpośrednio wewnątrz trójwymiarowych plastikowych elementów (obudów) w sposób zajmujący minimalną ilość miejsca.

Złącze o kodowaniu X stosowanym w transmisji danych z wysokorozdzielczych kamer i z aplikacji multimedialnych wymaga stosowania ekranowanych par kontaktów. Do tych celów firma produkuje obecnie korpusy izolacyjne złączy w technologii 2K MID w celu uzyskania zintegrowanych powierzchni ekranowych. Pierwszy komponent jest ekranowany, a właściwości komponentu drugiego pozwalają na chemiczne utworzenie powłoki. Proces pokrywania powłoką wymaga najwyższej precyzji w celu całkowitego metalizowania powierzchni wewnętrznej. Złącze dla płytki drukowanej, wyposażone w kontakty, ma mocną konstrukcję, zapewnia dużą liczbę cykli łączeniowych i dostosowane jest do procesu lutowania rozpływowego.

Zasadnicze zalety wynikają ze sposobu produkowania złącza. Zespolony korpus izolujący jest o 50% lżejszy, co jest istotne przy montażu automatycznym. Inną zaletą jest wysoka dokładność wymiarowa przydatna przy pozycjonowaniu na płytce drukowanej. Metalizowana powierzchnia ekranu zlokalizowana jest w miejscach niezbędnych, dzięki czemu złącze ma znakomitą charakterystykę częstotliwościową, zapewniając skuteczną transmisję sygnałów wysokiej częstotliwości.

Wydajnie w szybkich sieciach har-speed M12

Do zastosowań wymagających techniki szybkiego montażu komponentów połączeniowych, np. na obiektach, firma HARTING dostarcza złącze har-speed M12 z możliwość montażu techniką IDC (technika montażu nożowego), sprawdzające się na przykład w sieciach ethernetowych 10 GB. Nowe, standardowe czoło złącza spełnia wymagania Kategorii 6A i Klasy EA, zapewniając skuteczną transmisję ciągle rosnącej szybkości transmisji. Ponadto opracowane zostało własne złącze z kodowaniem X w zgodności Elektronik Marzec 2014 61 z normą IEC 61076-2-109, które zostało zaimplementowane przez wielu dużych odbiorców o mocnej pozycji na rynku.

Poza złączami do płytek drukowanych, portfolio rozszerzyło się o złącza w technologii zaciskanej, adapter M12 do RJ45, przejściówkę (żeńska/żeńska) i wstępnie zmontowane wiązki. HARTING jest również pierwszym dostawcą kątowych rozwiązań M12 dla Ethernetu Gigabitowego. Wprowadzenie wersji do szybkiego montażu obiektowego, stanowi kontynuację systematycznych działań firmy, która wykorzystuje sprawdzoną technologię IDC (Insulation Displacement Connector) oferuje złącza M12 linii HARAX. Złącze har-speed M12 stosowane jest we wszelkich układach w automatyce i elektronice, gdzie konieczna jest szybka adaptacja kabli lub ich natychmiastowe łączenie.

HARTING Polska
www.harting.pl

Zobacz również